Zmarł twórca pomnika Jana Pawła II w Rybniku. Zbigniew Brachmański zostanie pochowany 5 grudnia
Pochodzący z Rydułtów artysta miał na koncie wiele prac związanych z tematyką religijną. Zaprojektował wystrój ponad 50 kościołów w całej Polsce.
Pogrzeb wybitnego śląskiego artysty odbędzie się w czwartek 5 grudnia o godz. 13.00 w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Mszy św. przewodniczyć będzie abp senior Wiktor Skworc.
Zygmunt Brachmański urodził się w Rydułtowach w 1936 roku. Ukończył Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni profesora Jerzego Bandury. Po uzyskaniu dyplomu w 1959 r. zamieszkał w Katowicach. Pierwsze prace wykonywał w drewnie, następnie zaczął stosować kamień, gips oraz brąz. Jest autorem ponad 2 tys. rzeźb i pomników oraz kilkuset medali.
Artysta ma na swoim koncie wiele prac związanych z tematyką religijną. Zaprojektował wystrój ponad 50 kościołów w całej Polsce, jego prace znajdują się w wielu kościołach archidiecezji katowickiej. Jest też autorem koncepcji wielu statuetek i nagród, m.in. Złotej Maski, Śląskiego Wawrzynu Literackiego, Lauru Konrada, a także Lux ex Silesia. Do najbardziej charakterystycznych prac Z. Brachmańskiego należą pomniki: Harcerzy Września 1939 w Katowicach, Wojciecha Korfantego na pl. Sejmu Śląskiego, św. Jana Pawła II w Rybniku oraz Piekarach Śląskich, a także obelisk Orłów Śląskich na rogu ulic Jagiellońskiej i Lompy w Katowicach.
W 1993 r. otrzymał Nagrodę im. Karola Miarki za całokształt twórczości, a w listopadzie 2023 r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczyło go złotym medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis", najwyższym wyróżnieniem, jakie może otrzymać artysta w Polsce. W grudniu 2023 r., za oddaną pracę na rzecz wspólnoty Kościoła, otrzymał medal "Pro Ecclesia et Pontifice", a w 2024 roku nagrodę "Lux ex Silesia".