Posłanka Lenartowicz o pracach nad Rafako 2.0: nie wyobrażam sobie sytuacji, by bezpowrotnie utracić potencjał tej spółki
Agencja Rozwoju Przemysłu jest liderem rozmów z syndykiem RAFAKO na temat sposobu zagospodarowania majątku spółki. - Oczekuję, że wkrótce decydenci tego procesu, czyli ARP i Ministerstwo Aktywów Państwowych przedstawią rezultaty tych rozmów i konkretne ustalenia - przekazuje posłanka Gabriela Lenartowicz.

Zapraszamy do odwiedzin portalu informacyjnego o Warszawie https://waszawawa.pl/
Rafako jak Huta Częstochowa
Za przykładem takiego działania w interesie publicznym jest zaangażowanie obecnego rządu w ratowanie Huty Częstochowa. - Wierzę, że podobny scenariusz można, a nawet trzeba wdrożyć w stosunku do RAFAKO - dodaje pani poseł.
Według niej proces ratowania zasobów spółki po ogłoszeniu upadłości jest mocno utrudniony. Najważniejsza okoliczność jest taka, że – jak zauważył Minister Rozwoju i Technologii przytaczając stanowisko Agencji Rozwoju Przemysłu – ostatni zarząd spółki nie przedstawiał rzeczywistych danych o sytuacji spółki, a ponadto nie przedstawił szczegółów planu dalszej restrukturyzacji.
UOKiK zdiagnozował, że plan restrukturyzacji nie był przez RAFAKO wykonywany zgodnie z przyjętymi założeniami. Zarząd Rafako nie przekazywał ARP wiarygodnych danych o rzeczywistej sytuacji Rafako. - Mimo tych trudności i wyzwań, nie wyobrażam sobie sytuacji, w której bezpowrotnie moglibyśmy utracić potencjał tej spółki - twierdzi Lenartowicz.
Rafako może realizować projekty gazowe
Spółka jest mocno zakorzeniona w społeczności lokalnej, ale skala jej działalności miała wymiar ogólnopolski, oraz międzynarodowy. Rafako realizowało strategiczne inwestycje. - Spółka w nowej odsłonie jako Rafako 2.0. może wykorzystać te doświadczenia w projektach modernizacji energetyki zawodowej, dekarbonizacji ciepłownictwa i w energetyce jądrowej. Podam przykład: Rafako jako jedna z trzech polskich firm opracowała i wdrożyła technologię modernizacji dwusetek. Polskie Sieci Elektroenergetyczne wskazują na ryzyko dużej luki wytwórczej w latach 30., która nie zostanie zniwelowana po uruchomieniu pierwszej elektrowni jądrowej na Pomorzu. Potrzebne są tu i teraz dyspozycyjne moce wytwórcze, co wiąże się z projektami w nowe źródła gazowe, ale też koniecznością utrzymania źródeł węglowych. Sejm uchwalił ustawę o rynku mocy, która ma wprowadzić aukcje uzupełniające dla bloków węglowych do 2028 roku. Konieczne jest utrzymanie bloków o mocy 200 MW w gotowości operacyjnej, a to wiąże się z miliardowymi inwestycjami, które może wykonywać Rafako - podkreśla posłanka Gabriela Lenartowicz.
Plan odbudowy potencjału przemysłowego
Liderka Platformy Obywatelskiej w Raciborzu uważa, że odbudowa Rafako jako silnego podmiotu o kompetencjach generalnego wykonawcy inwestycji w energetyce należy potraktować jako część planu odbudowy potencjału przemysłowego. - To przyniesie konkretne efekty gospodarcze i społeczne. To kwestia wzmocnienia potencjału naszych krajowych firm i zapewnienia zasobów koniecznych do tego, by przyspieszyć inwestycje związane z transformacją energetyczną - dodaje G. Lenartowicz.
Wskazuje ponadto, że silne krajowe podmioty odpowiedzialne za realizację inwestycji w dekarbonizację, to redukcja zależności od zagranicznych koncernów, co należy uznać za element szerszego planu podnoszenia konkurencyjności gospodarki. - Niewątpliwie wpisuje się to w priorytety naszej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze bezpieczeństwa energetycznego i jest spójne z założeniami „Kompasu konkurencyjności” Komisji Europejskiej, której jednym z filarów jest dekarbonizacja - przekazuje G. Lenartowicz na swojej stronie internetowej.
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem
Do lewaka poniżej dużo aczrrwo y komunista ani jedego
Tusk nie jest od ratowania każdego zakładu!!!
Pytanie do pis-orków
Ile zakładów uratował wam kaczynski?
Do Polo - pewnie tylko jego fanatycy.
Brak wyobraźni nie wyklucza zaistnienia sytuacji....
Czy ktoś wierzył, że Tusk uratuje Rafako?
Jest oskar i jego kolesie są bankructwa fiur dojczand
1/ Ostatni Zarząd nie przekazywał prawidłowych informacji/ kłamał - hm...
Jak to sie ma do prawa ?!
Działanie na szkodę Spółki ?!
Związki - co z tym zrobicie?!
2/ Pani Lenartowicz, Związki - przecież Załoga ma wypowiedzenia od końca lutego (chyba).
Gabi. Zapytaj związkowca Marka gdzie był i co robił jak pbg przejęło rafalo. Bil brawo nowym właścicielom.
Rameta, Rafako, Rafamet. Brawo Gabi, brawo. Ludzie widzą i rozumieją.
Aaaa wiecie, że związkowcy na szybciora sprzedali dawny not(siedziba zwiazkow) i to chyba nie za małe pieniadze;)Niby walczą o dobro plebsu a tu chłopaki ustawione do konca życia...
Tam gdzie pis wsadził swoje łapy ratować się już nie da !
Gabryśka skończ odgrywać ten teatr. Wszyscy wiedzą, że ty niczego nie załatwiasz i nie załatwisz. To już jest żenujące.
Pani Posłanka już wszystko załatwiła.
A co tam szanowna pani poseł załatwiła dla pobliskiego Rafametu ,bo z Rafako coś nie wyszło?!
Czekamy z niecierpliwością wreszcie na jakiś konkret !
Niestety wraz ze zwolnieniem załogi tj z końcem lutego, potencjał tej firmy zostanie utracony bezpowrotnie.