Straż graniczna - pełnoletnia
- Szkoda, że nie ma tu osób, które powinny być - zaczął swoje przemówienie poseł Henryk Siedlaczek. W raciborskim oddziale świętowano dziś 18-rocznicę utworzenia straży granicznej. Odznaczono przy okazji kilkudziesięciu funkcjonariuszy. Zobacz zdjęcia.
Punktualnie o godzinie 12.00 na placu przy ulicy Dąbrowskiego odbył się uroczysty apel. Na 18-lecie powstania straży granicznej zjechali się przedstawiciele wszystkich służb, które współpracują z pogranicznikami. Nie zabrakło również samorządowców i parlamentarzystów związanych z Raciborszczyzną. Osoby, które walczą o pozostawienie w Raciborzu siedziby Sląskiego Oddziału Straży Granicznej otrzymały upominki. - Dziękujemy za prezenty, ale uważam, że są niepotrzebne - powiedział obdarowany kwiatami Tadeusz Wojnar, przewodniczący rady miasta. - Wystarczy iść za głosem serca i dobrze wykonywać swoje codzienne obowiązki. Czuję się trochę niezręcznie - wyjaśniał. Poseł Henryk Siedlaczek Zwrócił uwagę, że na uroczystości zabrakło kilku osób, którym wypadałoby przyjechać na święto straży o które walczą. - Widać spotkały się na tym placu osoby, którym rzeczywiście zależy na utrzymaniu siedziby - skwitował
Jeszcze niedawno Straż Graniczna kojarzona była głównie z fizyczną ochroną granicy i kontrolą ruchu granicznego. Dziś jest inaczej. Z formacji typowo granicznej została przekształcona w nowoczesną służbę graniczno-migracyjną o charakterze policyjnym działającą na obszarze całego kraju. Realizując ustawowe zadania funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej pełnią również służbę w Międzynarodowym Porcie Lotniczym "Katowice" w Pyrzowicach, gdzie prowadzą kontrolę graniczną i realizują zadania związane z kontrolą bezpieczeństwa. Na granicach powietrznych zasady Schengen zostały wprowadzone do praktyczniej realizacji później, bo 30 marca 2008 roku. Od tego dnia funkcjonariusze Straży Granicznej zaprzestali prowadzić odprawę graniczną osób korzystających z komunikacji lotniczej do państw Strefy Schengen, utrzymując równocześnie - na dotychczasowych zasadach, kontrolę graniczną pasażerów lotów poza obszar Schengen. Bez zmian pozostało natomiast wykonywanie na obu kierunkach kontroli bezpieczeństwa. Wprowadzenie przepisów Schengen na granicach powietrznych nie miało bowiem żadnego wpływu na realizację w międzynarodowych portach lotniczych zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa w ruchu lotniczym, szczególnie istotnych z uwagi na potencjalne zagrożenia związane z terroryzmem. Przesunięcie terenu działania Straży Granicznej od granicy - w głąb terytorium kraju, spowodowało nasilenie współdziałania z innymi służbami, w szczególności z Policją, Służbą Celną, Inspekcją Transportu Drogowego, Państwową Inspekcją Pracy i Strażą Ochrony Kolei. Razem realizowane są zadania związane z przeciwdziałaniem przestępczości oraz naruszeniom porządku i bezpieczeństwa publicznego, razem prowadzone są działania mające na celu przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i transportu drogowego. Wspólnie z pracownikami Państwowej Inspekcji Pracy i celnikami, funkcjonariusze prowadzą są w wytypowanych miejscach w głębi kraju kontrole legalności pobytu i zatrudnienia cudzoziemców.
Na terenach przygranicznych po polskiej i czeskiej stronie granicy (ale nie na samej granicy) pełnią służbę polsko-czeskie patrole, które są jednym z elementów współdziałania między Polską i Czechami w zakresie zapobiegania i zwalczania przestępczości, szczególnie istotnym w warunkach zniesienia kontroli granicznej po włączeniu obu państw do strefy Schengen. Celem działania wspólnych patroli jest przede wszystkim zwiększanie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców i osób przebywających na terenach przygranicznych poprzez przeciwdziałanie przestępczości oraz zakłócaniu bezpieczeństwa i porządku publicznego. Innym elementem współdziałania jest polsko-czeska placówka usytuowana w Czeskim Cieszynie, gdzie wspólne dyżury pełnią przedstawiciele służb obu państw realizując przede wszystkim czynności w zakresie przekazywania informacji, dokonywania niezbędnych sprawdzeń w krajowych bazach danych i koordynacji wspólnych działań.
Niezależnie od wszystkich podejmowanych działań, jednostki Straży Granicznej usytuowane w pobliżu granic wewnętrznych muszą być w stałej gotowości do niezwłocznego i skutecznego przywrócenia na nich kontroli granicznej w przypadku poważnego zagrożenia bezpieczeństwa i porządku publicznego (zgodnie z Kodeksem Granicznym Schengen).
Zastosowane przez Straż Graniczną nowe - adekwatne do warunków Schengen sposoby działania, poparte odpowiednią organizacją i wykorzystaniem bieżącej analizy zagrożeń, oraz właściwie zaplanowane kontrole oraz ścisłe współdziałanie z innymi służbami państwowymi odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo, a także możliwość korzystania ze zintegrowanych baz danych, szczególnie z Systemu Informacji Schengen, pozwalają na systematyczne podnoszenie skuteczności w realizacji zadań związanych głównie z rozpoznawaniem i przeciwdziałaniem nielegalnej imigracji, przestępczości z udziałem cudzoziemców lub mającej charakter transgraniczny. Wyniki prawie półtorarocznego działania w warunkach Schengen jednoznacznie wskazują, że mimo zmian i konieczności dostosowania się do działania w nowych warunkach, wzrosła aktywność i efektywność prowadzonych przez Śląski Oddział Straży Granicznej działań.
W porównaniu z rokiem 2007, w roku 2008 roku - pierwszym roku funkcjonowania w warunkach Schengen) nastąpił wzrost łącznej ilości zatrzymanych przez Śląski Oddział Straży Granicznej cudzoziemców z państw trzecich (spoza UE ), którzy naruszyli obowiązujące przepisy z ponad 230 osób do ponad 350, co jest efektem skupienia się na przeciwdziałaniu nielegalnej migracji i zwiększenia ilości planowych i doraźnych kontroli legalności pobytu cudzoziemców. Z tej liczby, ponad 170 cudzoziemców z państw trzecich (spoza UE) , którzy przebywali bezprawnie w Polsce po przekroczyli granicę wbrew przepisom - nie posiadając dokumentów uprawniających do legalnego pobytu w Polsce zatrzymano na kolejowych i drogowych szlakach komunikacyjnych - podczas realizacji w głębi kraju zadań związanych z przeciwdziałaniem nielegalnej migracji i zapewnieniem bezpieczeństwa (w analogicznym okresie 2007 roku takich ujawnionych przypadków zatrzymań za przekroczenie granicy wbrew przepisom było 117). Kolejnych ponad 170 cudzoziemców (o 1/3 więcej niż w 2007 roku), którzy przebywając na terytorium Polski naruszyli przepisy ustawy o cudzoziemcach - przebywali bez zezwolenia, przeterminowali dozwolony czas pobytu, nie wykonali decyzji o wydaleniu, nielegalnie pracowali, zatrzymano w wyniku rutynowych i planowych kontroli legalności pobytu i zatrudnienia cudzoziemców oraz czynności związanych z opiniowaniem cudzoziemców dla potrzeb wojewodów.
Statystyki:
Również w innych obszarach wzrosła efektywność, gdyż działanie w głębi kraju stworzyło nowe możliwości rozpoznawania i zwalczania innych rodzajów przestępczości. W 2008 roku wzrosła ilość zatrzymanych nielegalnych towarów akcyzowych. W wyniku kontroli prowadzonych na szlakach komunikacyjnych oraz działań operacyjno-śledczych ujawniono i zatrzymano prawie 2 mln 900 tys. sztuk papierosów wartości ponad 1 mln złotych ( o ponad 400 tys. sztuk więcej niż w 2007 roku) oraz prawie 45 tys. litrów nielegalnego alkoholu (niemal dwa razy więcej niż w 2007 roku) wartości ponad 3 mln złotych (w 2007 roku ponad milion). Przechwycono transporty nielegalnych towarów akcyzowych, zlikwidowano rozlewnie i składy nielegalnego alkoholu oraz magazyny pochodzących z przemytu papierosów, rozbito grupę przestępczą zajmującą się przemytem z Ukrainy do Polski papierosów i ich dystrybucją na rynkach UE.
Realizując zadania związane z ochroną szlaków komunikacyjnych o znaczeniu międzynarodowym (drogowych i kolejowych) oraz prowadząc kontrole graniczne na lotnisku w Pyrzowicach ujawniono 551 poszukiwanych osób, z czego 113 zatrzymano w związku z poszukiwaniem listami gończymi. W trakcie kontroli drogowych ujawniono ponad 3 000 przypadków naruszenia przepisów ruchu drogowego oraz prawie 200 przypadków naruszeń przepisów transportu drogowego nakładając kary (mandaty i decyzje administracyjne) o łącznej wartości ponad 600 000 zł. Zatrzymano 85 nietrzeźwych kierowców oraz 4 pochodzące z kradzieży samochody.
(acz) (ŚOSG)
Jeszcze niedawno Straż Graniczna kojarzona była głównie z fizyczną ochroną granicy i kontrolą ruchu granicznego. Dziś jest inaczej. Z formacji typowo granicznej została przekształcona w nowoczesną służbę graniczno-migracyjną o charakterze policyjnym działającą na obszarze całego kraju. Realizując ustawowe zadania funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej pełnią również służbę w Międzynarodowym Porcie Lotniczym "Katowice" w Pyrzowicach, gdzie prowadzą kontrolę graniczną i realizują zadania związane z kontrolą bezpieczeństwa. Na granicach powietrznych zasady Schengen zostały wprowadzone do praktyczniej realizacji później, bo 30 marca 2008 roku. Od tego dnia funkcjonariusze Straży Granicznej zaprzestali prowadzić odprawę graniczną osób korzystających z komunikacji lotniczej do państw Strefy Schengen, utrzymując równocześnie - na dotychczasowych zasadach, kontrolę graniczną pasażerów lotów poza obszar Schengen. Bez zmian pozostało natomiast wykonywanie na obu kierunkach kontroli bezpieczeństwa. Wprowadzenie przepisów Schengen na granicach powietrznych nie miało bowiem żadnego wpływu na realizację w międzynarodowych portach lotniczych zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa w ruchu lotniczym, szczególnie istotnych z uwagi na potencjalne zagrożenia związane z terroryzmem. Przesunięcie terenu działania Straży Granicznej od granicy - w głąb terytorium kraju, spowodowało nasilenie współdziałania z innymi służbami, w szczególności z Policją, Służbą Celną, Inspekcją Transportu Drogowego, Państwową Inspekcją Pracy i Strażą Ochrony Kolei. Razem realizowane są zadania związane z przeciwdziałaniem przestępczości oraz naruszeniom porządku i bezpieczeństwa publicznego, razem prowadzone są działania mające na celu przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i transportu drogowego. Wspólnie z pracownikami Państwowej Inspekcji Pracy i celnikami, funkcjonariusze prowadzą są w wytypowanych miejscach w głębi kraju kontrole legalności pobytu i zatrudnienia cudzoziemców.
Na terenach przygranicznych po polskiej i czeskiej stronie granicy (ale nie na samej granicy) pełnią służbę polsko-czeskie patrole, które są jednym z elementów współdziałania między Polską i Czechami w zakresie zapobiegania i zwalczania przestępczości, szczególnie istotnym w warunkach zniesienia kontroli granicznej po włączeniu obu państw do strefy Schengen. Celem działania wspólnych patroli jest przede wszystkim zwiększanie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców i osób przebywających na terenach przygranicznych poprzez przeciwdziałanie przestępczości oraz zakłócaniu bezpieczeństwa i porządku publicznego. Innym elementem współdziałania jest polsko-czeska placówka usytuowana w Czeskim Cieszynie, gdzie wspólne dyżury pełnią przedstawiciele służb obu państw realizując przede wszystkim czynności w zakresie przekazywania informacji, dokonywania niezbędnych sprawdzeń w krajowych bazach danych i koordynacji wspólnych działań.
Niezależnie od wszystkich podejmowanych działań, jednostki Straży Granicznej usytuowane w pobliżu granic wewnętrznych muszą być w stałej gotowości do niezwłocznego i skutecznego przywrócenia na nich kontroli granicznej w przypadku poważnego zagrożenia bezpieczeństwa i porządku publicznego (zgodnie z Kodeksem Granicznym Schengen).
Zastosowane przez Straż Graniczną nowe - adekwatne do warunków Schengen sposoby działania, poparte odpowiednią organizacją i wykorzystaniem bieżącej analizy zagrożeń, oraz właściwie zaplanowane kontrole oraz ścisłe współdziałanie z innymi służbami państwowymi odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo, a także możliwość korzystania ze zintegrowanych baz danych, szczególnie z Systemu Informacji Schengen, pozwalają na systematyczne podnoszenie skuteczności w realizacji zadań związanych głównie z rozpoznawaniem i przeciwdziałaniem nielegalnej imigracji, przestępczości z udziałem cudzoziemców lub mającej charakter transgraniczny. Wyniki prawie półtorarocznego działania w warunkach Schengen jednoznacznie wskazują, że mimo zmian i konieczności dostosowania się do działania w nowych warunkach, wzrosła aktywność i efektywność prowadzonych przez Śląski Oddział Straży Granicznej działań.
W porównaniu z rokiem 2007, w roku 2008 roku - pierwszym roku funkcjonowania w warunkach Schengen) nastąpił wzrost łącznej ilości zatrzymanych przez Śląski Oddział Straży Granicznej cudzoziemców z państw trzecich (spoza UE ), którzy naruszyli obowiązujące przepisy z ponad 230 osób do ponad 350, co jest efektem skupienia się na przeciwdziałaniu nielegalnej migracji i zwiększenia ilości planowych i doraźnych kontroli legalności pobytu cudzoziemców. Z tej liczby, ponad 170 cudzoziemców z państw trzecich (spoza UE) , którzy przebywali bezprawnie w Polsce po przekroczyli granicę wbrew przepisom - nie posiadając dokumentów uprawniających do legalnego pobytu w Polsce zatrzymano na kolejowych i drogowych szlakach komunikacyjnych - podczas realizacji w głębi kraju zadań związanych z przeciwdziałaniem nielegalnej migracji i zapewnieniem bezpieczeństwa (w analogicznym okresie 2007 roku takich ujawnionych przypadków zatrzymań za przekroczenie granicy wbrew przepisom było 117). Kolejnych ponad 170 cudzoziemców (o 1/3 więcej niż w 2007 roku), którzy przebywając na terytorium Polski naruszyli przepisy ustawy o cudzoziemcach - przebywali bez zezwolenia, przeterminowali dozwolony czas pobytu, nie wykonali decyzji o wydaleniu, nielegalnie pracowali, zatrzymano w wyniku rutynowych i planowych kontroli legalności pobytu i zatrudnienia cudzoziemców oraz czynności związanych z opiniowaniem cudzoziemców dla potrzeb wojewodów.
Statystyki:
Również w innych obszarach wzrosła efektywność, gdyż działanie w głębi kraju stworzyło nowe możliwości rozpoznawania i zwalczania innych rodzajów przestępczości. W 2008 roku wzrosła ilość zatrzymanych nielegalnych towarów akcyzowych. W wyniku kontroli prowadzonych na szlakach komunikacyjnych oraz działań operacyjno-śledczych ujawniono i zatrzymano prawie 2 mln 900 tys. sztuk papierosów wartości ponad 1 mln złotych ( o ponad 400 tys. sztuk więcej niż w 2007 roku) oraz prawie 45 tys. litrów nielegalnego alkoholu (niemal dwa razy więcej niż w 2007 roku) wartości ponad 3 mln złotych (w 2007 roku ponad milion). Przechwycono transporty nielegalnych towarów akcyzowych, zlikwidowano rozlewnie i składy nielegalnego alkoholu oraz magazyny pochodzących z przemytu papierosów, rozbito grupę przestępczą zajmującą się przemytem z Ukrainy do Polski papierosów i ich dystrybucją na rynkach UE.
Realizując zadania związane z ochroną szlaków komunikacyjnych o znaczeniu międzynarodowym (drogowych i kolejowych) oraz prowadząc kontrole graniczne na lotnisku w Pyrzowicach ujawniono 551 poszukiwanych osób, z czego 113 zatrzymano w związku z poszukiwaniem listami gończymi. W trakcie kontroli drogowych ujawniono ponad 3 000 przypadków naruszenia przepisów ruchu drogowego oraz prawie 200 przypadków naruszeń przepisów transportu drogowego nakładając kary (mandaty i decyzje administracyjne) o łącznej wartości ponad 600 000 zł. Zatrzymano 85 nietrzeźwych kierowców oraz 4 pochodzące z kradzieży samochody.
(acz) (ŚOSG)
Sklep.nowiny.pl
Kursy InspiratON
duzo tych pan:)
Nie wiedzialem ze mamy takie urodziwe strazniczki :)