Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Bronisław Piróg otrzymał nagrodę za Pływadła

Pomysłodawca i organizator "Pływadeł" otrzymał statuetkę "Koziołka", czyli nagrodę Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego.

Bronisław Piróg otrzymał nagrodę za PływadłaPowiat Kędzierzyńsko-Kozielski
"Koziołki zostały wręczone po 12 latach przerwy. Na zdjęciu od lewej: Bronisław Piróg, starosta Artur Maruszczak, komandor Pływadła Tadeusz Urbańczyk, wiceprzewodnicząca rady powiatu Danuta Wróbel, wicekomandor Pływadła Ireneusz Wiśniewski.

27 stycznia 2025 r. Bronisław Piróg został laureatem "Koziołka". Oprócz niego lauretami zostali Tadeusz Urbańczyk oraz Ireneusz Wiśniewski, czyli komandor i wicekomandor spływu.

Nagrody wręczono podczas IX Sesji Rady Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego.

Bronisław Piróg, dziękując za nagrodę, wymienił radną Adrainę Miernicką, która rektywowała "Koziołki:, a także Małgorzatę Wilk, która prowadzi sekretariat Pływadeł, Piotra Kielara (pracownik raciborskiego starostwa), Marka Kurpisa (kiedyś naczelnik wydziału edukacji w Urzędzie Miasta Racibórz, obecnie wicestarosta raciborski), Marcelinę Waśniowską (wieloletnia sołtyska Turza) i Pawła Machę (były burmistrz Kuźni Raciborskiej).

"Pływadła" to impreza, która od lat rozpoczyna się w Raciborzu i kończy w Kędzierzynie-Koźlu. Wydarzenie promuje walory rzeki Odry, która po powodzi w 1997 r. była postrzegana głównie jako zagrożenie. O tym, czym są Pływadła, najlepiej przekonać się przeglądajac dołączoną do artykułu galerię zdjęć z zeszłorocznej edycji imprezy:

Pływadła na Festiwalu Górnej Odry 2024 w Raciborzu


Sylwetki laureatów:

Bronisław Piróg

Jest pomysłodawcą i jednym z głównych organizatorów "Pływadeł". Ponad 25 lat temu, tuż po wejściu w życie reformy administracyjnej ustanawiającej nowy podział terytorialny państwa, w wyniku którego powstał samorząd powiatowy, pan Bronisław w odpowiedzi na konkurs ogłoszony przez Związek Powiatów Polskich na organizację ciekawego i oryginalnego wydarzenia promującego powiat – wymyślił właśnie "Pływadła". Ideą, która przyświecała laureatowi było wykorzystanie potencjału rzeki Odry i integracja gmin powiatu. Bronisław Piróg jest nie tylko pomysłodawcą "Pływadeł", uczestniczy czynnie w ich organizacji i przygotowaniu, jest "dobrym duchem" tej imprezy i przez ostatnie 25 lat nieprzerwanie zaraża wszystkich swoją energią i zaangażowaniem. Szerokie grono uczestników i sympatyków "Pływadeł", a także mieszkańców naszego powiatu, zna go doskonale z barwnych, oryginalnych przebrań, w których występuje podczas spływów, a także z wierszy, które pisze i działalności charytatywnej, bo Pan Bronisław to energiczny, pełen optymizmu społecznik o wrażliwym sercu.

Tadeusz Urbańczyk

Od roku 2003, nieprzerwanie, pełni niezwykle odpowiedzialną i strategiczną dla całej imprezy funkcję Komandora spływu. Czuwa nad sprawnym i bezpiecznym przebiegiem "Pływadeł". Egzekwuje zapisy regulaminu i planu bezpieczeństwa spływu. Do niego należy podjęcie działania w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych, wynikających z pogody, a także przeszkód technicznych. Jest w stałej łączności z zabezpieczającymi spływ jednostkami, którymi są łodzie WOPR i Ochotniczych Straży Pożarnych – razem jest to ponad 12 jednostek pływających. Woda jest bowiem żywiołem wymagającym ciągłej czujności i natychmiastowego reagowania na nieprzewidziane sytuacje. Ponadto komandor ma niewdzięczną rolę i decyduje także o wykluczeniu z udziału w imprezie uczestników nieprzestrzegających regulaminu. Pod opieką ma średnio ok. 40 pływadeł, na których płynie ponad 300 osób. Jest to więc wyzwanie w sferze zapewnienia bezpieczeństwa, któremu podołać może osoba z autorytetem, stanowcza i odpowiedzialna, którą tak jak Pana Tadeusza Urbańczyka, cechuje perfekcja i pełne zaangażowanie w podejmowane wyzwania.

Ireneusz Wiśniewski

Pełni rolę Wicekomandora spływu, wspierając Pana Tadeusza Urbańczyka we wszystkich obowiązkach. Niejednokrotnie także go zastępując. Ponadto jego rolą jest pełna organizacja całego zaplecza technicznego – Pan Ireneusz Wiśniewski zapewnia sprawne łodzie, w tym tą pełniącą funkcję statku ratowniczego, na której płynie wraz z komandorem. Jego zadaniem jest m.in. przygotowanie terenu przystani "Szkwał", pod organizację finału, którą zarządza jako dyrektor w strukturach Centrum Kształcenia Zawodowego. Na miejscu trzeba zabezpieczyć miejsca cumowania pływadeł oraz ulokować infrastrukturę do przeprowadzenia imprezy finałowej.

Od początku uczestniczy także we wszystkich spotkaniach organizacyjnych i próbnych spływach przygotowawczych. Dzięki doskonałym umiejętnościom organizacyjnym i darowi zjednywania ludzi łączy z powodzeniem wszystkie obowiązki, dzięki czemu spływy pływadeł odbywają się w bezpiecznych warunkach, a na finale imprezy bawi się mnóstwo mieszkańców.

źródło: Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu, oprac. ż

Sklep.nowiny.pl
Kursy InspiratON
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].