Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Podział przestrzeni w miejscu pracy – dlaczego stronimy od otwartych przestrzeni?

Jeszcze do niedawna to właśnie koncepcja biur typu open space wzbudzała podziw i ogromne zainteresowanie wśród wielu przedsiębiorców oraz pracowników biurowych. Jej głównym założeniem było przede wszystkim stworzenie możliwości dzielenia się pomysłami, wsparcie otwartej komunikacji, a także usprawnienie współpracy zespołów projektowych. Niestety, z czasem zaczęto dostrzegać pewne mankamenty open space, takie jak wszechobecny hałas generowany przez pracowników oraz maszyny znajdujące się w jednym pomieszczeniu. Przed architektami zajmującymi się projektowaniem pomieszczeń biurowych pojawiło się więc nowe wyzwanie – stworzenie przestrzeni przyjaznej osobom o różnych preferencjach dotyczących środowiska pracy, która będzie sprzyjać zarówno działaniu zespołowemu, jak i wspierać efektywność samodzielnych działań w ciszy i spokoju. Czy da się tego dokonać?

ABW, czyli Activity Based Working. Na czym konkretnie polega ta nowoczesna koncepcja?

Przebieg pracy biurowej ulega ciągłym zmianom. Kilka lat temu trudno było sobie wyobrazić ideę pracy zdalnej, a dziś oferuje ją coraz więcej przedsiębiorstw. Na rynku można znaleźć również oferty w modelu hybrydowym, pozwalające na podział dni pracy na te spędzane w biurze, jak i te z domu. Coraz więcej osób ceni sobie elastyczność, co przekłada się także na wygląd współczesnych biur. Koncepcja ABW zakłada, że przestrzeń biurowa powinna dostosowywać się do potrzeb współczesnych pracowników – co za tym idzie, być podzielona względem aktywności pracowniczych, jakich podejmują się przedstawiciele konkretnych działów w firmie. Wiele biur urządzonych w koncepcji Activity Based Working posiada specjalne pokoje ciszy, w których obowiązuje zakaz rozmów oraz przeszkadzania, przestrzenie do relaksu, pracy grupowej czy sale konferencyjne. W celu optymalizacji pracy powstaje szereg stref dedykowanych konkretnym czynnościom – rozmowie, odpoczynkowi, skupieniu, pracy samodzielnej czy działaniom zespołowym. Podział przestrzeni umożliwiają między innymi specjalne ścianki, jakie znaleźć można na stronie smart-wall.info/sciany-mobilne/. Firma Omega System produkuje między innymi mobilne ścianki działowe, pozwalające na elastyczne podzielenie pomieszczenia biurowego na kilka mniejszych stref. Konstrukcje umożliwiają stworzenie przestrzeni w oparciu o zasady ABW, których wdrożenie może przynieść szereg korzyści. Dowiedz się, jakich.

Czy koncepcja ABW jest w stanie zwiększyć efektywność pracy?

Koncepcja pracy opartej na czynnościach pozwala pracownikom na wykonywanie swoich obowiązków w różnych strefach, o różnych właściwościach. Pracownicy potrzebujący ciszy i skupienia najlepiej odnajdą się w strefach wyciszonych specjalnymi ściankami akustycznymi; nie będą im przeszkadzały nawet gwarne rozmowy dochodzące ze strefy konferencyjnej. Projektowanie miejsca pracy opartego na danych aktywnościach czyni biuro znacznie bardziej elastycznym, co zwiększa efektywność przebywających w nim osób. Lepsze skupienie to dokładniejsze (a często także szybsze) wykonywanie swoich obowiązków, których skutkiem jest znaczne ulepszenie procesów zachodzących w firmie. Takie podejście powoduje również bardziej przejrzyste, a co za tym idzie ogólnodostępne formy środowiska pomiędzy członkami firmy, którzy częściej wchodzą w interakcje, a przy tym mają możliwość budowania relacji, jakie później usprawniają pracę zespołową. Ważne, by przygotowywaniu koncepcji biura w nurcie idei pracy opartej na czynnościach, uwzględnić wszystkie najważniejsze strefy, a także wybrać do ich wydzielenia wyłącznie wysokogatunkowe produkty w postaci ścianek działowych.

Materiał zewnętrzny