Wodzisławska Mogiła Ofiar Marszu Śmierci już po remoncie
W 1945 roku blisko 56 tysięcy więźniów KL Auschwitz zostało zmuszonych do kilkudziesięciokilometrowego marszu z Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego. Wielu z nich tę podróż przypłaciło własnym życiem - to ich pamięci poświęcony jest wodzisławska mogiła, której remont zakończyl się w minionych dniach.
Pod koniec kwietnia tego roku miasto Wodzisław Śląski podpisało umowę z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację zadania pn. "Remont i utrzymanie infrastruktury grobu zbiorowego wojennego 44 więźniów KL Auschwitz-Birkenau w Wodzisławiu Śląskim". Całkowite wydatki kwalifikowane po stronie miasta to 370 943,80 zł, natomiast kwota dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyniosła 296 755 zł.
Spośród dwóch ofert złożonych w przetargu nieograniczonym na wykonanie zadania inwestycyjnego pn. "Remont i utrzymanie infrastruktury grobu zbiorowego wojennego 44 więźniów KL Auschwitz-Birkenau w Wodzisławiu Śląskim" wybrano firmę FBHU Raichbud Robert Kubiak.
W ramach zadania wykonano następujące prace:
- uporządkowano zieleń,
- zlikwidowano boczne chodniki, miejsca te zostały uzupełnione ziemią i obsiane trawą,
- przebudowano główny chodnik i dojście do drewnianego krzyża,
- wymieniono maszty flagowe,
- odnowiono płyty granitowe,
- wymieniono tablice pamiątkowe,
- odnowiono elementy pomnika (dwa orły, krzyż),
- wyrównano teren ziemią, obsiano trawą,
- odnowiono ogrodzenie.
Zakończenie tych prac to ważny krok w pielęgnowaniu pamięci o ofiarach II wojny światowej. Wodzisławska mogiła jest jednym z punktów trasy Marszu Pamięci. Od 2012 roku grupa piechurów pokonuje trasę zbliżoną do tej, jaką w 1945 r. musiało pokonać blisko 56 tysięcy więźniów z obozu KL Auschwitz. Marsz Pamięci jest symboliczną podróżą przez historię i hołdem dla tych, którzy ukształtowali naszą przeszłość i przyszłość - przekazują wodzisławscy urzędnicy.
Inicjatorem Marszu był śp. Jan Stolarz. Jego uczestnicy każdego roku pojawiają się na cmentarzu w Wodzisławiu Śląskim (Wilchwy) przy ul. Jodłowej, grobie zbiorowym wojennym przy ul. Ofiar Oświęcimskich oraz zatrzymują się przy tablicach upamiętniających wydarzenia ze stycznia 1945 r. przy ul. Michalskiego oraz przy dworcu kolejowym w Wodzisławiu Śląskim. Co ważne, w styczniu 2025 roku będziemy obchodzili 80. rocznicę Marszu Śmierci z KL Auschwitz do Wodzisławia Śląskiego.
Bardzo dobrze, że tyn dynkmal odnowili! Pamięć o tych tragicznych wydarzeniach i ich genezie jest nam ciągle potrzebna, a tymczasem mam wrażenie, że coraz bardziej społeczeństwu ucieka... A nie zdziwił bym się, gdyby podobne sceny powtórzyły się za kilka-kilkanaście lat biorąc pod uwagę sytuację międzynarodową i rosnącą polaryzację polityczną na świecie...
A w tym materiale jako czarny humor jawi się nazwa firmy, która przeprowadziła konserwację: Raichbud...