Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zebraliśmy niecałe 314 litrów krwi. To był dla nas dobry rok [WYWIAD]

Z Marcinem Hoszyckim ze Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi w Rydułtowach rozmawiamy o akcjach krwiodawstwa, zebranej krwi w 2024 roku oraz planach na rok 2025. 

Zebraliśmy niecałe 314 litrów krwi. To był dla nas dobry rok [WYWIAD]arch.Nowiny.pl
Marcin Hoszycki jest prezesem Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi w Rydułtowach

- Ile zebraliście krwi w 2024 roku?

– 2024 rok był dla naszego stowarzyszenia znacznie lepszy niż poprzedni 2023 r., który był pierwszym rokiem działalności, po odłączeniu się od PCK. Podczas naszych akcji krwiodawstwa pozyskaliśmy dla Raciborskiego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa 313l i 640 ml życiodajnego leku, jakim jest krew. Podczas wszystkich akcji zarejestrowało się 793 osób, krew oddało 686 osób, po raz pierwszy krew oddało 79 osób.

- Ile akcji krwiodawstwa się odbyło w zeszłym roku?

- Zorganizowaliśmy 35 akcji oddawania krwi, z zaplanowanych 39. Na terenie miasta Rydułtowy zorganizowaliśmy 7 akcji, na terenie Miasta Wodzisławia Śląskiego zorganizowaliśmy 3 akcje, na terenie gminy Godów 3 akcje, w gminie Kornowac 5 akcji, natomiast 4 akcje w Syryni. Zorganizowaliśmy 3 akcje na terenie Miasta Rybnika, 2 wspólnie z TEB Edukacja w Rybniku oraz 1 akcję wspólnie z Komendą Miejską PSP i OSP Rybnik-Niewiadaom podczas festynu Foyermany na Hoymie. Wspólnie z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śl. zorganizowaliśmy 2 akcje oddawania krwi tj. Mundurowa Kropla Krwi w ramach Dnia Strażaka oraz Strażacy dla Niepodległej. Mundurowa Kropla krwi odbyła się przy Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Rydułtowach, natomiast Strażacy dla Niepodległej przy Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Wodzisławiu Śl. Zorganizowaliśmy również 3 akcje na terenie Miasta Raciborza, 2 akcje zostały zorganizowane przy Komendzie Powiatowej Policji oraz zorganizowaliśmy akcję wspólnie z Komendą Powiatową PSP w Raciborzu podczas Memoriału kpt. Kaczyny i dh. Malinowskiego. 2 akcje zorganizowaliśmy w Żorach wspólnie z Komendą Miejską Policji i Komendą Miejską PSP. Ponadto zorganizowaliśmy 1 akcję w Pietrowicach Wielkich, oraz 1 akcję w Gorzycach. Zorganizowaliśmy również 1 akcje wspólnie z Klubem Jastrzębski Węgiel przy hali w Jastrzębiu-Zdroju, która odbyła się pod patronatem siatkarzy oraz przychylności Prezydenta Miasta Jastrzębie-Zdrój.

- Jak obecnie wyglądają struktury stowarzyszenia?

- Aktualnie przy naszym stowarzyszeniu działa 10 klubów honorowych dawców krwi są to: 4 Kluby Cywilne: Miejski Klub HDK w Rydułtowach, Gminny Klub HDK w Godowie,  Gminny Klub HDK w Kornowacu, Klub HDK przy parafii pw. Świętego Wawrzyńca w Wodzisławiu Śląskim-Wilchwach oraz 4 Kluby Mundurowe: Klub HDK przy Komendzie Powiatowej Policji w Raciborzu, Klub HDK przy Komendzie Powiatowej PSP w Wodzisławiu Śl.,  Mundurowy Klub HDK w Żorach (zrzesza policjantów i strażaków) oraz Mundurowy Klub HDK w Rybniku (zrzeszający również służby mundurowe działajcie na terenie Rybnika). Są też 2 Kluby Szkolne: Klub HDK przy TEB Edukacja w Rybniku, Klub HDK przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Rydułtowach.

Stowarzyszenie na chwilę obecną liczy 95 członków, liczba ta stale się powiększa. Niestety w tym roku nasze struktury opuścił Klub HDK przy OSP w Syryni, ale jesteśmy w trakcie tworzenia Klubu na terenie Gminy Pietrowice Wielkie, jak również prowadzimy rozmowy o utworzeniu Klubu HDK na terenie Gminy Gorzyce

- Z jakimi organizacjami współpracujecie?

Współpracujemy z jednostkami OSP z terenu Miasta Rydułtowy, Rybnika, Gminy Godów, Kornowaca, Gorzyc, Pietrowic Wielkich, Komendami Policji w Raciborzu, Żorach i Rybniku oraz Komendami Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śl., Raciborzu, Żorach i Rybniku. W tym roku nawiązaliśmy również współpracę ze Stowarzyszeniem LEGION HDK, z którym planujemy wspólne kreowanie nowoczesnego wizerunku krwiodawstwa. W tym miejscu chciałbym wspomnieć, że Stowarzyszenie Legion HDK było pierwszym stowarzyszeniem, które wystąpiło z PCK i było ono dla nas inspiracją do utworzenia Stowarzyszenia HDK w Rydułtowach.

- W zeszłym roku zorganizowaliście Konkurs Strażacka Kropla Krwi skierowany do jednostek PSP i OSP na czym on polegał?

Tak, zgadza się, zorganizowaliśmy w 2024 r. po raz pierwszy Konkurs Strażacka Kropla Krwi skierowany do jednostek PSP i OSP. Celem konkursu było zachęcenie środowisk strażaków zawodowych i ochotników do honorowego oddawania krwi.

W konkursie udział brały jednostki Państwowej Straży Pożarnej (PSP) oraz Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP), które organizowały zbiórki krwi w środowiskach lokalnych, gdzie zliczało się ilość oddanej podczas zbiórki krwi. W ten sposób strażacy zawodowi i ochotnicy przyczynili się do promowania idei honorowego krwiodawstwa, a pośrednio ratowania zdrowia i życia drugiego człowieka. Dodatkowo dzięki zaangażowaniu strażaków powstały nowe kluby Honorowych Dawców Krwi przy Stowarzyszeniu Honorowych Dawców Krwi w Rydułtowach, a te które dotychczas istniały zwiększają liczbę swoich członków. Konkurs „Strażacka Kropla Krwi” przewidywał 3 kategorie: najaktywniejsza jednostka PSP, najaktywniejsza jednostka OSP oraz „Krwawy Ratownik” – najaktywniejszy organizator akcji w danej jednostce.

W pierwszej edycji konkursu, która odbyła się w 2024 r., udział wzięły 3 jednostki PSP i 13 jednostek OSP. W poszczególnych kategoriach na podium stanęli: W kategorii Najaktywniejsza Jednostka PSP I miejsce zajęła Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim, II miejsce Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Żorach, a III miejsce Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu. W kat. Najaktywniejsza Jednostka OSP I miejsce zajęła OSP Rydułtowy, II miejsce - Ochotnicza Straż Pożarna w Syryni, III miejsce - OSP Kobyla. W kat. Krwawy Ratownik I miejsce wywalczył Jarosław Prokopczuk z OSP Rzuchów, II miejsce - Piotr Obara z OSP Skrzyszów i III miejsce - Piotr Szwan z OSP Kobyla. W pierwszej edycji Strażackiej Kropli Krwi wsparli nas między innymi Aedmax24 i Strefa998.pl.

- Zostaliście laureatami programu Wzmocnij Swoje Otoczenie organizowanego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne, na co przeznaczyliście pozyskane środki?

-Tak, zgadza się. Zostaliśmy w 2024 r. laureatami programu Wzmocnij Swoje Otoczenie, pozyskaliśmy z Polskich Sieci Elektroenergetycznych dotację w wysokości 24 000,00 zł, z których zakupiliśmy między innymi dwa defibrylatory AED dla Gminy Godów. Znajdują się one na budynkach remiz OSP w Skrzyszowie i Gołkowicach.

- Zorganizowaliście też kampanię pod nazwą Powstania Śląskie mam we Krwi, jak również rajdy rowerowe?

 - Celem kampanii Powstania Śląskie mam we Krwi było propagowanie krwiodawstwa poprzez pamięć o jednych z najważniejszych wydarzeń w historii Śląska, jakimi były Powstania Śląskie. Przy okazji akcji krwiodawstwa ukazaliśmy najważniejsze informacje dotyczące Powstań Śląskich i śląskiej drogi do polskości. Na realizację tej kampanii pozyskaliśmy dotację w wysokości 7000 zł z Samorządu Województwa Śląskiego (Urząd Marszałkowski), współpracowaliśmy między innymi z Panteonem Górnośląskim, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny oraz Państwowym Instytutem Naukowym Instytut Śląski w Opolu. Patronat nad kampanią objęli: Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego, oraz Arcybiskup Metropolita Katowicki. 29 listopada w Godowie zorganizowaliśmy konferencję kończącą projekt, podczas której przez pracownika Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach została wygłoszona prelekcja, dotycząca tematyki śląskiej drogi do polskości. Powstania Śląskie uczciliśmy również wspólnie z Kołem Turystyki Rowerowej w Godowie w projekcie pod nazwą Szlakiem Powstań Śląskich – rajd i zawody rowerowe, na którego organizację również otrzymaliśmy Środki z Samorządu Województwa Śląskiego. Wspólnie z Kołem Turystyki Rowerowej w Godowie zorganizowaliśmy również rajd rowerowy pn. "Wampiry cisną na kole", który był finansowany ze środków Gminy Godów.

- Jakie macie plany na rok 2025?

- W tym roku chcemy zorganizować jeszcze więcej akcji krwiodawstwa, jak również chcemy zachęcić jeszcze więcej osób, w szczególności uczniów Liceum i Technikum TEB Edukacja, oraz ZSP w Rydułtowach do oddawania krwi. W harmonogramie akcji na 2025 r., przewidujemy organizację 53 akcji, przypuszczamy jednak, że zorganizowanych akcji krwiodawstwa w 2025 r., będzie znacznie więcej. Będzie to się wiązało z planami dalszego rozwoju naszego stowarzyszenia. Ponadto kontynuujemy nasz Konkurs Strażacka Kropla Krwi, którego II edycja odbywa się pod patronatem medialnym między innymi Przeglądu Pożarniczego, Czasopisma Strażak, Nowin Wodzisławskich. Patronat Honorowy nad II edycją Strażackiej Kropli Krwi objął Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. dr. inż. Mariusz Feltynowski. Oczekujemy na informację dot. Patronatów Honorowych Ministra MSWiA, Ministra Zdrowia, oraz Zarządu Głównego Związku OSP RP, Wojewody Śląskiego i Marszałka Województwa Śląskiego. W nadchodzącym roku ruszamy również z I edycją Konkursu Policyjna Kropla Krwi, Celem konkursu jest zachęcenie środowisk funkcjonariuszy Policji do honorowego oddawania krwi. Konkurs będzie organizowany wspólnie z Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym Policjantów i będzie miał zasięg wojewódzki, większość komend policji w województwie śląskim zadeklarowało już wstępnie swój udział.

-W 2024 roku otrzymaliście również odznaczenia. Czym możecie się pochwalić?

- W ciągu minionego roku trzech krwiodawców naszego stowarzyszenia otrzymało odznaczenia Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu (były to pierwsze odznaczenia, o które w pełni występowało do Narodowego Centrum Krwi nasze stowarzyszenie) Nasi członkowie zostali również odznaczeni Srebrną Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego, w minionym roku zostało nią wyróżnionych 5 członków naszego stowarzyszenia. Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia” w uznaniu wybitnych osiągnięć w zakresie propagowania krwiodawstwa, a przez to ochrony zdrowia ludności, zostali odznaczeni Marcin Sobeczko oraz Mirosław Hoszycki. Wszystkie te odznaczenia zostały wręczone naszym krwiodawcom przeze mnie, na podstawie posiadanych przez nasze stowarzyszenie pełnomocnictw Ministra Zdrowia. Ponadto 21 listopada na Sesji Rady Miasta Rydułtowy odznaczeniem „Złote Grabie”, jako wyraz najwyższego wyróżnienia i uznania za wybitne zasługi na rzecz obywateli i Miasta Rydułtowy, wniesienie istotnego wkładu w jego rozwój oraz wzbogacania jego dorobku odznaczona została moja osoba. Wręczenia odznaczenia dokonali Zastępca Burmistrza Miasta Rydułtowy Mariola Bolisęga oraz Przewodniczący Rady Miasta Rydułtowy Marek Wystyrk.

- Dlaczego warto zostać krwiodawcą?

- Krwi nie można wyprodukować, nie da się jej zrobić. To, do czego krew jest potrzebna, to przede wszystkim wszystkie operacje. Bez krwi nie ma prostych operacji, a tym bardziej tych ratujących życie. Oddanie zaledwie 450 ml krwi, bo tyle Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa pobierają od dawcy jednorazowo, może ratować czyjeś życie. Ale oddawanie krwi to nie tylko ratowanie życia, każda osoba, która chce zostać dawcą krwi, ma wykonane wszystkie niezbędne badania, w tym przede wszystkim na wszystkie choroby zakaźne typu HIV, żółtaczka itp. Można też szybko zdiagnozować nowotwór, głównie białaczkę, ale również inne schorzenia. Po każdej donacji dawca otrzymuje 8 czekolad jako posiłek regeneracyjny od RCKiK oraz od czasu do czasu jakieś gadżety w ramach projektów Narodowego Centrum Krwi. Ponadto dawcy, którzy dzielą się swoją krwią na akcjach organizowanych przez nasze Stowarzyszenie otrzymują od nas gadżety ufundowane przez sponsorów, jak również ze środków pochodzących z dotacji. Po oddaniu krwi przysługują również dwa dni wolnego w pracy. Osoby, które oddały honorowo 20 litrów krwi i otrzymały nadawane przez Ministra Zdrowia odznaczenie Honorowy Dawca Krwi Zasłużony dla Zdrowia, mogą podróżować za 1 zł, jak również mogą zakupić bilet miesięczny za 10 zł na wszystkich trasach w Kolejach Śląskich, sam osobiście w tym roku sprawdziłem jak podróżuje się Kolejami Śląskimi na ulgach dla krwiodawców (śmiech). Taki krwiodawca może też podróżować za darmo komunikacją miejską ZTZ Rybnik (obecnie Komunikacja Miejska Rybnik Sp. z o.o. - red.) oraz MZK Jastrzębie-Zdrój.

oprac. Fryderyk Kamczyk

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].