Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W Rybniku upamiętnili ofiary "polskich obozów koncentracyjnych"

Podczas miejskich obchodów 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej delegacja DFK Świerklany złożyła wieniec z napisem "Ofiarom polskich obozów koncentracyjnych". Czy takie określenie jest uprawnione? Co na to obecni na uroczystości prezydent Rybnika Piotr Kuczera, poseł Marek Krząkała i europoseł Łukasz Kohut?

W Rybniku upamiętnili ofiary "polskich obozów koncentracyjnych"PF, Czytelnik
Obchody 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej w Rybniku. W centrum zdjęcie ze sformułowaniem o ofiarach "polskich obozów koncentracyjnych"
Pełny komentarz europosła Łukasza Kohuta:

Każde przywoływanie „Tragedii Górnośląskiej” pozwala wyciągać ten tragiczny czas w historii Śląska z historycznego cienia i tłumaczyć skomplikowaną historię naszego regionu.

Tragedia Górnośląska ma kilka etapów.

Po 1 samo wejście Armii Czerwonej - nazistowski terror zamieniono na komunistyczny - morderstwa, grabieże, gwałty zbiorowe, gwałty - szacuje się, że ponad pół miliona śląskich i niemieckich kobiet zostało wtedy zgwałconych na ziemiach Górnego Śląska.

Po 2️ masowe deportacje - ponad 60 000 Ślązaków potraktowano jak żywe reparacje, wywieziono do Związku Radzieckiego, około 20 000 z nich nigdy nie wróciło, ich szczątki rozsypane są od Białorusi przez Donbas aż po Kazachstan.

Po 3 i co najbardziej zostało wymazywane - nowe, polskie, komunistyczne władze zainstalowane przez Sowietów ponownie otwarły kilka obozów koncentracyjnych - Zgoda Świętochłowice, Łambinowice, Jaworzno, Mysłowice i wiele przykopalnianych obozów pracy dla autochtonów - Ślązaków. Co ciekawe do komunistycznych obozów trafiali poza Ślązakami także przedstawiciele innych mniejszości narodowych i etnicznych, także bohaterowie polskiego podziemia niepodległościowego, była to próba stworzenia jednoetnicznego państwa komunistycznego. Śmiertelność w tych obozach była bardzo wysoka, niestety szczegółowe statystyki dalej nie są dostępne.

Po 4 - samotność i bieda. Śląskie kobiety i rodziny straciły jedynych żywicieli, zapanowała bieda i ogromne zubożenie całego regionu. Dyskryminacja Ślązaków, języka śląskiego, już nie mówiąc o niemieckojęzycznych Ślązakach była ogromna i trwała do końca PRL.

Polecam czytelnikom Nowin kilka publikacji na ten temat - „Oko za oko” Johna Sacka, „Małą zbrodnię” Marka Łuszczyny czy „Komendanta” Anny Malinowskiej.

Bardzo się cieszę, że 80 rocznica Tragedii Górnośląskiej pozwoliła szerszemu gronu osób dowiedzieć się o tamtych dramatycznych czasach. Wspólnie z Centrum Deportacji Górnoślązaków z Radzionkowa pokazaliśmy wystawę w Parlamencie Europejskim, gdzie na czynniki pierwsze rozłożyliśmy wszystkie etapy Tragedii. Mówiłem tam zresztą o tym, co państwu tutaj przedstawiłem - moje wystąpienie: https://www.facebook.com/share/v/16Efmw95Zg/

Cieszę się także, że mogłem wpisać termin „Tragedia Górnośląska” do rezolucji Parlamentu Europejskiego po raz pierwszy w historii, brać udział w licznych uroczystościach w regionie i poza oraz doprowadzić do pokazania śląskiej historii w Teatrze Telewizji dzięki monodramowi „Mianujom mie Hanka”.

Historia nigdy nie jest czarno-biała, zwłaszcza na pograniczu. Ten etap w historii Górnego Śląska przez lata był wymazywany, a świadkowie tamtych wydarzeń bali się o nim mówić. Nareszcie udało się przełamać to tabu i godnie uczcić wszystkie ofiary tamtych dni.

Ludzie

Marek Krząkała

Poseł na Sejm RP, polityk Platformy Obywatelskiej.

Piotr Kuczera Rybnik

Prezydent Rybnika

Dyskusja:

Łuszczyna, na którego tak chętnie się powołują, napisał książkę z sensacyjnym tytułem do czego zresztą przyznaje się w wywiadach (stwierdza dosłownie, że gdyby nie dodał "polskie", to nikt by się tą książką nie zainteresował). Fakt jak wiele razy musi się tłumaczyć z doboru słów, a także sposób tego tłumaczenia się jasno pokazują, co zrobił i po co. Twierdzi, że to dla prawdy historycznej, po czym - aby zyskać na popularności, sięga po tego rodzaju fałszujące rzeczywistość zagranie. Sam wskazuje, że obozami tymi kierowali ludzie z nadania ZSRR, ale szybko podkreśla, że byli to Polacy a nie Rosjanie. W takim razie byli to zdrajcy, a nie Polacy. Byli to komuniści i potwory, zbrodniarze. Nie reprezentowali wolnego państwa. Można by tak dłużej. Ale co tam. Po co wyrazić swoje oburzenie określeniem, które ze względu na kontekst i wielokrotne próby przypisania Polakom zbrodni Niemców nie powinno się pojawiać, a każde jego użycie powinno spotykać się z jednoznacznym sprzeciwem i konkretnym działaniem naprawczym, co nie? To były komunistyczne obozy. Dlaczego uczestnicy tych obchodów nie potrafią tego przyznać? Wolicie obrazić cały Naród Polski niż (grupę) Niemców, którzy przynieśli wieniec z tym napisem? wstyd

~skomentowanedołącz do dyskusji razem z 12 innymi osobami

12 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
J
~Janusz_T (91.222. * .169) 28.03.2025 08:16

DOŚĆ! chamstwa, opryskliwości, antypolskości ze strony polskojęzycznych elementów! Co na takie antypolskie zachowania prezydent A. Duda, który swojego czasu stwierdził, że np. antysemityzm będzie ścigany z całą stanowczością? A co z antypolskimi, celowymi wybrykami? Do redakcji apeluję, by jak najszybciej dotrzeć do prezydenta.
Tu jest Polska i nie ważne co polskojęzyczne wybryki mają na myśli!

N
~nieglosujcienaszmaciarzy (169.150. * .18) 27.03.2025 23:55
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

To szmaciarze.

P
~proowda (188.137. * .64) 27.03.2025 21:28

Kłamstwa_historyczne-Tak samo jak wy nie używacie słowa" Polskie zbrodnie" tylko komunistyczne, a naziole to nie tylko byli Niemcy, ale także Austriacy, Włochy, Rumunia, Węgry, Jugosławia, Ukraina, kraje skandynawskie itp doucz się historii, a w polskich obozach godali po polsku a nie po rosyjsku, chyba nie powiesz że rosjanie znali polski i bez akcentu mówili po polsku.

P
~pytoom (188.137. * .64) 27.03.2025 16:51

skomentowane (93.105. * .37)-Według ciebie Polacy nie mogli być komunistami, zbrodniarzami itp? Nie mogli sympatyzować z bolszewikami? A co powiesz o Feliksie Dzierżyńskim, według ciebie nie był Polakiem?

K
~Kłamstwa_historyczne (37.31. * .28) 27.03.2025 15:36
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Dlaczego Kohut używa słów "nazistowski terror", a nie "niemiecki terror"
Tak mu kazali jego mentorzy niemcy?
Na Polaków pluje, gdzie tylko się da, ale na niemieckie zbrodnie mówi "nazistowskie".

S
~skomentowane (93.105. * .37) 27.03.2025 11:24
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Łuszczyna, na którego tak chętnie się powołują, napisał książkę z sensacyjnym tytułem do czego zresztą przyznaje się w wywiadach (stwierdza dosłownie, że gdyby nie dodał "polskie", to nikt by się tą książką nie zainteresował). Fakt jak wiele razy musi się tłumaczyć z doboru słów, a także sposób tego tłumaczenia się jasno pokazują, co zrobił i po co. Twierdzi, że to dla prawdy historycznej, po czym - aby zyskać na popularności, sięga po tego rodzaju fałszujące rzeczywistość zagranie. Sam wskazuje, że obozami tymi kierowali ludzie z nadania ZSRR, ale szybko podkreśla, że byli to Polacy a nie Rosjanie. W takim razie byli to zdrajcy, a nie Polacy. Byli to komuniści i potwory, zbrodniarze. Nie reprezentowali wolnego państwa. Można by tak dłużej. Ale co tam. Po co wyrazić swoje oburzenie określeniem, które ze względu na kontekst i wielokrotne próby przypisania Polakom zbrodni Niemców nie powinno się pojawiać, a każde jego użycie powinno spotykać się z jednoznacznym sprzeciwem i konkretnym działaniem naprawczym, co nie? To były komunistyczne obozy. Dlaczego uczestnicy tych obchodów nie potrafią tego przyznać? Wolicie obrazić cały Naród Polski niż (grupę) Niemców, którzy przynieśli wieniec z tym napisem? wstyd

K
~Klauss (91.94. * .142) 27.03.2025 11:22

Wcale mnie to nie oburza. Fakty historyczne są takie że w plebiscycie w Rybniku większość mieszkańców miasta poparła Niemców a 1 IX Wermacht był tu witany kwiatami i z radością. Potem przyszło nowe i cześć ludności wyrzucono, część uśmiercono w obozach lub w kopalniach ZSRR a części zakazano mówić w swoim niemieckim języku. To jest ciekawe bo Włosi nie zabronili w Tyrolu Południowym mówić po niemiecku a Rosjanie nie zabronili mówić Łotyszom po łotewsku.

W
~wtf (46.223. * .213) 27.03.2025 09:41
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Czasem trzeba się dużo nagadać, żeby czegoś nie powiedzieć.

K
~Kuczi (84.40. * .95) 27.03.2025 09:30
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Platforma i ich wyborcy to stan umysłu. Ps Piotruś 0.49; jak tam Pati?

S
~SolidaruchŚmierdzący (37.31. * .102) 27.03.2025 08:12
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Brawo i gonić chołotę która tam mordowała a żyją albo oni sami albo ich rodziny

O
~op (91.192. * .86) 27.03.2025 08:08
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

,,Czy takie określenie jest uprawnione?'', to jest jakaś prowokacja redaktora?.Zaprzeczacie faktom historycznym?

Z
zxc 27.03.2025 07:56

Marek Łuszczyna to nie jest żaden naukowiec ale jakiś tam podrzędny dziennikarz i tyle, ewentualnie pisarz i to jest dobre słowo, bo pisać to on sobie może różne rzeczy ale żaden z niego historyk, więc podawanie tego jako literatury naukowej przez pana Kuczerę to błąd albo wielbłąd.


Fatal error: Uncaught TypeError: Argument 5 passed to Monolog\ErrorHandler::handleError() must be of the type array, null given in /app/vendor/monolog/monolog/src/Monolog/ErrorHandler.php:213 Stack trace: #0 [internal function]: Monolog\ErrorHandler->handleError(2, 'Unknown: Failed...', 'Unknown', 0, NULL) #1 {main} thrown in /app/vendor/monolog/monolog/src/Monolog/ErrorHandler.php on line 213