Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Przyszłość Elektrowni Rybnik tematem na posiedzeniu sejmowej podkomisji ds. sprawiedliwej transformacji [WIDEO]

We wtorek 4 lutego swoje posiedzenie miała sejmowa podkomisja stała ds. sprawiedliwej transformacji, której przewodniczy poseł Krzysztof Gadowski. Tematem posiedzenia były szanse i zagrożenia dla elektrowni konwencjonalnych, opartych o bloki 200 MW.

Przyszłość Elektrowni Rybnik tematem na posiedzeniu sejmowej podkomisji ds. sprawiedliwej transformacji [WIDEO]

Przyszłość Elektrowni Rybnik tematem na posiedzeniu sejmowej podkomisji ds. sprawiedliwej transformacji [WIDEO]

- Mamy dzisiaj wśród nas prezesa PSE, który przygotował świetną prezentację (...) To firma, która zna swoje miejsce na ziemi w kontekście bezpieczeństwa energetycznego Polski, która mocno chodzi po ziemi i próbuje te wszystkie moce liczyć, zabezpieczać i domagać się wspólnych działań, aby Polacy mieli energię elektryczną również w nocy, wtedy kiedy nie wieje i kiedy nie świeci słońce - mówił poseł Krzysztof Gadowski.

O rynku mocy mówił prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. Grzegorz Onichimowski. - Krajowy system elektroenergetyczny w dużej mierze opiera się na odnawialnych źródłach energii i kiedy weźmiemy pod uwagę dynamikę przyrostu źródeł fotowoltaicznych na dachach polskich domów, a mamy około 2 mln tych jednostek, to zdajecie sobie państwo chyba sprawę, jak skomplikowane jest zarządzanie tym systemem elektroenergetycznym, w momencie kiedy sytuacja w systemie zmienia się w zasadzie z minuty na minuty w zależności od warunków pogodowych i można powiedzieć, że cena energii na następny dzień jest także wyznaczana przez warunki atmosferyczne - mówił Grzegorz Onichimowski, zaznaczając, że cięższa zima mogłaby spowodować, że poziom rezerw byłby bardzo ograniczony. 

Polska ma 5 dużych elektrowni węglowych, które do lat 2033-2035 są pokryte rynkiem mocy. Pozostałe, wśród których znajdują się Rybnik i Łaziska, będą mogły funkcjonować maksymalnie do 2028 roku, jeśli uda się im wygrać aukcje dodatkowe, zgodnie z zapisami przyjętej niedawno ustawy. - Ta data jest nieprzypadkowa, bo właśnie wtedy kończy się wsparcie dla wszystkich jednostek węglowych, poza tymi [pięcioma], o których mówiłem wcześniej - podkreślił Grzegorz Onichimowski. Jeśli więc uda się z rynku mocy pozyskać dodatkowy kawałek tortu dla Elektrowni Rybnik, będzie ona mogła funkcjonować i tak nie dłużej niż do 2028 roku jako elektrownia węglowa. Mimo to, jak podkreślił prezes PSE, stopień wykorzystania małych jednostek, jak Rybnik, będzie bardzo niewielki w skali całego rynku energii. 

- Mamy jeszcze do czynienia z tak paradoksalną sytuacją, że na polskim rynku mocy (przypominam, że to ustawa uchwalona w 2018 roku) mogą działać również podmioty zagraniczne. Tym nie mniej to, że operator przywoła podmiot zagraniczny do pracy na polskim rynku mocy, nie oznacza, że energia z tej elektrowni wpłynie do Polski, bo kierunek przepływu energii elektrycznej wyznaczają wyłącznie ceny na rynku spotowym energii elektrycznej. W związku z tym jest to zobowiązanie całkowicie fikcyjne. Chciałbym to w tym miejscu państwu zadedykować i w pewien sposób adresować, aby przyszłe rozwiązania w tej dziedzinie uwzględniały fizyczne wykonanie takiego obowiązku - zaznaczył prezes PSE. 

O działaności Elektrowni Rybnik opowiedział także prezes Tauron Polska Energia S.A. - Grzegorz Lot.

- Jest duży potencjał na to, aby energia elektryczna była bardzo tania. Wierzymy w elektryfikację i wierzymy w dekarbonizację, przy czym, aby to się spełniło, aby energia była tania i rachunki niskie, musimy działać i jej używać zgodnie z naturą. Kiedy wieje i świeci jest tanio, a kiedy nie wieje i nie świeci, będzie prawdopodobnie drożej - mówił Grzegorz Lot. - W naszej strategii jednoznacznie mówimy o energetyce konwencjonalnej. Nie da się zrobić skutecznej i akceptowanej przez społeczeństwo i gospodarkę transformacji energetycznej bez energetyki konwencjonalnej. To bardzo ważny element. Mądra i sprawiedliwa transformacja w naszym ujęciu to jest to, aby zabezpieczyć bezpieczeństwo, czyli prąd musi być i to musi być w dobrej cenie. Z drugiej strony ta nowa energetyka, ten nowy świat, musi wziąć odpowiedzialność za tych ludzi, którzy doprowadzili do stanu, w którym obecnie jesteśmy - zaznaczył prezes Tauron Polska Energia S.A., dodając że w strategii energetyki konwencjonalnej zostały ujęte zapisy, że każdy pracownik i każda pracownica grupy Tauron, którzy będą chcieli, znajdą miejsce pracy w ramach tej organizacji. - Jeżeli nie będzie chciała, to będzie objęta pakietami społecznymi, które są dzisiaj szeroko rozwinięte. Nikt nie zostanie bez opieki, a osoby, które chcą pracować, znajdą tę pracę. Jako grupa w ciągu roku rekrutujemy ponad 1000 osób. W chwili obecnej mamy ponad 200 wakatów i pewnie przyjmiemy te osoby do pracy. Niektóre osoby wymagają konwersji i nauki, ale w to zainwestujemy. Szczęściem jest to, że w chwili gdy jest transformacja dla energetyki konwencjonalnej, bardzo mocno rozwijają się pozostałe gałęzie - wyjaśniał Grzegorz Lot. 

Szef Tauronu podkreślił także, że ewentualne wydłużenie czasu pracy bloków 200 MW powyżej 2030 roku wymagałoby bardzo dużych nakładów inwestycyjnych, idących w miliardy złotych. 

O jednostkach 200 MW opowiedział także wiceprezes zarządu ds. regulacji Polskiej Grupy Energetycznej SA - Marcin Laskowski. 

- W Rybniku mamy szeroki pakiet inwestycji. Obecnie jesteśmy w trakcie realizcji bloku o mocy ponad 880 MW, który planujemy oddać do eksploatacji na przełomie lat 2026-2027 - zapowiedział wiceprezes PGE, mówiąc także o inwestycjach w ciepło i magazyny energii. - Odnosząc się teraz do istniejących jednostek, obecnie pracujących w oparciu o węgiel kamienny, jesteśmy teraz jako PGE w fazie pogłębionych analiz możliwości dalszego wykorzystywania tych kotłów, przy dwóch podstawowych uwarunkowaniach. Pierwszym jest kwestia efektywności ekonomicznej, bo ostatnie lata wskazują, że obydwie lokalizacje są trwale nierentowne. W związku z tym biorąc pod uwagę możliwości techniczne, jakie możemy w tych lokalizacjach osiągnąć, jesteśmy w stanie wykorzystywać te bloki przez dodatkowy czas, ale konieczne jest pozyskanie stosownego mechanizmu, zapewniającego ich rentowność. Dość bacznie przyglądamy się teraz aukcjom dogrywkowym i jeżeli wyniki tych analiz i ekonomika będzie uzasadniona, to jak najbardziej będziemy chcieli do tych planowanych na ten rok aukcji przystąpić i te jednostki, jeśli system elektroenergetyczny będzie tego wymagał, jak najdłużej wykorzystywać - zapowiedział Marcin Laskowski. 

Trwała nierentowność i analizy

Do tematu Elektrowni Rybnik odniósł się także Ireneusz Oleksik, przewodniczący NSZZ Solidarność w Elektrowni Rybnik. - Chciałbym podkreślić, że największa grupa energetyczna w Polsce miała najkrótszą prezentację i nie było tam żadnej przyszłości. Wynikało z niej, że jesteśmy trwale nierentowni i najlepiej nas jak najszybciej zamknąć - powiedział Ireneusz Oleksik. - My poprzez modernizacje możemy pracować do 300 tys. godzin, a nawet więcej. Chcę podkreślić, że jesteśmy elektrownią najbardziej sprawną, najmniej zatrudnioną, mamy najlepsze wskaźniki i jesteśmy wyznaczeni jako pierwsi przez grupę energetyczną do zamknięcia - zaznaczył przewodniczący Solidarności w ER. 

- W 2020 roku poprzedni zarząd złożył informację o wyłączeniu bloków w Rybniku z końcem grudnia 2023 roku. Tak, to potwierdzamy i też podczas manifestacji tutaj 9 stycznia takiej informacji również udzieliliśmy. Ale odnosząc się do pytania pana przewodniczącego, jeszcze raz powtórzę i będę jeszcze bardziej precyzyjny. Jeśli chodzi o Elektrownię Rybnik, prowadzimy dzisiaj bardzo głębokie, nawet powiedziałbym pogłębione analizy, które przybliżą nas do możliwości wystartowania w aukcjach dogrywkowych. Jeśli wyniki tych analiz pokażą to, że będziemy w stanie zagwarantować rentowność tych bloków, to te bloki, biorąc pod uwagę ich stan, będą mogły z technicznego punktu widzenia pracować do 2030 roku bez większych zabiegów modernizacyjnych, przy czym podstawowej i doraźne zabiegi remontowe będą jak najbardziej wskazane przy takich założeniach - odpowiedział Marcin Laskowski, wiceprezes PGE. 

Ludzie

Krzysztof Gadowski

Poseł na Sejm RP

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
P
~Po_owocach_ich_poznacie (46.134. * .124) 07.02.2025 21:23

Nie dojcie sie Bracia energetycy wyciulać!
Te pierony rozumieją yno wuwuzele w Worszowie a słupki w sondożach. Rozpracowywują Wos jak górników a inkszych. Ani sie łobejżycie syćko bydzie pozomiotone..

Pilnujcie tych hadziajów!!!

D
~dumnyzmiasta (188.137. * .64) 07.02.2025 16:04

@Maskiopadły Rybnik sobie zawsze poradzi - bo świetnie się transformuje. Dalej ma przemysł ale świetnie rozwijają się tam inne działy gospodarki: firmy produkcyjne, small-buiseness, przemysł chemiczny, transport, administracja, IT, firmy projektowe, firmy ekologiczne, handel a nawet rzemiosło. Rybnik ma jeden z najbardziej różnorodnych rynków pracy w województwie. Przygarnął ok. 10 tysięcy obcokrajowców w ostatnich kilku latach, do Rybnika codziennie z okolicznych sypialń (Wodzisław, Czerwionka, Radlin, Żory, Jastrzębie) dojeżdża aż 17 tys. pracowników.

Koło Elektrowni Rybnik która zaopatruje nasz region w to bez czego nie funkcjonuje żaden biznes, biuro, szkoła czy dom - PRĄD, buduje się nowa elektrownia gazowa. Strategiczna rodukcja prądu w Rybniku pozostanie.

M
~Maskiopadły (37.31. * .158) 07.02.2025 15:53

Jak podkreślił prezes małe elektrownie jak rybnicka nie mają racji bytu. Tak samo takie miasteczko jak Rybnik nie jest w stanie dużo zaoferować.