Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W Krzanowicach teren po pomniku Armii Czerwonej ma zmienić się w Ptasi zakątek

100 000 zł – tyle środków gmina Krzanowice pozyskała na realizację „Ptasiego zakątka”, tematycznego parku, który powstanie w miejscu dawnego obelisku wdzięczności Armii Czerwonej. Pomysł na zagospodarowanie tego terenu od kilku lat przewijał się w dyskusjach.

W Krzanowicach teren po pomniku Armii Czerwonej ma zmienić się w Ptasi zakątekmad/ arch. Nowiny.pl
Teren przy skrzyżowaniu ulic Staszica i Długiej ma przejść zmiany w 2025 roku

Realizacja w 2025 roku

Krzanowice pozyskały środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w ramach drugiej edycji konkursu „Zielona Przestrzeń”. Jak przypomina WFOŚiGW, do rywalizacji przystąpiły jednostki samorządu terytorialnego, które zgłosiły projekty tworzenia terenów zielonych z myślą o lokalnych społecznościach. Projekt z Krzanowic znalazł się w gronie 36 laureatów.

Burmistrz Andrzej Strzedulla zaznacza, że projekt ma na celu rewitalizację skweru przy ul. Długiej, gdzie kiedyś stał pomnik wdzięczności Armii Czerwonej. Na ostatniej sesji przyznał, że liczy na realizację inwestycji w 2025 roku. Plan zakłada stworzenie przestrzeni parkowej, która będzie służyć integracji, nauce oraz wypoczynkowi.

Kiedyś stał pomnik

O zagospodarowaniu terenu mówi się od momentu wyburzenia pomnika, które miało miejsce w 2019 roku. Zostało to wymuszone decyzją wojewody, wydaną na podstawie ustawy z 1 kwietnia 2016 roku o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Decyzja nakładała na Krzanowice obowiązek rozbiórki pomnika. Wówczas sprawa wywołała kontrowersje, a mieszkańcy wyrazili swoje niezadowolenie. Jeden z nich zauważył, że choć nie chce roztrząsać, czy działania Armii Czerwonej były słuszne, to żołnierze wykonali jedynie rozkazy. - Oni nie mieli wyboru, musieli tutaj przyjść - podkreślał. Wyburzenie pomnika było dla niego szczególnie bolesne, ponieważ sam służył w wojsku i uważał, że prawdziwy żołnierz służy swojej Ojczyźnie. Więcej: Wyburzony pomnik wzburzył mieszkańców.

Burmistrz Andrzej Strzedulla wyjaśniał wówczas, że Krzanowice nie miały wyboru, musiały wykonać decyzję wojewody. Dodał, że podczas postępowania wyjaśniającego przedstawiał wojewodzie argumenty mieszkańców, którzy chcieli pozostawienia pomnika, m.in. wskazując na pochówki żołnierzy w tym miejscu podczas II wojny światowej. Niestety, po przeprowadzonym postępowaniu, te argumenty nie zostały uwzględnione. Choć sposób zagospodarowania terenu, na którym stał pomnik, nie został wtedy określony, teraz pojawił się konkretny pomysł na ten teren.

Strefa rekreacyjna już tam była

W krzanowickiej radzie miejskiej temat zagospodarowania terenu niejednokrotnie poruszał radny Józef Kocem. W swojej interpelacji z 2021 roku wskazał, że zagospodarowanie mogłoby obejmować budowę ławek, chodników oraz tablic pamiątkowych. Zauważył również, że warto rozważyć dodanie urządzeń treningowych, czyli elementów tzw. siłowni „pod chmurką”.

O chęci sięgnięcia po środki burmistrz Krzanowic wspomniał podczas październikowej sesji zeszłego roku. Obok projektu „Ptasiego zakątka” mówił także o planach budowy tężni solankowej przy miejscowej izbie regionalnej, która miała być zasilana panelami fotowoltaicznymi. Zaś miesiąc wcześniej do skweru nawiązywał radny Józef Kocem, przypominając, że złożył w tej sprawie dwie interpelacje. Wskazywał na potrzebę zagospodarowania terenu w trzech strefach: plac zabaw dla najmłodszych, strefa ćwiczeń dla starszych oraz strefa odpoczynku. Radny zaznaczył, że przed wojną w tym miejscu znajdowała się strefa rekreacyjna, która została zlikwidowana po postawieniu pomnika. Kocem zauważył, że nowa przestrzeń mogłaby stać się atrakcyjna dla mieszkańców tej okolicy, którzy nie musieliby chodzić na rynek czy w okolice szkoły, aby odpoczywać, bawić się lub ćwiczyć.

Ludzie

Andrzej Strzedulla

Burmistrz Krzanowic.

Józef Kocem

Radny gminy Krzanowice

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Maja11 (83.27. * .161) 17 godzin temu

Do Ciekaw wski :W Krzanowicach nie było cmentarza tylko pomnik. Bardzo fajny pomysł na zagospodarowanie tego miejsca.

~Ciiekawwski (37.30. * .154) 23 godziny temu

A co z cmentarzem Armii Czerwonej w Wodzisławiu na którym M. KIECA składał znicze? Może byśmy zrobili tam coś fajnego?

Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja