"Tak jak życzyła sobie nasza pacjentka". Taki zabieg w rybnickim szpitalu przeprowadzono po raz pierwszy
Zabieg obrotu zewnętrznego płodu przeprowadzono dziś (3.01.) po raz pierwszy w historii rybnickiego szpitala. Celem zabiegu jest umożliwienie urodzenia dziecka bez konieczności cięcia cesarskiego.
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku chwali się sukcesem. Dziś (3.01.) po raz pierwszy wykonano zabieg obrotu zewnętrznego płodu. Interwencja polega na manipulowaniu - przez powłoki skórne, od zewnątrz - położeniem dziecka w brzuchu mamy. Celem jest zmiana położenia płodu tak, by skierować główkę dziecka w dół. W ten sposób zwiększa się szansa na urodzenie dziecka drogami rodnymi. Procedura trwa zazwyczaj około kilkunastu minut i przeprowadzana jest pod stałą kontrolą USG.
- Zgodnie z rekomendacjami, w przypadku położenia niegłówkowego płodu w ciąży pojedynczej, należy zaproponować ciężarnej wykonanie obrotu zewnętrznego. Obrót zewnętrzny płodu jest zabiegiem, który może wpłynąć na obniżenie rosnącego odsetka elektywnych (planowanych, przyp. red.) cięć cesarskich. Wśród kobiet, których dzieci przez większość czasu trwania ciąży przebywały w macicy, w niegłówkowym położeniu, poród wydawać się może trudniejszy, między innymi ze względu na gorsze warunki do adaptacji główki w kanale rodnym - informuje rzecznik WSS3, Karolina Wałowska. Dodaje, że procedurę wykonano na życzenie pacjentki.
- Brawa dla całej kadry medycznej pod kierownictwem dr Krzysztofa Dąbrowskiego - podkreśla rzecznik szpitala, K. Wałowska.
***
Czytaj także: W którym szpitalu w regionie rodzi się najwięcej dzieci? Gdzie wykonuje się najwięcej cesarskich cięć?