Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Prezent dla górników z okazji „Barbórki”

50 lat temu w Jastrzębiu-Zdroju hucznie świętowano „Barbórkę”. Pamiątkę po tamtym wydarzeniu możemy oglądać również dzisiaj. Jest to budynek dawnego górniczego domu kultury, znajdujący się przy rondzie Zdrojowym.  Chyba wówczas, pół wieku temu nikt nie przypuszczał, że w miejscu tym pojawi się market spożywczy, a po kinie nie będzie ani śladu.

Prezent dla górników z okazji „Barbórki”
Zakładowy Dom Kultury otwarto 4 grudnia 1974 roku. Fot. KaBa

Na jaki prezent mogli liczyć górnicy z okazji ich święta „Barbórki” pół wieku temu? Tradycyjnie były odznaczenia, gratulacje władz, awanse na stopnie górnicze, ale pojawił się prezent jedyny w swoim rodzaju. Wybudowano dość oryginalny i nowoczesny budynek górniczego centrum kultury.

W tym miejscu działo się wiele ciekawych wydarzeń. Fot. KaBa

Był 4 grudnia 1974 roku. Ta „Barbórka” dla górników z kopalni „Jastrzębie” była wyjątkowa. Odbywała się w nowo oddanym Zakładowym Domu Kultury KWK „Jastrzębie”. Na uroczystą akademię przyjechali lokalni notable partyjni i kierownictwo zakładu. Górnicza feta odbyła się w miejscu, gdzie pierwotnie planowano budowę kościoła. Jednak, jak to w komunizmie, władza robiła wszystko i zrobiła, żeby nie modlić się w tym miejscu. Ówczesna prasa pisała, że to budynek na wskroś funkcjonalny powstały z myślą o wszystkich mieszkańcach Jastrzębia-Zdroju.

Zakładowy Dom Kultury KWK  „Jastrzębie” wyposażony był w salę kinową oraz scenę teatralną. Przejął na siebie ważne zadanie animowania kultury w mieście. To właśnie tam odbywały się głośne koncerty, spektakle i seanse.

Kino, teatr i muzyka

Pierwszym kierownikiem ZDK (Zakładowego Domu Kultury) był Jarosław Hibner. To właśnie dzięki niemu nawiązano kontakty z teatrami z Katowic, Opola, Łodzi, Poznania i Wrocławia. Szacuje się, że tylko w ciągu pierwszych trzech lat spektakle teatralne obejrzało ok. 60 tys. widzów. Na scenie   występowały też gwiazdy muzyki rozrywkowej: Andrzej Rosiewicz czy Budka Suflera.  Można było usłyszeć również muzykę poważną w wykonaniu filharmoników z Zabrza i Rybnika. W tym miejscu znalazła swoje miejsce górnicza orkiestra dęta pod batutą Stanisława Śmietany.            

Górnicy to ludzie wielu pasji i zainteresowań. Działali w wielu klubach i kołach o różnorodnej tematyce. Warto wymienić, chociażby Dyskusyjny Klub Filmowy „Iluzjon”, ale też zespoły wokalne, instrumentalne, plastyczne, teatralne i literackie.  Być może któryś z czytelników pamięta atrakcję tego miejsca, jaką były akwaria z rybami egzotycznymi.

Ci z mieszkańców Jastrzębia, którzy mają w swoich biografiach życie na przełomie XX/XXI wieku z pewnością niejeden raz bywali w kinie „Panorama”. Była to całkiem niemała sala, bo znajdowało się w niej 400 miejsc.

Kulturę zastąpił… sklep spożywczy

Niestety, wraz z przeobrażeniami politycznymi, upadkiem komunizmu w Polsce, Jastrzębska Spółka Węglowa nie była zainteresowana prowadzeniem tego typu obiektu. W 1996 r. zlikwidowano Górnicze Centrum Kultury. Wprawdzie sprzeciw mieszkańców i władz samorządowych doprowadził do reaktywacji kina „Panorama”, ale nie na długo. Jastrzębska Agencja Turystyczna, która administrowała budynkiem, zdecydowała o sprzedaży go w 2009 roku. Nowy właściciel, wykorzystując atrakcyjne położenie obiektu, zdecydował o otwarciu w nim marketu spożywczego. Wielu mieszkańców do dzisiaj zadaje sobie pytanie, dlaczego ówczesne władze samorządowe nie były zainteresowane przejęciem obiektu. Wówczas, jak i zresztą dzisiaj miasto nie posiada własnej siedziby Miejskiego Ośrodka Kultury. Budynek GCK stanowił ogromny potencjał, niestety niewykorzystany i zmarnowany.

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Analfabetkanadaje (209.58. * .37) 10 minut temu

"budynek górniczego centrum kultury"

To nazwa wlasna, piszemy duzymi literami, nauczycielko z bozel laski.

"znajdowało się w niej 400 miejsc"

Nieprawda, 378.

J

~mobilone (178.43. * .99) 3 godziny temu

sprzedane , jak wszystkie ważne wręcz strategiczne tereny w Jastrzębiu. Mógł to przejąć MOK ale po co własne kino, teatr cokolwiek skoro można płacić za wynajem Kina Centrum.

~Michek (5.184. * .28) 8 godzin temu

Mógł prezydent Janecki kupić budynek, ale spaprał sprawę. Brawo dla niego!

~krzysiek_zdzisiek (188.137. * .95) 8 godzin temu

Dotacje do górnictwa będą nas kosztować 9 mld zł tylko w przyszłym roku - byleby nie za długo żyli - wykończy nas po prostu to całe rylstwo

~Po_owocach_ich_poznacie (46.134. * .230) 10 godzin temu

Szczęść Boże górnikom! Niech żyje górniczy stan.

~Romek_Polański (94.242. * .218) 10 godzin temu

I bardzo dobrze że " jak to w komunizmie, władza robiła wszystko i zrobiła, żeby nie modlić się w tym miejscu" przynajmniej był z tego jakiś pożytek w tych szarych dniach za czasów PRL-u i w soboty można było obejrzeć, oczywiście stojąc godzinami w kolejakch za biletem, nigdzie niedostępne do oglądania światowe hity kinowe.