Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Miał być tylko jeden koncert, a minęły cztery dekady. Chór Cecylia z Krzanowic od lat działa pod dyrekcją Kornelii Pawliczek-Błońskiej

Po raz pierwszy poproszono ją o poprowadzenie miejscowego chóru przy okazji jubileuszu 50-lecia kapłaństwa ks. Pawlara z Bieńkowic. Mówiono wtedy, że to jednorazowy występ – tylko na tę jedną, wyjątkową uroczystość. Miała wątpliwości, bo wiedziała, że praca w ruchu amatorskim to wyzwanie. Mimo to zgodziła się. W ostatnią niedzielę stycznia 1985 roku chór zaśpiewał podczas mszy. Miało być na chwilę, a zostało na lata.

Miał być tylko jeden koncert, a minęły cztery dekady. Chór Cecylia z Krzanowic od lat działa pod dyrekcją Kornelii Pawliczek-Błońskiejmad
Choć chór występuje w różnych miejscach i bywa określany jako kościelny, należący do DFK czy ośrodka kultury, Kornelia Pawliczek-Błońska zawsze podkreśla: "Jesteśmy chórem środowiskowym, bo śpiewamy dla wszystkich".

Chór o wielkich tradycjach

Kornelia Pawliczek-Błońska od 40 lat dyryguje Chórem „Cecylia”, choć jego historia sięga znacznie dalej. Pierwsze wzmianki o chórze w Krzanowicach pochodzą jeszcze z XVIII wieku. W 1875 roku Konstantin Steuer został mianowany organistą i chórmistrzem przez biskupa ołomunieckiego. Pod koniec XIX wieku batutę przejął nauczyciel Jerzy Hoffmann, który rozbudował chór kościelny i nadał mu nazwę Cacilien-Chor – Chór Cecylia.

W kolejnych dekadach zespołem kierowali Johann Jaschik i Karol Jureczka, jednak wojna przerwała działalność chóru na kilka lat. W 1946 roku Karol Jureczka wraz z członkami reaktywował chór, a już rok później odbył się jego pierwszy publiczny występ. W 1949 roku zespół dołączył do Zjednoczenia Polskich Zespołów Chóralnych i Instrumentalnych – Okręg Racibórz.

Po śmierci Karola Jureczki w latach 1979–1983 chór prowadziła siostra elżbietanka Maria Muszyńska. W 1983 roku zespół wystąpił na Górze Świętej Anny podczas pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski. Rok później funkcję dyrygenta objęła Kornelia Pawliczek-Błońska. Od 1985 roku chór rozpoczął swoją działalność w Domu Kultury w Krzanowicach, gdzie kontynuuje swoją misję do dziś.

Na przestrzeni lat zespół funkcjonował pod różnymi nazwami. Po wojennej reaktywacji działał pod patronatem straży pożarnej jako Ogniwo, następnie jako Zespół wokalno-instrumentalny im. Stanisława Moniuszki. W 1993 roku powrócił do swojej historycznej nazwy – Cecylia.

Jeden koncert przerodził się w muzyczną przygodę na lata

W środę, 29 stycznia, w krzanowickim domu kultury odbyło się uroczyste spotkanie z okazji 40-lecia działalności chóru pod przewodnictwem Kornelii Pawliczek-Błońskiej. Bohaterka wieczoru, w rozmowie z Nowinami, wspominała, jak jeden koncert przerodził się w wieloletnią muzyczną przygodę.

Gdy chór zaśpiewał po raz pierwszy podczas jubileuszu 50-lecia kapłaństwa ks. Pawlara, szybko pojawiły się kolejne propozycje – występ na Wielkanoc, a potem następne. Z uśmiechem przyznała, że kiedy urodziła córkę Agnieszkę, dziś również związaną z muzyką, myślała, że to naturalny moment, by zakończyć dyrygowanie. Stało się jednak inaczej. – Wkrótce dyrektor domu kultury zaproponował, abyśmy stali się chórem środowiskowym – wspomina. I choć chór występuje w różnych miejscach i bywa określany jako kościelny, należący do DFK czy ośrodka kultury, ona sama zawsze podkreśla: Jesteśmy chórem środowiskowym, bo śpiewamy dla wszystkich.

Początkowo chór koncentrował się głównie na muzyce kościelnej, ale w 1986 roku zespół zaprezentował swój pierwszy koncert z repertuarem świeckim w Pietraszynie. Chór poszerzył swój program o pieśni polskie, niemieckie i czeskie, co pozwoliło zachować wielokulturowy charakter regionu i połączyć się ze wszystkimi społecznościami gminy. Tak zresztą rozpoczęto środowe spotkania w domu kultury, kiedy chórzystki zaśpiewały utwory w trzech językach.

Przez lata chór zmieniał się nie tylko pod względem repertuaru, ale i składu. Dziś zespół tworzą wyłącznie kobiety, a jego liczba wynosi 10 osób. Dyrygentka marzy, by do zespołu dołączyli także mężczyźni – po trzech tenorów i basów. W przeszłości panowie śpiewali w Cecylii, ale z czasem niektórzy odeszli, a starsi członkowie już odeszli na zawsze. Zmarłych członków chóru uczczono minutą ciszy.

Przez cztery dekady chór pod przewodnictwem Kornelii Pawliczek-Błońskiej wystąpił niezliczoną liczbę razy. Wśród najważniejszych wydarzeń wymienia się m.in. udział w mszy świętej podczas pielgrzymki Jana Pawła II w Ołomuńcu w 1995 roku, obchody 50-lecia Cecylii w 1999 roku, oprawę muzyczną podczas wizyty premiera Jerzego Buzka w Krzanowicach w 2001 roku, a także uroczystości jubileuszowe Domu Kultury oraz samego chóru w 2004 roku. Szczególnym wyróżnieniem było również uczestnictwo w mszy świętej, podczas której Hans Stein z Salzbergen otrzymał papieski medal Pro Ecclesia et Pontifice w uznaniu jego działalności charytatywnej na rzecz Kościoła.

Złota odznaka

Podczas jubileuszowego spotkania w domu kultury nie zabrakło życzeń, upominków i odznaczeń. Śląski Związek Chórów i Orkiestr w Katowicach docenił zespół, przyznając mu złotą odznakę z wieńcem laurowym za zasługi dla kultury muzycznej. Wręczyły ją Weronika Czech i Barbara Liczberska, które przy okazji wyróżniły także członkinie chóru odznaczeniami w różnych stopniach, dziękując im za ich zaangażowanie i wkład w działalność zespołu.

Zespołowi dziękował m.in. burmistrz Andrzej Strzedulla, który pojawił się w towarzystwie Tomasza Kostki, przewodniczącego rady miejskiej, a niegdyś członka chóru. Włodarz wyraził wdzięczność za kilkadziesiąt lat pracy zespołu. Jednak nie tylko on dziękował – w ramach podziękowań za wsparcie gminy, burmistrz otrzymał od chóru pamiątkową statuetkę. Pawliczek-Błońska żartowała, że w urzędzie brakowało muzycznego akcentu, a statuetka z kluczem wiolinowym wypełni tę lukę.

Potrzebna jest ogromna cierpliwość

Burmistrz w rozmowie z nami podkreślił, że chór na stałe wpisał się w życie gminy Krzanowice. Życzył dalszej działalności zespołu oraz pozyskania nowych członków. Zauważył, że choć młodsze pokolenia rzadziej angażują się w chór, to nie jest to tylko problem Krzanowic – to ogólny trend, związany z brakiem mody na tego rodzaju aktywności, a także konkurencją innych organizacji, zarówno formalnych, jak i nieformalnych. Mimo to zapewnił, że będą robić wszystko, by przyciągnąć nowych członków do chóru.

Danuta Adamczyk, dyrektor Gminnego Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Krzanowicach, pod którego skrzydłami działa chór, podziękowała muzykom za ich zaangażowanie i działalność. Zauważyła, że zespół jest prawdziwą wizytówką gminy i istotnym elementem życia kulturalnego. Marian Wasiczek, były dyrektor krzanowickiego MOK-u, a obecnie radny miejski, również wyraził swoją wdzięczność, nazywając chór "prawdziwą muzyczną perłą", która od lat wzbogaca życie kulturalne i duchowe lokalnej społeczności. Z kolei radna i sołtys Ewelina Daniszewska zapewniła, że chór zawsze może liczyć na wsparcie sołectwa.

Teresa Madrysz, prezes chóru od 2010 roku, która zastąpiła na tym stanowisku wieloletniego prezesa Eryka Wolnika, dziękowała dyrygentce za jej 40-lecie w chórze w imieniu zespołu. – Dziękuję za to, co wszystko z nami zrobiła – uśmiechała się. Mówiła, że trzeba mieć wielką cierpliwość, by przez tyle lat działać i współpracować z członkami zespołu. – Zgrać tych wszystkich ludzi i stworzyć zespół, to naprawdę wielka sztuka – podkreślała. Zwróciła także uwagę, że muzyka to główny cel, ale równie ważne są inne elementy, takie jak wspólne biesiadowanie, które również wpływają na integrację i organizację. Na koniec wręczyła dyrygentce bukiet kwiatów.

Ludzie

Andrzej Strzedulla

Burmistrz Krzanowic.

Danuta Adamczyk

Dyrektor Gminnego Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Krzanowicach

Ewelina Daniszewska

Radna gminy Krzanowice

Marian Wasiczek

Radny Krzanowic, wicedyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Raciborzu

Tomasz Kostka

Przewodniczący Rady Miejskiej w Krzanowicach, wicedyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Raciborzu

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].