Sztuka przez wielkie "S" w Raciborzu. Mural ze Zborowej nominowany do prestiżowej nagrody
Autor muralu nie krył zadowolenia ze swojego dzieła. Mówił, że jego zamiarem było osiągnięcie światowego poziomu.
Mural "Miejski Podwieczorek" został nominowany do nagrody Best of 2024 Street Art Cities w kategorii Artist Choice. Aktualnie trwa głosowanie: https://streetartcities.com/awards/2024. Aby zagłosować, należy kliknąć w napis "cast your voice", a następnie wybrać murale w trzech kategoriach: Best Mural of the World, Artist Choice (tutaj jest mural z Raciborza) oraz Expert Spotlight. Następnie należy podać adres e-mail, na który zostanie wysłana wiadomość potwierdzająca udział w głosowaniu (trzeba w nią wejść i kliknąć link "confirm your vote").
Mural znajduje się na kamienicy przy ul. Zborowej 4 w Raciborzu, gdzie przez wiele lat mieściła się redakcja "Nowin Raciborskich" oraz siedziba Wydawnictwa Nowiny. Kilka lat temu kamienicę kupiła spóła OstrógNet. To właśnie od przedsiębiorców wyszła inicjatywa stworzenia muralu w tym miejscu. Najpierw zrobiono artystyczne, przepełnione symboliką zdjęcie, które przekazuje wiele treści odnoszących się do historii Raciborza (np. cygara, wino i czekolada są nawiązaniem do topowych produktów, z których słynął Racibórz przełomu XIX i XX wieku). Następnie przyszła pora na wykonanie muralu.
- Chciałem to wznieść na półkę światową, może brzmi to troszeczkę arogancko, ale dzisiaj jest mój dzień, osiągnąłem to. Długo nad tym pracowałem, ale widać efekty, dlatego warto inwestować w jakość, w raciborską scenę artystyczną. Mam nadzieję na kontynuację tej podróży, uwierzcie w siebie, każdy może tu tworzyć - powiedział Ryszard Paurowski podczas odsłonięcia muralu.
Więcej informacji na ten temat: Ryszard Paurowski stworzył następny mural w Raciborzu. "Mocno podkręcony aspekt historyczny".
Sądzić po tych spacykowanych twarzach w Raciborzu rzeczywiście tworzyć może każdy.
Miasto się wyludnia, a ci sobie malują...
Na osobne wyróżnienie - Ruiny przez bardzo duże R - zasługują okoliczne obiekty z Gminnej Listy Dziedzictwa Kulturowego wraz z garażami i szczególnie z wysoką półką wosiowego archiwum sądowego.
Słowa uznania i podzięki dla ojców parku kulturowego oraz wszelkiego rodzaju planów strategicznych na przyszłe świetlane lata.
Urban lab, study trip and ahoj!
Racibórz jest wielki, ale Pietrowice też!