Jak idzie nauka jazdy w Rybniku? Analiza zdawalności egzaminu na prawo jazdy kategorii B
Z egzaminem teoretycznym poradziło sobie ponad 60% przystępujących do egzaminu na prawo jazdy. Znacznie gorzej było w części praktycznej.
Co roku setki mieszkańców Rybnika i okolic decydują się na rozpoczęcie kursu prawa jazdy, który jest kluczowym krokiem w drodze do samodzielności na drodze. Dla młodych osób to ważny etap wchodzenia w dorosłość oraz szansa na większą niezależność. Wybór odpowiedniego ośrodka szkolenia kierowców (OSK) ma istotny wpływ na przygotowanie do egzaminów i ich wyniki. Egzamin wiąże się jednak z dużymi emocjami, a statystyki pokazują, że wielu kandydatów, szczególnie w części praktycznej, musi zmierzyć się z wyzwaniami.
Poniższe zestawienie zostało opracowane na podstawie publicznej "Statystyki zdawalności osób szkolonych w ośrodkach szkolenia kierowców działających na terenie miasta Rybnika" za okres od 1 stycznia do 30 września 2024 roku (załącznik na końcu artykułu). W oryginalnym dokumencie dane są przedstawione w podziale kwartalnym, jednak dla lepszej przejrzystości zdecydowaliśmy się zaprezentować je w formie całościowej.
Analizując statystyki sporządzone na podstawie danych z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach, widać, że do egzaminu teoretycznego przystąpiło 1527 osób. Z tej liczby 960 kandydatów uzyskało pozytywny wynik, co daje zdawalność na poziomie 62,8%. Niestety, 567 osób nie zdało, co stanowi 37,1% przystępujących. Statystyki te pokazują, że większość osób poradziła sobie z egzaminem, choć spora część kandydatów wciąż musi popracować nad swoją wiedzą.
2762 osoby spróbowało swoich sił w egzaminie praktycznym. Pozytywny wynik uzyskało 989 zdających, co stanowi zaledwie 35,8% wszystkich przystępujących. Aż 1773 osoby (64,2%) nie poradziły sobie z zadaniami egzaminacyjnymi. Problemy kandydatów pojawiały się zarówno na placu manewrowym, jak i w ruchu miejskim. Z analizy wynika, że spośród osób, które nie zdały, 738 zakończyło egzamin niepowodzeniem w mieście (41,6%), a 1035 na placu (58,3%).
Prezentowane statystyki pokazują zdawalność egzaminów teoretycznych i praktycznych w poszczególnych OSK w Rybniku. Zestawienie nie ma na celu stworzenia rankingu OSK. Należy zauważyć, że istnieją wyraźne różnice w liczbie kursantów przystępujących do egzaminów z różnych ośrodków szkolenia kierowców. Warto pamiętać, że większa liczba kursantów pozwala na uzyskanie bardziej reprezentatywnych danych, podczas gdy mniejsze ośrodki są bardziej podatne na wpływ skrajnych przypadków, takich jak wyjątkowo utalentowani lub mający trudności kursanci.
Link do statystyk: https://bip.um.rybnik.eu/Download.ashx?id=3177160
Wiktoria Drzęźla
Ja ostatnio zadawałem na woźnicę.bo mam w centrum Rybnika gospodarstwo i poruszam sie furmanką po dziadku i dumnie sobie jeżdżę po Rybniku furmanką, to ekologiczny pojazd a Rybnik jest eko, nie to co inne miasta.
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem
@rybnicki_rozwój - mylisz się w swoich ocenach jak zawsze!
To ze strony WORD: "Kandydaci na kierowców z Rybnika nie muszą udawać się do WORD w Katowicach, by zdawać państwowe egzaminy na prawo jazdy z wybranej kategorii. Możliwe jest to także w oddziale. Oddział Terenowy Rybnik jest profesjonalnie przygotowane i ma wszelkie uprawnienia do przeprowadzenia państwowych egzaminów teoretycznych i praktycznych na prawo jazdy kategorii: AM, A1, A2, A, B1, B, C1, C, D1, D, B+E, B 96, B, C+E, T. Na terenie placówki oddziału znajduje się sala egzaminacyjna, a także odpowiednio przygotowany plac manewrowy, na którym kandydacie na kierowców zaczynają zdawać część praktyczną egzaminu."
Jastrzębie jest ciekawsze do zdawania z jednego powodu. Tam są najgorsze drogi w Polsce. Czy to prawda, że w Jastrzębiu do egzaminów jeździ się autami terenowymi?
Rybnicka placówka egzaminacyjna, to tak naprawdę podrzędny i marginalny ośrodek.
Chcąc zdać egzamin na inne prawo jazdy, niż kategorii B, to trzeba jechać do Jastrzębia, Katowic lub Bielska.
Cały Rybnik jest zresztą marginalny.