Rewitalizacja parku w Tworkowie wyróżniona przez marszałka
Gmina Krzyżanowice została wyróżniona po ogłoszeniu laureatów XXV edycji konkursu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego, które odbyło się w Muzeum Śląskim.
- Śląskie ma długą tradycję w nagradzaniu i promowaniu najlepszej przestrzeni. Zależy nam na tym, by województwo miało szansę pokazywać najlepsze projekty architektoniczne, które udowadniają, jak długą drogę przeszedł nasz region na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci i jak bardzo się w tym czasie zmienił - podkreślił wicemarszałek Leszek Pietraszek podczas wręczania nagród wyróżnionym.
Konkurs na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego, organizowany od 2000 roku, ma na celu promowanie dobrych praktyk w planowaniu przestrzeni publicznej. Współorganizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Katowice oraz Śląski Oddział Towarzystwa Urbanistów Polskich, a partnerem – Śląski Związek Gmin i Powiatów. Konkurs podkreśla rolę współpracy pomiędzy lokalnymi samorządami, projektantami i mieszkańcami w kształtowaniu przestrzeni sprzyjającej lepszym warunkom życia.
W tegorocznej edycji o nagrody i wyróżnienia Marszałka Województwa Śląskiego rywalizowało 38 projektów zgłoszonych przez 26 gmin. Jak zaznacza Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, zgłoszone realizacje doskonale ukazują różnorodność i dynamiczne zmiany zachodzące w przestrzeni publicznej.
Wyróżnienia przyznano dwóm projektom, w tym rewitalizacji parku w Tworkowie, zrealizowanej przez Gminę Krzyżanowice według projektu Huberta Kwaśnicy. W ramach rewitalizacji zabytkowej przestrzeni powstało wielofunkcyjne miejsce wypoczynku, obejmujące strefy dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zmodernizowane zostały ścieżki, zainstalowano elementy małej architektury oraz strefy rekreacyjne, w tym edukacyjno-dydaktyczną. Zrewitalizowane ruiny pałacu, wieża widokowa oraz Centrum Turystyki i Kultury stanowią dodatkowe atrakcje tego terenu.
Wyróżnienie otrzymała również rewitalizacja zabytkowego osiedla robotniczego Kolonia Zgorzelec w Bytomiu. Nagrody przyznano Centrum Edukacji Ekologicznej przy Przedsiębiorstwie Zagospodarowania Odpadów w Gliwicach oraz projektowi „Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju – rozwój transgranicznej turystyki”. Nagroda Publiczności trafiła do Zagłębiowskiego Parku Sportowego w Sosnowcu.
Podczas uroczystości wyróżniono również laureatów konkursu na najlepsze prace magisterskie, inżynierskie, licencjackie i kursowe z zakresu urbanistyki, gospodarki przestrzennej i zrównoważonego rozwoju. Wręczono także nagrody w konkursie Architektura Roku Województwa Śląskiego.