Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W Rybniku uruchomiono krematorium

Na rybnickim cmentarzu komunalnym przy ul. Rudzkiej uruchomione zostało krematorium. Jest ono częścią funkcjonującego tam domu przedpogrzebowego.

W Rybniku uruchomiono krematoriumL. Tyl

Inwestycja zrealizowana na rybnickim cmentarzu, kosztowała przeszło 3,6 mln zł, a w jej ramach rozbudowano północną część istniejącego domu przedpogrzebowego o pomieszczenia mieszczące spalarnię zwłok z piecem krematoryjnym oraz pomieszczenia towarzyszące, w tym chłodnie do przechowywania 16 ciał. Budynek krematorium łącznie z niezbędnymi instalacjami został tak zaprojektowany, żeby w przyszłości, jeśli zajdzie taka potrzeba, można było w nim zainstalować drugi piec.

- Okres covidu pokazał, że kremacja stała się czymś oczywistym dla mieszkańców, dlatego rybnicki samorząd, siłami Zarządu Zieleni Miejskiej otwarł w Rybniku instalację, społecznie potrzebną – mówi Piotr Kuczera, prezydenta Rybnika. - Ważne, żeby ta ceremonia odbyła się w godnych warunkach, dających możliwość godnego pożegnania swoich najbliższych - dodaje. 

Dlatego właśnie z pomieszczeniem, w którym działa piec kremacyjny sąsiaduje nowo powstała Sala pożegnań. Bliscy osoby zmarłej - jeśli wyrażą taką chęć - mają tam również możliwość oglądania na ekranie momentu wprowadzania trumny do pieca. 

Kremacja 

Sam proces kremacji, odbywa się w temperaturze ok. 800 stopni i trwa od 1,5 do 2 godzin, pogrzeb może odbyć się dzień lub dwa później. Obsługą pieca zajmują się odpowiednio przeszkoleni pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej. Rybnicki piec dopuszcza do 8 kremacji na dobę.  

- Są specjalne trumny kremacyjne - zarówno drewniane, jak i tekturowe, a o jej wyborze decyduje rodzina, jeszcze w zakładzie pogrzebowym. Wtedy też rodzina dostaje wytyczne czego nie można zostawiać przy zwłokach, chodzi na przykład o przedmioty wybuchowe, jak na przykład zapalniczki  – tłumaczy Andrzej Kałuziński, kierownik Działu Cmentarzy Komunalnych Zarządu Zieleni Miejskiej. 

Z obserwacji pracowników rybnickiego cmentarza jasno wynika, że kremacje cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Coraz więcej osób unika tradycyjnych pochówków w ziemi, ponieważ później często nie ma kto opiekować się grobami.   

Po  kremacji

Na rybnickim cmentarzu komunalnym urnę z prochami można pochować na tzw. polu urnowym, czyli miejscu pochówku w ziemi albo w niszach ścian urnowych, czyli w kolumbarium. 

Istnieje też możliwość rozsypania prochów osoby zmarłej w tzw. kręgu pamięci - miejscu, w którym są grzebane prochy zmarłych po kremacji. To jedyna dopuszczalna forma "rozsypywania" prochów - teren jest pogłębiany, nadsypywany ziemią i nie można tam wchodzić.  Rybnicki krąg pamięci ma średnicę kilku metrów i jest wysypany białym kruszywem. Obok, na kamiennych tablicach, są umieszczane tabliczki z nazwiskami osób, których prochy zostały złożone w kręgu.

Urnę z prochami można również złożyć w tradycyjnym grobie rodzinnym.

Cennik opłat za korzystanie z krematorium

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].