Poradnik kredytowy. Jak przygotować się do kredytu hipotecznego?
Kredyty hipoteczne są bardzo popularną formą finansowania zakupu nieruchomości. Przeważnie są to kredyty długoletnie, które opiewają na naprawdę wysokie sumy. Zaciąganie kredytu to decyzja, która powinna być dokładnie przemyślana, bo comiesięczne raty stanowią zwykle poważne obciążenie dla domowego budżetu. Właśnie dlatego do wzięcia kredytu trzeba się przygotować z wyprzedzeniem, biorąc pod uwagę zarówno swoje potrzeby, jak i możliwości finansowe. Dziś podpowiemy, jakie kroki warto podjąć, aby móc podejść do tego procesu świadomie i bez stresu.
Zgromadź odpowiedni wkład własny
Staranie się o kredyt to dość czasochłonny i skomplikowany proces, wymagający od kredytobiorcy spełnienia pewnych warunków. Jednym z pierwszych kroków, które należy podjąć, jest zgromadzenie wkładu własnego. Jest to część wartości nieruchomości, którą klient pokrywa z własnych środków. Jego minimalna wartość wynosi zazwyczaj 20% wartości nieruchomości. Wkład własny pełni dla banku rolę zabezpieczenia – udzielając kredytu na tak dużą sumę, bank ponosi ryzyko, dlatego zależy mu na zapewnieniu ochrony na wypadek niewypłacalności kredytobiorcy. Dla osoby starającej się o kredyt zgromadzenie wkładu własnego to nie tylko wymóg, ale również krok zwiększający szanse na uzyskanie korzystnych warunków kredytowych. Im wyższy wkład własny, tym lepiej. Z perspektywy klienta wysoki wkład własny to mniejsza kwota kredytu, a co za tym idzie, niższe odsetki i mniejsze zobowiązanie do spłaty.
Oszacuj i popraw swoją zdolność kredytową
Żaden bank nie udziela kredytów pochopnie. Należy wyraźnie podkreślić, że podstawą do pozytywnego rozpatrzenia wniosku kredytowego jest zdolność kredytowa. Bez względu na to, w jakim mieście szukamy finansowania – czy to kredyt hipoteczny Kraków, czy inna lokalizacja – warunek pozostaje taki sam. Zdolność kredytowa pozwala ocenić, czy potencjalny kredytobiorca będzie w stanie spłacić wnioskowaną kwotę kredytu, czyli – innymi słowy – spłacać raty w terminie. Dokładny sposób liczenia zdolności kredytowej to tajemnica każdego banku. Oczywiście możemy z wyprzedzeniem zadbać o swoją wiarygodność i zwiększyć szanse na otrzymanie kredytu na dobrych warunkach. Przede wszystkim zrezygnujmy z niepotrzebnych obciążeń finansowych: kart kredytowych, limitów w kontach itp. Dobrym rozwiązaniem jest także zamknięcie lub skonsolidowanie posiadanych zobowiązań. Warto również rozważyć posiadanie dodatkowego źródła dochodu.
Porównaj oferty kredytów hipotecznych
Zanim zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, warto dokładnie przeanalizować i porównać dostępne na rynku oferty. Propozycje kredytów w poszczególnych bankach w Polsce mogą różnić się nie tylko oprocentowaniem, ale również warunkami spłaty czy dodatkowymi kosztami, które mogą znacząco wpłynąć na całkowity koszt kredytu. Sprawdzonym narzędziem do porównania i selekcji banków jest kalkulator kredytów hipotecznych na portalu https://www.creditspace.pl/ranking/kredyt-hipoteczny/. Korzystając z niego, możemy dopasować oferty do swoich oczekiwań i potrzeb. Również na portalu CreditSpace.pl osoby potrzebujące pomocy w wyborze najlepszej opcji mogą skorzystać z pomocy eksperta kredytowego. Konsultacja ekspercka stanowi nieocenione wsparcie w przejściu całego procesu ubiegania się o udzielenie kredytu na zakup domu lub mieszkania, a także np. przy staraniu się o kredyt na remont: https://www.creditspace.pl/kredyt-hipoteczny-na-remont/.
Skompletuj wymagane dokumenty do kredytu
Osoby zainteresowane kredytem hipotecznym muszą przygotować szereg dokumentów, które są niezbędne do rozpatrzenia wniosku kredytowego przez bank. Są to m.in. zaświadczenia o dochodach, aktualna lub poprzednia umowa o pracę czy dokumenty związane z zakupem wybranej nieruchomości. Można to zrobić samodzielnie lub skorzystać z pomocy eksperta kredytowego. Druga opcja wydaje się znacznie bezpieczniejsza. Specjalista pomoże w skompletowaniu dokumentów, dopilnuje ich poprawności oraz w imieniu klienta złoży je do banku.
Materiał zewnętrzny