Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Bloki miały stać 50 lat, ale mogą wytrzymać nawet 100 [WIDEO]

Pierwszym blokiem z wielkiej płyty był budynek przy ulicy Wielkopolskiej określany popularnie jako 106, później powstały następne. Wszystko to było dziełem pracowników -  budowlańców z fabryki domów „FADOM”. I właśnie tej, tak bardzo związanej z Jastrzębiem-Zdrojem, firmie było poświęcone kolejne spotkanie z cyklu „Przystanek Muzeum”, jakie odbyło się w czwartek, 10 grudnia.

Bloki miały stać 50 lat, ale mogą wytrzymać nawet 100 [WIDEO]
Bloki z wielkiej płyty mogą bezpiecznie być eksploatowane nawet przez 100 lat. Fot. JastrzebieOnline/arch.

Główna sala w Galerii Historii Miasta była wypełniona po brzegi, bo tak duże zainteresowanie wzbudziła promocja książki pt. „FADOM. Symbol budownictwa wielkopowierzchniowego. PBM PW w Żorach - ocalić od zapomnienia”, autorstwa Henryka Buchalika, Andrzeja Tymoszko i Grażyny Krzemińskiej.

Grudniowe spotkanie z cyklu „przystanek Muzeum” wzbudził duże zainteresowanie. Fot. KaBa

O tym, że trudno wyobrazić sobie nasze miasto bez bloków z płyty wielkopowierzchniowej, mówił kierownik Galerii Historii Miasta Marcin Boratyn. To przecież mieszkanie, zaraz obok pracy, było magnesem przyciągającym do Jastrzębia ludzi z całej Polski. Tutaj, upragnione „M” otrzymywało się stosunkowo szybko i było ono spełnieniem marzeń tysięcy przybyszy z całego kraju.

- FADOM istniał przez 23 lata (1969-1992). W tym czasie wyprodukowano elementy do ponad 80 tys. mieszkań, co daje średnio ok. 250 tys. mieszkańców. Budynki z wielkiej płyty możemy zobaczyć w kilkunastu miejscowościach, w tym oczywiście również w Jastrzębiu-Zdroju. W mieście powstało 129 budynków, co przekłada się na 11 931 mieszkań. Pierwszy budynek w Jastrzębiu wybudowanym w tej technologii powstał wiosną 1971 roku przy ulicy Wielkopolskiej, nosił wówczas numerację 106, obecnie klatki 1-15. Warto dodać, że w całym kraju w 1980 roku w Polsce oddano do użytku 217 tys. tego typu mieszkań – mówił Henryk Buchalik.

Ciekawą tematyką poruszaną podczas spotkania był czas, w jakim można było bezpiecznie eksploatować bloki. Jak mówił, Andrzej Tymoszko, wówczas szacowano to na 50 lat, obecnie wydłużono ten okres do 100 lat.

Uruchomienie Fabryki Domów „FADOM” w Bziu Zameckim nastąpiło 17 lipca 1969, a w roku 1970 w Żorach, gdzie znajdowała się dyrekcja jastrzębsko-żorskiej fabryki domów.

 

10 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~walerian (89.64. * .72) 42 minuty temu

~Mecenas-Jan-Paragraf...weż ty gościu spadaj do tej wiochy..Żory...a nie bełkotaj mi tutaj o tej osadzie!!!

~Mecenas_Jan_Paragraf (178.43. * .172) 2 godziny temu


~żorska_apatia (188.137. * .64) Zapraszamy do Jastrzębia , pracy i mieszkań komunalnych na wynajem jest bez liku .Mamy tu Biedronki , Lidle , Aldi , mamy stacje benzynowe i oczyszczalnię ścieków .Mamy nawet połączenie autobusowe z Krakowem co prawda tylko dwa razy dziennie , ale zawsze to coś .Do Katowic też można busem skoczyć . Mamy 50 metrowy betonowy deptak w lecie skąpany w pełnym słońcu , mam betonowy plac z fontanną gdzie w środku lata można doznać niezapomnianych wrażeń cieplnych . Mamy wielkie galerie handlowe , nie ważne że sklepy są tam takie same .No i najważniejsze inwestorzy szturmują tą osadę nieustannie od wielu lat ,ale władze są wybredne i byle jakich firm do miejskich konfitur nie dopuszczają .Reasumując serdecznie zapraszam

~perfektmen (89.79. * .162) 2 godziny temu

Tak hipotetycznie, jak zostanie rozwiązany problem jak już się okaże że ze względów bezpieczeństwa nie będzie można mieszkać w tych blokach?

~Mecenas_Jan_Paragraf (178.43. * .172) 2 godziny temu

~Rachela23 (188.146. * .247) Której części mojego wpisu nie zrozumiałaś , napisz pomogę .

~Rachela23 (188.146. * .247) 2 godziny temu

Mecenas Jan paragraf to weź się spakuj i jedź do Żor wieczny malkontencie ii nieudaczniku

~żorska_apatia (188.137. * .64) 2 godziny temu

@Mecenas w Żorach nadal realizują hasło z PRL - Żory sypialnią ROW i dlatego buduje się bloki. Tylko bloki - innych miejskich inwestycji brak. Tymczasem jeśli ktoś z Żor chce zarobić powyżej minimum socjalnego musi pracować poza Żorami albo być prezydentem miasta lub naczelnikiem w urzędzie miejskim.

~BrakKolejiWJastrzębiuZdroju (89.64. * .230) 3 godziny temu

Super temat? Świetna historia.

Mamy 21 wiek.....

~luxverit (91.224. * .43) 3 godziny temu

Mój tata pracował w FADOMIE. ogromny zakład i piekne wspomnienia

~Hardy@12 (89.64. * .147) 4 godziny temu

A beda stały do końca świata i jeden dzień dłużej jak powiedział?, nie pamiętam kto?

~Mecenas_Jan_Paragraf (178.43. * .172) 4 godziny temu

Wiecie dlaczego ta osada górnicza upada ? Bo ciągle ględzi się o przeszłości i ciagle tęskni się za socjalizmem .
A tymczasem w ŻORACH .Powstanie 405 mieszkań, wykończonych „pod klucz”, a same budynku będą wyróżniały się tym, że zostaną zbudowane w nowoczesnej, niskoemisyjnej technologii i będą posiadały schrony dla ludności cywilnej.
Umowę na realizację tego projektu ze strony Gminy Miejskiej Żory podpisał Waldemar Socha – Prezydent Miasta Żory, zaś ze strony firmy Hochtief PPP Inwestycje Polskie Sp. z o.o. Joanna Shaw -Członek Zarządu HOCHTIEF PPP Inwestycje Polskie oraz Bernd Holtwick - Executive Vice President, CFO & CDO HOCHTIEF PPP Solutions.
"- Niezwykłość tego projektu polega na tym, że prywatny partner nie tylko wykona inwestycję, ale przez 20 lat będzie odpowiedzialny za utrzymanie tych mieszkań, będzie je między innymi remontował, a po 20 latach będzie musiał oddać je gminie w idealnym stanie. Dzięki temu 405 rodzin zyska nowe, wygodne mieszkania"
A w tej upadającej osadzie górniczej organizuje się jedynie wystawy i spotkania wspominkowe pod tytułem" Jak to drzewiej bywało "
Mam nadzieję że nie usuniecie tego tekstu , w przeciwnym razie będzie to dowód na to , że to co napisałem o tej osadzie jest prawdę .