Jakie korzyści dla Rudnika przyniesie polsko-czeska współpraca?
Rudnik i Budišov planują pozyskać fundusze transgraniczne. Na co zostaną przeznaczone w przypadku polskiej miejscowości?

Niedawno urzędnicy z Rudnika spotkali się z przedstawicielami czeskiej miejscowości, aby omówić możliwości współpracy. – Planowane działania w najbliższej przyszłości mają dotyczyć m.in. inwestycji wzmacniających i podnoszących atrakcyjność turystyczną gmin, współpracy pomiędzy szkołami w zakresie poznania historii, kultury oraz promocji i rozwoju turystyki sportowej – informowali wówczas urzędnicy. Ale co dokładnie kryje się za tymi planami?
Wójt Piotr Rybka wyjaśnia, że gminy planują ubiegać się o środki z funduszy transgranicznych. – W naszym przypadku chcemy rozbudować istniejący plac zabaw w Łubowicach o dodatkowe elementy, które będą służyły zarówno mieszkańcom, jak i turystom. Główny nacisk kładziemy właśnie na aspekt turystyczny – mówi. W ramach projektu gmina może pozyskać do 40 000 euro.
To jednak nie koniec planów. Jak zapowiada wójt Piotr Rybka, równolegle zostanie złożony drugi wniosek, tym razem dotyczący szkoły w Rudniku. – Celem tego projektu jest uzyskanie środków na organizację wspólnych wyjazdów, wymian międzyszkolnych oraz wydarzeń sportowych, które pozwolą na integrację uczniów z obu stron granicy – wyjaśnia. Dodaje, że to doskonała okazja do nawiązania nowych kontaktów i rozwijania współpracy między szkołami.
Ludzie

Wójt Gminy Rudnik.