W Rybniku powstaje nowa elektrownia. Oto zdjęcia z placu budowy
W Rybniku trwa budowa bloku gazowo-parowego, realizowana przez spółkę Nowy Rybnik sp. z o.o. Jak idą prace?
Kluczowe obiekty, takie jak hala turbiny parowej, turbiny gazowej, kotła mają już zakończone prace betonowe. Obecnie prace znajdują się na zaawansowanym etapie montażu konstrukcji stalowej budynków oraz konstrukcji kotła odzysknicowego – między innymi trwa montaż poszycia dachowego i ścian budynku turbiny gazowej. Zostały ukończone fundamenty pod posadowienie turbiny gazowej, turbiny parowej oraz pod transformatory.
Rozpoczął się transport kluczowych elementów wielkogabarytowych. Dostawy największych elementów budowanego bloku trwają już od października 2024 roku, kiedy rozpoczął się przewóz pierwszych elementów konstrukcji i podstawowych modułów kotła odzysknicowego z portu w Gdańsku.
W 2025 roku transport obejmie kluczowe elementy nowobudowanej elektrowni, w tym pozostałe urządzenia główne modułów kotła odzysknicowego, turbinę gazową, turbinę parową, generatory, elementy kondensatora i transformatory. Będą one dostarczane na plac budowy sukcesywnie przez całe półrocze. Transporty ponadnormatywne modułów kotła odzysknicowego oraz innych kluczowych elementów są dostarczane na bieżąco, co pozwala na ich systematyczny montaż.
Wkrótce na placu budowy pojawi się turbina gazowa, generator turbiny gazowej oraz skraplacz turbiny parowej, dla których obecnie przygotowywana jest infrastruktura montażowa. Zainstalowano pierwsze istotne urządzenia, w tym suwnice, wymienniki i zbiornik kondensatu brudnego. Te urządzenia wymagają odpowiedniego montażu logistycznego, który musi zostać zakończony przed zamknięciem hal.
Do montażu konstrukcji oraz innych gabarytowych elementów wykorzystuje się między innymi dźwig Terex CC3800, który może podnosić ładunki do 650 ton. Dźwig ten z racji swoich rozmiarów widoczny jest wraz z innymi żurawiami z odległych części Rybnika.
Równocześnie prowadzone są intensywne prace nad infrastrukturą towarzyszącą bloku. Zakończono prace betonowe budynku stacji uzdatniania wody oraz przyszłej nastawni blokowej, na której obecnie montowane są prefabrykaty. W pylonie komunikacyjnym - najwyższym budynku na placu budowy - montowane są prefabrykowane schody oraz zalewane stropy.
Szczególnie skomplikowanym zakresem są prace związane z układem wody chłodzącej elektrowni. Blok gazowo – parowy będzie chłodzony wodą z Zbiornika Rybnik, dlatego też konieczne jest posadowienie na odpowiedniej głębokości rur wody chłodzącej, co jest sukcesywnie realizowane. Rozpoczęto prace przygotowawcze poprzedzające etap montażu odcinka podwodnych rurociągów wody chłodzącej. W ramach prac ziemnych rozpoczęto wykopy pod budowę kotłowni rozruchowej oraz stacji redukcji i sprężania gazu.
źródło: Nowiny Rybnik Sp. z o.o.
Zobacz również:
Linku wg regulaminu nie mogę wkleić. Ty masz inne dane? Ile tam ma sprawności kocioł odzysknicowy?
podaj źródło danych o tych nowych kotłach w Elektrowni.
50% sprawności to ma stary piec węglowy,
proszę o link do żródła
do tego nizej: Piszesz nie na temat. Gdy wypisujesz jakiś druk to co wpisujesz do okienka "Obywatelstwo"?
Sprawność kotła odzysknicowego to około 50%. Dokładając pozostałe stopnie przetwarzania energii sumaryczna sprawność takiej elektrowni może być w granicach 40%. Skąd i po ile będzie do niej sprowadzany gaz? No to jaka będzie cena prądu z tego cuda? Domowy kocioł kondensacyjny na gaz (którego eurokołchoz wkrótce zabroni montować) z uwzględnieniem odzysku energii ze skroplin, ma sprawność ponad 100%. Coś to słabo widzę. A co jeśli gaz za dwa lata stanie się zakazany też i w energetyce? Z eurokołchozu trzeba wy....ać w podskokach.
Jednak można coś pożytecznego zrobić bez węgla !
Niejaki „objektywny” swego czasu wciskał nam tu kit że prąd jest z gniazdka i może być tylko z węgla!
I zaś się mylił!