Co dalej z pszowską hałdą Wrzosy I? Cały czas dymi jak wulkan, ale SRK jeszcze nie skończyło prac
Do naszej redakcji zgłaszają się mieszkańcy Pszowa, którzy są zaniepokojeni stanem hałdy Wrzosy I. Z obiektu stale wydobywa się dym w różnym nasileniu, szczególnie po opadach.

Co dalej z pszowską hałdą Wrzosy I? Cały czas dymi jak wulkan, ale SRK jeszcze nie skończyło prac
- Mieszkamy w sąsiedztwie hałdy i boimy się, że to tykająca bomba. Nie wiemy, co ulatnia się do powietrza, a po opadach dymienie się wzmaga. Zachodzi obawa, że może nas spotkać scenariusz znany z Radlina - kiedy woda wymyje przestrzenie w hałdzie i zacznie wydzielać się wodór, co może doprowadzić do wybuchu. Obawiamy się o bezpieczeństwo - napisała do naszej redakcji jedna z mieszkanek Pszowa.
Na hałdzie Wrzosy I występują zjawiska zapożarowania, które są przedmiotem działań Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Więcej informacji w tej sprawie uzyskaliśmy z pisma, jakie SRK przesłała niedawno do Urzędu Miasta Pszów, w odpowiedzi na pytania urzędników o postępy prac i plany związane z hałdą.

Z informacji SRK wynika, że 12 lutego P.P.U.H. TREX HAL Sp. z o.o. zakończyło realizację zadnia pn.: „Przeprowadzenie doraźnych działań likwidujących zjawiska pożarowe na części zwałowiska „Wrzosy I” dla Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. Oddział Kopalnie Węgla Kamiennego w Całkowitej Likwidacji. Zakres prac w strefie zapożarowania obejmował:
• budowa drogi umożliwiającej dojazd do miejsca zapożarowania oraz placu wychładzania;
• przygotowanie placu do wychładzania zagorzałego materiału – 2 400 m2;
• wykop zagrzanego materiału z wydzielonej na mapie strefie - 3 070 m2;
• przekładka z gliny na terenie miejsca składowania zagrzanego materiału, aby nie zwiększać miąższości odkładu zagrzanego materiału;
• formowanie skarp w miejscu wybrania zapożarowanego materiału;
• wykonanie okrywy z gliny w miejscu zapożarowania - 3 070 m2 (średnio 0,5 m).
Ponadto rozpoczęto prace związane z wykonanieem rowu izolującego od strefy zapożarowania i zabezpieczającego istniejący gazociąg. Dalsze prace obejmą m.in. przebudowę skarpy - częściową rozbiórkę skarpy południowo-zachodniej wraz z wykonaniem okrywy izolacyjnej; rozbiórkę części skarpy południowo-zachodniej; formowanie skarpy oraz wykonanie okrywy izolacyjnej skarpy. Wykonawca ponadto zobowiązany jest wykonywać pomiary termowizyjne obiektu za pomocą drona.

"Ponadto w związku z gwałtownym rozprzestrzenianiem się zjawisk pożarowych Spółka zleciła Fundacji dla Wydziału Górnictwa Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej wykonanie zadania pn.: „Wykonanie aktualizacji do dokumentacji projektowo – kosztorysowej likwidacji zapożarowania oraz rekultywacji technicznej i biologicznej zwałowiska „Wrzosy I” w Pszowie wraz z inwentaryzacją termiczną obiektu” - przekazuje SRK. Termin realizacji zadania to 23 kwietnia. "Po dokonaniu odbioru aktualizacji dokumentacji projektowo-kosztorysowa likwidacji zapożarowania oraz rekultywacji technicznej i biologicznej zwałowiska "Wrzosy I" w Pszowie, Spółka przystąpi do rozpisania postępowania przetargowego na realizację zadania pn.: „Likwidacja zapożarowania oraz rekultywacja techniczna i biologiczna zwałowiska „Wrzosy I” w Pszowie” - zapowiada SRK.