Jak sporządzić apelację od wyroku?
Celem apelacji jest złożenie odwołania od wyroku sądu pierwszej instancji. Najczęściej dotyczy sytuacji, w której nie jest on korzystny dla strony, został wydany z pominięciem ważnych okoliczności lub dowodów bądź niezgodnie z prawem. Jak sporządzić apelację i w jakim terminie ją złożyć?
Czym jest apelacja od wyroku?
Apelacja to odwołanie się od wyroku wydanego przez sąd pierwszej instancji. Może ją złożyć każda ze stron w postępowaniu cywilnym, natomiast w postępowaniu karnym składa ją oskarżony, oskarżyciel lub poszkodowany. Składamy ją do sądu wyższej instancji za pośrednictwem sądu, który wydał niekorzystny wyrok. Mamy na to 14 dni licząc od dnia, w którym stronom został doręczony wyrok wraz z pisemnym uzasadnieniem. Co istotne, uzasadnienie nie jest wydawane obligatoryjnie, zatem, aby je otrzymać, należy w ciągu 7 dni od ogłoszenia wyroku złożyć stosowny wniosek.
Co powinna zawierać apelacja?
Treść apelacji różni się w zależności od tego, czy dotyczy postępowania cywilnego, czy też karnego. W pierwszym przypadku w jej treści należy zawrzeć:
-
oznaczenie wyroku,
-
przedstawienie i uzasadnienie zarzutów,
-
nowe fakty i dowody, których powołanie w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji nie było możliwe,
-
wniosek o zmianę lub uchylenie wyroku.
Tymczasem apelacja w postępowaniu karnym zawiera:
-
oznaczenie organu, do którego jest skierowana,
-
oznaczenie sprawy,
-
oznaczenie i adres wnoszącego pismo,
-
treść wniosku lub oświadczenie (w miarę możliwości z uzasadnieniem),
-
datę i podpis składającego pismo.
Należy w niej przedstawić także grupę elementów kwalifikowanych, takich jak kierunek zaskarżenia czy zarzuty apelacyjne.
Czy od każdego wyroku można złożyć apelację?
Co do zasady każdy wyrok sądu pierwszej instancji można zaskarżyć do sądu drugiej instancji, jednak muszą istnieć ku temu przesłanki. Należy dowieść, że:
-
wyrok został wydany z pominięciem istotnych dowodów,
-
na etapie postępowania przed sądem pierwszej instancji nie było możliwości przedstawienia ważnych dowodów,
-
wyrok został wydany w sprzeczności z przepisami prawa,
-
dopuszczono się braków formalnych.
Powyższe uwarunkowania to wyłącznie przykłady - przesłanek wniesienia apelacji jest oczywiście o wiele więcej.
Kto może sporządzić apelację?
Przepisy dopuszczają możliwość sporządzenia apelacji przez stronę postępowania, jednak warto skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata. Kancelaria Haber&Haber oferuje profesjonalną pomoc w zakresie sporządzania pism procesowych, a także reprezentowania klienta przed organami państwowymi. Największa trudność w apelacji polega na rozpoznaniu przesłanek do jej sporządzenia. Kancelaria adwokacka zapewnia wsparcie na każdym etapie postępowania. Profesjonalnie napisana apelacja zwiększa szansę na jej pozytywne rozpatrzenie, ponieważ nie pomija żadnych istotnych szczegółów. Pisma procesowe są trudne do skonstruowania dla osób, które nie posiadają w tym zakresie większej wiedzy. Dlatego warto zaufać specjalistom, zdając się na ich przygotowanie do pracy i doświadczenie zawodowe.
Materiał partnera