Policjanci i strażnicy leśni we wspólnych działaniach "Choinka 2024"
Dzielnicowi z komisariatu w Kuźni Raciborskiej oraz straż leśna od lat współpracują w zakresie bezpieczeństwa na terenach leśnych. Wspólne patrole mają zapobiec przestępstwom związanym z nielegalną wycinką drzew.
Zadaniem mundurowych jest współpraca na rzecz poprawy bezpieczeństwa oraz zwalczanie przestępstw występujących na terenach leśnych. Chodzi między innymi o kradzieże drewna, kłusownictwo i szkodnictwo leśne. Dodatkowo w okresie świątecznym znacznie zwiększa liczba nielegalnie wycinanych choinek.
- W ramach kontroli mundurowi pilnują i dbają o to, by las nie był niszczony, a w przypadku zagrożenia działają, chroniąc jego charakter. Jest to niezbędne, aby zachować walory tego specyficznego miejsca - wyjaśnia oficer prasowa raciborskiej komendy, mł. asp. Joanna Wiśniewska.
Strażnicy mają duże możliwości kontrolowania, wykrywania i ścigania wszelkich przejawów wandalizmu, kradzieży i kłusownictwa. Mają także obowiązek egzekwowania od korzystających z lasu przestrzegania przepisów prawnych, których celem jest ochrona lasu przed szkodnictwem. W tym wszystkim pomagają im policjanci.
W czasie wspólnych służb mundurowi zwracają szczególną uwagę między innymi na osoby, które naruszają zakaz wjazdu do lasu pojazdami mechanicznymi, czy też zatrzymują się na drogach publicznych i stwarzają zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Policjanci przypominają, że zarówno sprzedaż kradzionych drzewek, jak i ich zakup prowadzi do odpowiedzialności karnej za przestępstwo lub wykroczenie. Za kradzież choinki, bądź innej rośliny z lasu, grozi 500-złotowy mandat lub skierowanie sprawy do sądu, gdzie kara może być o wiele surowsza. Nie warto narażać się na konsekwencje prawne dla zaoszczędzania kilku złotych. Lepiej kupić świąteczne drzewko w legalnym punkcie sprzedaży.
źr. KPP Racibórz
Wielka ochrona drzew , a w tym roku znowu pełno wycinek w miastach i wsiach.