Trzej królowie przybyli do pszowskiej bazyliki [ZDJĘCIA]
Tradycyjnie w Święto Objawienia Pańskiego organizowane są Orszaki Trzech Króli. Królowie przychodzą aby oddać pokłon Jezusowi. Pomimo rozbudowanej warstwy folklorystycznej Orszak Trzech Króli ma głębokie znaczenie religijne.
W Pszowie wierni spotkali się w trzech miejscach. Pierwsza grupa spotkała się przy krzyżu na osiedlu Grunwaldzkim. Uczestnicy byli ubrani na czerwono, druga grupa spotkała się przy ośrodku zdrowia "Na Lamżowcu". Tutaj obowiązywał strój w kolorze niebieskim. Trzecia grupa spotkała się przy krzyżu na skrzyżowaniu ulic Paderewskiego i Asnyka (stroje w kolorze zielonym). Następnie wszyscy wyruszyli do pszowskiej bazyliki pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny gdzie odbyła się Msza Święta. Tam przed kościołem było wspólne kolędowanie, po którym anioł zaprowadził ich do dzieciątka Jezus.
Święto Objawienia Pańskiego
- Pomimo rozbudowanej warstwy folklorystycznej Orszak Trzech Króli ma głębokie znaczenie religijne. Nawiązuje do wydarzenia opisanego w Ewangelii wg św. Mateusza (2,1-12). Mędrcy ze Wschodu, idąc za gwiazdą, która nawiązuje do starotestamentalnych proroctw, wyruszyli w drogę, by odszukać nowo narodzonego Króla. Po długich poszukiwaniach dotarli do Betlejem i oddali pokłon Chrystusowi, ofiarując Mu złoto, kadzidło i mirrę. Orszaki Trzech Króli odbywają się zawsze w uroczystość Objawienia Pańskiego, zwaną Epifanią, która jest jednym z najstarszych świąt chrześcijańskich. Kościół celebruje wówczas objawienie się Chrystusa wszystkim narodom. Przyniesione przez Niego światło symbolizuje gwiazda, za którą podążali mędrcy. Tradycja Orszaku Trzech Króli ma korzenie w średniowieczu. Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z XIII wieku. Na dworach królewskich przygotowywano wówczas specjalną scenerię i organizowano procesje. Ten zwyczaj przeniknął do życia codziennego, stając się integralną częścią polskiego folkloru. Do tradycji orszaków powrócono w XXI wieku, wprowadzając do dawnych obrzędów nowe elementy. Pierwsza taka procesja odbyła się w 2009 roku w Warszawie - informuje na swojej stronie kuria metropolitarna w Katowicach.
No, no, same białasy...