Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jak ma wyglądać rozwój miasta? Pytanie ciągle aktualne

Czy rozwoju miasta można upatrywać w pielęgnacji terenów zielonych albo wydawaniu folderów informacyjnych o dostępnych usługach i punktach handlowych? Można też napisać monografię miasta albo zaprosić na odczyt socjologów i psychologów. Tak uważano pół wieku temu. Okazuje się, że jastrzębianie sprzed 50 lat zastanawiali się nad tym, co my dzisiaj i pytali: Jak ma wyglądać rozwój miasta?

Jak ma wyglądać rozwój miasta? Pytanie ciągle aktualne
Miasto i jego różne oblicza. Fot. S.Marek/J.Żak/KaBa/Z.Keller

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że ciągle mówi się o rozwoju miasta, bo bez tego nie będzie komfortu życia mieszkańców. Jednak to sprawa nienowa. O tym mówiło się już 50 lat temu. Działało nawet Towarzystwo Rozwoju Miasta Jastrzębie-Zdrój.  W 1975 r. opublikowano tekst pt. „Nasze credo”. Jak więc wówczas wyobrażano sobie rozwój Jastrzębia, które miało wtedy 12 lat? Stawiano przede wszystkim na integrację społeczną ludzi pochodzących z różnych części Polski.

Jastrzębie-Zdrój było ich miejscem na ziemi

- Jesteśmy patriotami kochającymi nasze młode miasto i nasze młode kopalnie. Rozumiemy,  że to jest nasze miejsce na ziemi, przez nas wybrane, które musimy tak zagospodarować, aby nam i tym, co po nas przyjdą - żyło się dobrze, spokojnie i godziwie - można m.in. przeczytać w tekście pt. „Nasze credo” zamieszczonym w dwutygodniku pt. „Nasze problemy”  Nr 3 (9) rok II z 14 II 1975 r.

Jaki więc obrano sposób, aby zrealizować te ambitne cele? Chciano zerwać z „osiedlową zaściankowością” i ożywić kulturalny klimat miasta. Wszystko po to, aby stworzyć patriotyzm lokalny. Chwalono inicjatywę urzędu miasta, której nadano ciekawą nazwę „zielonych płuc”. Jej sensem było pielęgnowanie terenów zielonych przez młodzież z poszczególnych szkół. I tak Jastrzębie zostało podzielone na jedenaście rejonów (1 stycznia 1975 r.). Dyrektorzy poszczególnych szkół mieli obowiązek dokonać podziału rejonu na sektory i przydzielić je poszczególnym klasom. Młodzież natomiast otrzymała zadanie opiekowania się tymi terenami. Na najlepsze grupy uczniowskie czekały nagrody. Jak widać, współzawodnictwo wprowadzano już w szkołach podstawowych.

Wydawanie folderów i prac naukowych to klucz do sukcesu

Jeszcze innego sposobu podniesienia komfortu życia mieszkańców upatrywano w wydawaniu informatorów handlowo-usługowych, folderów krajoznawczo-turystycznych z uwzględnieniem ośrodków wypoczynkowych, należących do jastrzębskich zakładów pracy. Myślano nawet o monografii na temat miasta.

Towarzystwo Miłośników Rozwoju Miasta Jastrzębie-Zdrój pragnęło zachęcić socjologów do podjęcia badań nad strukturą społeczną miasta. W planach były również odczyty historyków, historyków sztuki, architektów, psychologów.

Ludzie mieli zwykłe problemy

Jednocześnie w tym samym wydaniu gazety „Nasze Problemy” zamieszczono artykuły,  mówiące o deficycie usług rzemieślniczych dla ludności, brakiem odpowiedniej infrastruktury drogowej  (chodniki) czy całodziennej awarii w dostawie wody do wszystkich osiedli albo niedostarczania sygnału telewizyjnego.

Kiedy 50 lat temu stawiano sobie pytanie, jak ma wyglądać rozwój miasta, górnictwo było w największym rozkwicie. Nikt nie martwił się o brak miejsc pracy czy wyludnienie Jastrzębia. Wtedy głównym problemem było szybkie zapewnienie mieszkań przyjezdnym i dostarczenie kopalniom nowych pracowników, a w dalszej kolejności - stworzenie odpowiedniej infrastruktury.  O Jastrzębiu-Zdroju mówiło się w Polsce, a nawet za granicą, upatrując w nim swoistego fenomenu gospodarczo-socjologicznego. Dzisiaj na nowo wypada postawić pytanie: Jak ma wyglądać rozwój miasta?

Źródło do artykułu: „Nasze problemy”  Nr 3 (9) rok II z 14 II 1975 r.

Dwa zdjęcia użyte w artykule pochodzą ze „Społeczny pamiętnik Jastrzębia-Zdroju” – przedsięwzięcia realizowanego przez Instytut Dziedzictwa i Dialogu – Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju.

 

15 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~ZacofaniRadni (89.64. * .125) 13 godzin temu

21 wiek stawiają na ekologię a w tym mieście wszyscy mają minimum po trzy samochody bo nie ma KOleji Osobowych.
Wsie i wiochy mają kolej a radni z tego miasta ogłaszaja sukces bo zorganizują turniej piłkarski albo siatkarski

~Jastrzebiecc (37.47. * .88) 03.01.2025 13:13

Ludzie. Jastrzebie już nigdy nie będzie dużym ośrodkiem przemysłowym. To przeszlosc..Trzeba przestawić się na nowoczesne technologie,.usługi. Mamy połączenie z Gliwicami..Dobrze aby kolej powstała - otworzy się kierunek na Katowice. Kto powiedział że musi tu mieszkać 100 czy 80 tys ludzi. Wspolczesny czlowiek to człowiek mobilny. Oferty pracy możemy rozpatrywać w kontekście całego regionu. Nie ma nic dziwnego w tym, że pracujemy w miastach sąsiednich. No chyba że ktoś ma.ograniczone horyzontu umysłowe.

~Do_Arteks_tyer (188.146. * .15) 03.01.2025 12:55

@tyer-Arteks
Gdzie ty Arteks widzisz rozwój Rybnika???
Chyba rozwój biedy i ubóstwa.

~tyer (188.137. * .108) 03.01.2025 11:39
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~rybnicka_szarość_biefa (188.146. * .15) 03.01.2025 06:17
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Szerocki (46.134. * .73) 03.01.2025 05:56
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Artekx (188.146. * .15) 03.01.2025 04:58
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Do_Arteksa_Arkadiusza (188.146. * .15) 02.01.2025 22:15
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

MGol 02.01.2025 22:04

Oczywiście, że kolej jest potrzebna i powinno to być priorytetem bez względu jaka jest albo jaka będzie liczba mieszkańców. Odnośnie liczby mieszkańców to można z się z nią zapoznać na stronie miasta i rzeczywiście wynosi ona już mniej niż 79 tyś. Wystarczy poszukać.

~Do_Arteks (188.146. * .15) 02.01.2025 20:42
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~mem_jastrzębski (188.137. * .64) 02.01.2025 20:15
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Artekx (188.146. * .15) 02.01.2025 19:57
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~donizej (91.192. * .96) 02.01.2025 15:24
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Na co kolej w Jastrzębiu jak to najszybciej wyludniające się miasto . Obecnie ma 76 tys a po zamknięciu kopalń wyjadą wszyscy.

~GdzieJestKolej (89.64. * .217) 02.01.2025 14:22
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Brak KOleji a jej przywrócenię będzie krokiem milowym dla rozwoju miasta.A "zrezygnował" z nich historyk nauczyciel Janecki i to jest hańba w 21 wieku w 89 tyś mieście! Ani jeden radny nie wspominał podczas kampanii wyborczej o przywróceniu KOleji w mieście.
Wstyd!

~cvxz (188.137. * .108) 02.01.2025 11:06

No jak to jak. Przecież wiadomo. Dożynki, msze, festyny osiedlowe i orszaki Trzech Króli.