Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Strajkującym górnikom odprawiałem mszę na dole

To prawdopodobnie najbardziej znana święta na Śląsku – święta Barbara, patronka górników. Do Niej kierują swoje prośby o błogosławieństwo w czasie pracy, to Ona ma w swojej opiece ojców, mężów, synów, którzy w trudnych warunkach głęboko pod ziemią pracują, by wydobywać czarne złoto – węgiel.

Strajkującym górnikom odprawiałem mszę na doleFryderyk Kamczyk
Ksiądz Bernard Rak, proboszcz parafii w Godowie, podkreśla, jak ważny w regionie jest kult świętej Barbary.

Kult świętej Barbary jest szeroko rozpowszechniony na całym Śląsku. W wielu kościołach znajdują się ołtarze poświęcone patronce górników – często powstałe po likwidacji kopalń. Wtedy to z cechowni obrazy i figury „Barbórki” zostały uroczyście przeniesione do świątyń. Znajdują się najczęściej w bocznych nawach, stwarzając przestrzeń do modlitwy dla górników, ich rodzin, przypominając o tym niezwykle ważnym dziedzictwie. Mieszkańcy Śląska są silnie związani z górniczą tradycją. To naturalny, nierozerwalny element ich życia. Budulec tożsamości. Jednym z fundamentów tejże tradycji jest wiara. W końcu podejmując pracę pod ziemią, w obliczu potęgi natury, to zaufanie w Bożą Opatrzność staje się źródłem wewnętrznej mocy.

– Na Mszy Barbórkowej frekwencja jest taka jak na pasterce – mówi w rozmowie z Nowinami ksiądz Bernard Rak, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rogowie. Choć, jak dodaje, dziś większość stanowią emeryci, bo czynnych górników jest coraz mniej. Jednak 30 lat temu 90% to byli pracownicy okolicznych kopalń. Ksiądz Rak zauważa, że Rogowy były praktycznie otoczone kopalniami.

W tutejszym kościele odbudowanym po wojnie i poświęconym w roku 1948, ówczesny proboszcz stworzył dwa boczne ołtarze – jeden Matki Bożej Fatimskiej, drugi – świętej Barbary. Tu znajduje się wyrzeźbiona z grafitu figura świętej Barbary. Po likwidacji kopalni Anna w Pszowie to do Rogowskiego kościoła trafił obraz z tamtejszej cechowni. – W naszym kościele jest też monstrancja z węgla, którą zawsze w okolicach Barbórki wystawiamy na adorację. Myślę, że ta intuicja księdza Latuska, który postawił ołtarz świętej Barbary, była naprawdę niesamowita – stwierdza duchowny.

Ksiądz Rak wspomina także mszę świętą, którą odprawiał kiedyś strajkującym górnikom. – Na dole na Rymerze, górnicy sprzeciwiali się zamknięciu kopalni. Ja byłem wtedy świeżo po święceniach. To był adwent. Przyszedł wtedy do proboszcza Dominik Kolorz, szef Solidarności, żeby w niedzielę odprawić mszę tym górnikom. Proboszcz mnie posłał. Przebrałem się, zjechaliśmy na dół i w tych wyjątkowych okolicznościach, tam na warsztacie około 20 górników uczestniczyło w Eucharystii. Dla mnie to było wielkie przeżycie – opisuje proboszcz.

Przez chwilę wpatruje się w oblicze świętej Barbary na obrazie z cechowni z „Anny” i dodaje, że w rogowskiej parafii jest szczególny zwyczaj związany z kultem patronki górników. – Spotkałem się z tym, że kiedy żeni się górnik, to po ślubie idzie do tego ołtarza świętej Barbary podziękować i prosić o opiekę, żeby mógł bezpiecznie pracować dla rodziny, którą założył. I to już kilka razy się tutaj z tym spotkałem, piękna sprawa. Myślę, że w każdej miejscowości mieszkańcy mają jakieś swoje zwyczaje związane z tą naszą „Barbórką”. Ona jest obecna także w intencjach modlitewnych, które zostawiają wierni, ale i w naszych domach – pod postacią obrazków, figurek. Patronuje górnikom i ich rodzinom – zauważa ksiądz Bernard Rak.

fot. Fryderyk Kamczyk

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Mirwit (188.146. * .119) 05.12.2024 21:47

Myślałem że obraz Barbary z KWK Anna jest w pszowskiej bazylice

right 05.12.2024 14:49

Teraz ci sami górnicy popierają PO i Lewice.