“Aula jest sercem budynku”. Odrestaurowano ją w Ekonomiku w Raciborzu. “Wizytówka miasta na miarę XXI wieku
Renowację przeprowadzono według projektu architekta Wiktorii Drewniok. Chciała, aby była to przestrzeń inspirująca dla wielu pokoleń i miejsce godne ważnych momentów. Dyrektor Jacek Pierzchała i starosta Grzegorz Swoboda pokazali odnowioną aulę 17 stycznia. To rocznica śmierci patronki Zespołu Szkół Ekonomicznych - Ofki Piastówny.

Opowieść stworzona dla młodzieży
Wiktoria Drewniok mówiła na otwarciu auli, że architektura to dla niej sztuka obserwacji, aby móc opowiedzieć wyjątkową historię, taką nie tylko do obejrzenia, ale taką, którą można poczuć. - Ta aula jest opowieścią stworzoną dla was, z myślą o przyszłości. Zamiast burzyć, trzeba wykorzystać to, co już istnieje - powiedziała pani architekt, raciborzanka.
Odrestaurowana przestrzeń jest dowodem na to, że historia i nowoczesność mogą się dopełniać, podnosząc swoją wartość - stwierdziła W. Drewniok.
Budynek, w którym mieści się Ekonomik powstała w 1824 rok. Został później przekształcony na potrzeby gimnazjum i aulę wykonano w stylu klasycystycznym. Zachowano do dziś sztukaterie, w postaci gzymsów wieńczących i ornamentów ściennych, a także odrestaurowano dębową posadzkę i wyeksponowano skrzydła drzwiowe.
Miejsce godne ważnych momentów
Aula przez długie lata była w złym stanie. - Chcieliśmy wydobyć jej walory i to było nasze główne wyzwanie - stwierdziła Drewniok. Renowacja miała być rzetelna z zachowaniem uczciwości materiału i struktury miejsca. - Ta przestrzeń jest wizytówką Raciborza na miarę XXI wieku, a także inspirującą przestrzenią dla wielu pokoleń, miejscem godne ważnych momentów. To wszystko nam się udało, z czego jestem ogromnie duma - powiedziała 17 stycznia pani architekt.
Główny wykonawca renowacji Bogusław Chłapek, uczennica Ekonomika Sofiia Korniichuk oraz starosta Grzegorz Swoboda i dyrektor Jacek Pierzchała dokonali oficjalnego przecięcia wstęgi na wejściu do auli.
Jacek Pierzchała zaznaczył, że aula to serce budynku. - Jest po prostu piękna. Związana z nią jest historia wielu ludzi i instytucji, a każdy jej element wiąże się z wielką odpowiedzialnością. Bo my, współcześni, bierzemy udział w swoistej sztafecie pokoleń. Nie możemy zepsuć dzieła poprzedników i musimy zostawić coś naszym następcom - oświadczył dr Pierzchała.
Remont w Ekonomiku obejmował także klatkę schodową, korytarze i wymianę oświetlenia. Mówił o tym starosta raciborski Grzegorz Swoboda. Uważa, że ostatnie lata to znaczący skok w jakości kształcenia w Raciborzu. - Jako samorząd znajdujemy pieniądze, by warunki edukacji były jak najlepsze, najnowocześniejsze - mówił włodarz Powiatu Raciborskiego. Dodał, że władze cieszą się nową aulą “tą wspólną robotą, dobrą robotą”. Wyjaśnił, że ta robota zaczęła się od wniosku o dofinansowanie, a następnie przez dokumentację projektową, przetarg, prace budowlane, nadzór, odbiór i rozliczenie, skończyła się na uroczystym otwarciu 17 stycznia. Swoboda nazwał dyrektora Pierzchałę odpowiednią osobą na właściwym miejscu, za to, że dopilnował inwestycję do samego końca. Starosta zapowiedział kolejne wydatki inwestycyjne na oświatę powiatową - przygotowywane są nowe pracownie zawodowe, oraz instalacja OZE w placówkach (fotowoltaika i oświetlenie ledowe).
Ludzie

Starosta Raciborski