PKP chce zlikwidować tory na Dębiczu. Rośnie szansa na drugi most na Uldze
Prezydent Jacek Wojciechowicz zapowiadał, że do wakacji będzie wiadomo, co PKP zamierza zrobić z nieczynną linią kolejową biegnącą przez Dębicz w Raciborzu. Tory blokuję budowę drogi Racibórz-Pszczyna, PKP chciało wysokiej estakady nad torowiskiem. Wieści od kolejarzy właśnie nadeszły.
Wszystko zależy od lobbingu
Prezydent Raciborza Jacek Wojciechowicz poinformował o stanowisku PKP na spotkaniu przedsiębiorców i samorządowców - Stole Gospodarczym organizowanym 14 stycznia na Zamku Piastowskim przez starostę Grzegorza Swobodę.
Włodarz powiedział Nowinom, że to na razie etap decyzji PKP PLK w sprawie torów na Dębiczu, a ostatecznie zdecyduje o likwidacji linii kolejowej minister infrastruktury.
Na Zamku mówił, że potrzebny jest teraz lobbing, aby resort podzielił zamiary kolejarzy. - Odświeży pan kontakt z wiceministrem infrastruktury Przemysławem Koperskim w tej sprawie? - spytaliśmy Jacka Wojciechowicza, nawiązując do jego spotkania z okresu kampanii wyborczej. Spotkał się wtedy z Koperskim i zrobił zdjęcie na moście w Raciborzu (przy ul. Piaskowej). Mówił wtedy, że woli rozmawiać o konkretach z ludźmi podejmującymi decyzje, zamiast pokazywać wizualizacje jak konkurenci.
Plan minimum to ta kadencja
- Odświeżę nie tylko ten kontakt, ale potrzebnych będzie jeszcze wiele starań - stwierdził J. Wojciechowicz, który był w przeszłości posłem na Sejm RP. Jego zdaniem kluczowa w tej sprawie jest już decyzja na szczeblu PKP, bo z reguły ministerstwo nie sprzeciwia się planom kolejarzy.
Wojciechowicz mówi o planie minimum oraz o optymalnym scenariuszu dla budowy raciborskiego odcinka Regionalnej Drogi Racibórz-Pszczyna i drugiego mostu na Uldze. Optymistyczny scenariusz zakłada rozpoczęcie budowy już w 2026 roku. Plan minimum to wbicie pierwszej łopaty w tej kadencji prezydenckiej, która kończy się w 2029 roku.
Prezydent Raciborza zaznacza, że istotna jest kwestia finansowania inwestycji przez Województwo Śląskie. Na drogę potrzebne będzie prawdopodobnie około miliarda złotych. Ostatnio w Radiu Piekary wypowiadał się o kontynuacji RDRP od strony Raciborza radny sejmikowy Grzegorz Wolnik. Wspomniał, że to jedna z kluczowych inwestycji dla urzędu marszałkowskiego, wymienił kwotę 300 mln zł.
Ludzie
Prezydent Raciborza i były wiceprezydent Warszawy
http://tek.org.pl/linia176