W Rafako nie wiedzą o "rządowym planie ratunkowym"
Zarząd Rafako S.A. odnosi się do publikacji "Parkietu" na temat rzekomego planu ratunkowego dla spółki z Raciborza. Wskazuje na brak rozmów na temat dalszego funkcjonowania majątku Rafako po ogłoszeniu upadłości spółki, ani sprzedaży lub dzierżawy majątku firmy.
"Zarząd RAFAKO S.A. nie prowadzi obecnie żadnych rozmów z przedstawicielami administracji rządowej, Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. ani jakimkolwiek innym podmiotem..."
- Odnosząc się do opublikowanego w dniu 6 grudnia 2024 roku na łamach gazety "Parkiet" artykułu zatytułowanego "Rafako będzie uratowane. Znamy plan ratunkowy rządu" opisującego okoliczności procesu "ratowania" Rafako S.A. przez Rząd z udziałem Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. oraz opisującego rozważane i planowane szczegóły takiego procesu, oraz do innych publikacji medialnych, które pojawiły się po dacie publikacji powyższego artykułu, odnoszących się do powyższych kwestii, Zarząd Rafako S.A. informuje, że nie posiada żadnej wiedzy dotyczącej okoliczności takiego procesu ani jego szczegółów - czytamy w "Stanowisku Zarządu Rafako S.A. wobec wiadomości medialnych dotyczących procesu ratowania spółki".
Ponadto zarząd informuje, że nie posiada informacji, dotyczących spodziewanego terminu wydania postanowienia o ogłoszeniu upadłości Rafako, a także przypomina, że z dniem ogłoszenia upadłości, zarządzanie majątkiem Rafako - w tym uprawnienie do sprzedaży lub wydzierżawienia majątku spółki - zostanie przejęte przez syndyka masy upadłościowej, który zostanie powołany przez sąd dopiero po wydaniu postanowienia o ogłoszeniu upadłości Rafako.
Wracając do "planu ratunkowego", o którym pisał "Parkiet":
Zarząd RAFAKO S.A. nie prowadzi obecnie żadnych rozmów z przedstawicielami administracji rządowej, Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. ani jakimkolwiek innym podmiotem, w sprawie dalszego funkcjonowania majątku Rafako S.A. po ogłoszeniu upadłości Spółki, ani sprzedaży lub dzierżawy majątku Rafako S.A. - czytamy w stanowisku zarządu Rafako, które zostało rozesłane do mediów rankiem 11 grudnia 2024 r.
Pełna treść "Stanowiska Zarządu Rafako S.A. wobec wiadomości medialnych dotyczących procesu ratowania spółki":
Pobierz 11_12_INF_PRASOWA_Oswiadczenie_Zarzadu_RAFAKO_.pdf (format pdf, rozmiar ~127.08 k)Artykuł i ponad 90-procentowy wzrost notowań Rafako na giełdzie
We wspomnianym artykule, który ukazał się na łamach "Parkietu", opisano nieoficjalne ustalenia dotyczące "planu ratunkowego" dla spółki z Raciborza, który ma zostać wdrożony po ogłoszeniu upadłości Rafako. Plan ma zakładać zaangażowanie podmiotów państwowych - prawdopodobnie Agencja Rozwoju Przemysłu oraz którejś ze spółek Skarbu Państwa - które mają wydzierżawić od syndyka majątek Rafako poprzez powołaną do tego celu spółkę celową (niewykluczone, że z "Rafako" w nazwie, co pozwoliłoby na przetrwanie marki spółki z Raciborza). Więcej na ten temat w artykule "Parkietu".
Po publikacji artykułu notowania giełdowe Rafako zanotowały spektakularny wzrost z 26 gruszy za akcję w piątek 6 grudnia do 50 groszy za akcje we wtorek 10 grudnia.
Rafako i polityka
Kwestia upadłości Rafako ma wymiar polityczny. Z jednej strony w akcjonariacie Rafako są obecne podmioty państwowe (PFR, KUKE), z drugiej strony spółka realizowała w przeszłości kontrakty zawarte ze spółkami Skarbu Państwa. Napięcia i komplikacje towarzyszące tym przedsięwzięciom siłą rzeczy prowadziły do zaangażowania polityków - najpierw lokalnych, później krajowych.
Gdy Rafako weszło w spór z Tauronem, dotyczący budowy bloku 910 MW w Jaworznie, do głosu zostali wywołani czołowi politycy z ówczesnym premierem Mateuszem Morawieckim oraz wicepremierem Jackiem Sasinem na czele. Opozycja również angażowała się w tę sprawę, mobilizując rząd PiS do działania. W styczniu 2023 r. z załogą Rafako spotkał się Donald Tusk. Już po wygranych przez opozycję wyborach zapewnienia o przychylności rządu dla Rafako płynęły od Borysa Budki, Ministra Aktywów Państwowych. Czas jednak płynął, a plan ratowania Rafako polegający na zgodzie największych wierzycieli Rafako (instytucji finansowych, będących gwarantami inwestycji w Jaworznie) na konwersję wierzytelności na akcje nowej emisji, nie był realizowany. Rafako funkcjonowało nadal resztkami sił, głównie dzięki realizacji kontraktu na budowę elektrociepłowni w Radlinie dla JSW Koks. Gdy JSW Koks odstąpiła od mediacji dotyczących rozliczeń tego kontraktu, zarząd Rafako ogłosił najpierw zamiar, a następnie złożył do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości. Postanowienie w tej sprawie jeszcze nie zostało wydane.
Ludzie
Prezes Rady Ministrów
Były Prezes Rady Ministrów
Herr Donald obiecał!
On zawsze dotrzymuje słowa.
Żartowałem,
do poniżej - a Rafako to od wczoraj upada ? Bo jak nie to jaki plan ratunkowy dla tej bardzo ważnej firmy mieli dyletanci z PiS
Ktoś jeszcze zdziwiony, że słowa obecnego rządu nie mają pokrycia z rzeczywistością? Mało razy kłamali? Mało obietnic było do tej pory?