Bronisław Piróg otrzymał nagrodę za Pływadła
Pomysłodawca i organizator "Pływadeł" otrzymał statuetkę "Koziołka", czyli nagrodę Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego.
![Bronisław Piróg otrzymał nagrodę za Pływadła](https://cdn2.nowiny.pl/im/v1/news-900-widen/2025/01/29/237511_1738143254_44491000.webp)
27 stycznia 2025 r. Bronisław Piróg został laureatem "Koziołka". Oprócz niego lauretami zostali Tadeusz Urbańczyk oraz Ireneusz Wiśniewski, czyli komandor i wicekomandor spływu.
Nagrody wręczono podczas IX Sesji Rady Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego.
Bronisław Piróg, dziękując za nagrodę, wymienił radną Adrainę Miernicką, która rektywowała "Koziołki:, a także Małgorzatę Wilk, która prowadzi sekretariat Pływadeł, Piotra Kielara (pracownik raciborskiego starostwa), Marka Kurpisa (kiedyś naczelnik wydziału edukacji w Urzędzie Miasta Racibórz, obecnie wicestarosta raciborski), Marcelinę Waśniowską (wieloletnia sołtyska Turza) i Pawła Machę (były burmistrz Kuźni Raciborskiej).
"Pływadła" to impreza, która od lat rozpoczyna się w Raciborzu i kończy w Kędzierzynie-Koźlu. Wydarzenie promuje walory rzeki Odry, która po powodzi w 1997 r. była postrzegana głównie jako zagrożenie. O tym, czym są Pływadła, najlepiej przekonać się przeglądajac dołączoną do artykułu galerię zdjęć z zeszłorocznej edycji imprezy:
Pływadła na Festiwalu Górnej Odry 2024 w Raciborzu
Sylwetki laureatów:
Bronisław Piróg
Jest pomysłodawcą i jednym z głównych organizatorów "Pływadeł". Ponad 25 lat temu, tuż po wejściu w życie reformy administracyjnej ustanawiającej nowy podział terytorialny państwa, w wyniku którego powstał samorząd powiatowy, pan Bronisław w odpowiedzi na konkurs ogłoszony przez Związek Powiatów Polskich na organizację ciekawego i oryginalnego wydarzenia promującego powiat – wymyślił właśnie "Pływadła". Ideą, która przyświecała laureatowi było wykorzystanie potencjału rzeki Odry i integracja gmin powiatu. Bronisław Piróg jest nie tylko pomysłodawcą "Pływadeł", uczestniczy czynnie w ich organizacji i przygotowaniu, jest "dobrym duchem" tej imprezy i przez ostatnie 25 lat nieprzerwanie zaraża wszystkich swoją energią i zaangażowaniem. Szerokie grono uczestników i sympatyków "Pływadeł", a także mieszkańców naszego powiatu, zna go doskonale z barwnych, oryginalnych przebrań, w których występuje podczas spływów, a także z wierszy, które pisze i działalności charytatywnej, bo Pan Bronisław to energiczny, pełen optymizmu społecznik o wrażliwym sercu.
Tadeusz Urbańczyk
Od roku 2003, nieprzerwanie, pełni niezwykle odpowiedzialną i strategiczną dla całej imprezy funkcję Komandora spływu. Czuwa nad sprawnym i bezpiecznym przebiegiem "Pływadeł". Egzekwuje zapisy regulaminu i planu bezpieczeństwa spływu. Do niego należy podjęcie działania w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych, wynikających z pogody, a także przeszkód technicznych. Jest w stałej łączności z zabezpieczającymi spływ jednostkami, którymi są łodzie WOPR i Ochotniczych Straży Pożarnych – razem jest to ponad 12 jednostek pływających. Woda jest bowiem żywiołem wymagającym ciągłej czujności i natychmiastowego reagowania na nieprzewidziane sytuacje. Ponadto komandor ma niewdzięczną rolę i decyduje także o wykluczeniu z udziału w imprezie uczestników nieprzestrzegających regulaminu. Pod opieką ma średnio ok. 40 pływadeł, na których płynie ponad 300 osób. Jest to więc wyzwanie w sferze zapewnienia bezpieczeństwa, któremu podołać może osoba z autorytetem, stanowcza i odpowiedzialna, którą tak jak Pana Tadeusza Urbańczyka, cechuje perfekcja i pełne zaangażowanie w podejmowane wyzwania.
Ireneusz Wiśniewski
Pełni rolę Wicekomandora spływu, wspierając Pana Tadeusza Urbańczyka we wszystkich obowiązkach. Niejednokrotnie także go zastępując. Ponadto jego rolą jest pełna organizacja całego zaplecza technicznego – Pan Ireneusz Wiśniewski zapewnia sprawne łodzie, w tym tą pełniącą funkcję statku ratowniczego, na której płynie wraz z komandorem. Jego zadaniem jest m.in. przygotowanie terenu przystani "Szkwał", pod organizację finału, którą zarządza jako dyrektor w strukturach Centrum Kształcenia Zawodowego. Na miejscu trzeba zabezpieczyć miejsca cumowania pływadeł oraz ulokować infrastrukturę do przeprowadzenia imprezy finałowej.
Od początku uczestniczy także we wszystkich spotkaniach organizacyjnych i próbnych spływach przygotowawczych. Dzięki doskonałym umiejętnościom organizacyjnym i darowi zjednywania ludzi łączy z powodzeniem wszystkie obowiązki, dzięki czemu spływy pływadeł odbywają się w bezpiecznych warunkach, a na finale imprezy bawi się mnóstwo mieszkańców.
źródło: Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu, oprac. ż