Sytuacja powodziowa w województwie
Około 580 osób ewakuowano już z domów w województwie śląskim. Ze skutkami podtopień walczą strażacy, żołnierze i setki ochotników. „Dziś najważniejsza jest pomoc doraźna naszym mieszkańcom” – mówi marszałek Bogusław Śmigielski. Po oszacowaniu strat obiecuje wsparcie materialne dla samorządów walczących z żywiołem.
Sytuacja powodziowa w województwie śląskim jest trudna, a najbliższe godziny mogą przynieść jej dalsze pogorszenie. Opady mają trwać do soboty, choć już nie tak intensywne jak do tej pory.
W województwie śląskim wg ostatnich danych Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Śląskiego ewakuowano już 588 osób, zalanych zostało 2668 budynków, woda uszkodziła, przelała lub przerwała wały na 25 odcinkach. W 124 miejscowościach województwa prowadzona jest akcja ratunkowa. Bierze w niej udział 516 zastępów PSP, 1569 zastępów ochotniczej straży pożarnej i 216 sekcji innych służb, w tym także stu żołnierzy z ciężkim sprzętem. W gotowości jest jeszcze 140 żołnierzy.
Policja zabezpiecza miejsca ewakuacji i opuszczone mienie, organizuje też objazdy. W akcji bierze udział 500 policjantów, w tym 200 z katowickiego oddziału prewencji.
Do walki z żywiołem i jego skutkami marszałek powołał specjalny zespół. W jego skład wchodzą przedstawiciele Zarządu Województwa, Zarządu Dróg Wojewódzkich, Śląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Katowicach oraz Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów.
„Po oszacowaniu skutków żywiołu wystąpię do Sejmiku Województwa Śląskiego z projektem uchwały dotyczącej przyznania pomocy dla poszkodowanych samorządów” – zapowiedział marszałek Bogusław Śmigielski.
Z powodu podtopień nieprzejezdna jest m.in. droga krajowa nr 1 w Goczałkowicach. Objazd dla pojazdów do 3,5 tony wytyczono przez Czechowice-Dziedzice. Nieprzejezdna dla samochodów osobowych jest droga nr 81, tzw. wiślanka, między Skoczowem a Zbytkowem. Objazd dla tych tras wytyczono drogą wojewódzką nr 938 z Cieszyna do Pawłowic.
Inne nieprzejezdne z powodu podtopień drogi to: DK-98 na odcinku od Chałupek do Olzy oraz w rejonie skrzyżowana z DK-45 od Raciborza, a także DK-88 Gliwice-Bytom. W Bytomiu zamknięto podtopiony fragment obwodnicy miasta. Woda zalewała drogę nr 44 z Gliwic do Tychów w rejonie Przyszowic – lokalny objazd wytyczono drogą nr 921.
Podmyte lub zalane zostały też lokalne drogi m.in. w Łaziskach, Mszanie, Bukowie i Pruchnej. Woda uszkodziła mosty m.in. w Skoczowie, Górkach Wielkich, dwa w Drogomyślu, w Kończycach Wielkich oraz Małych, w Zebrzydowicach i w Marklowicach Górnych. Ogółem strażacy obronili dotąd 25 mostów, choć zagrożone są mosty m.in. w Zabrzu Makoszowach (został wyłączony z użytku), nad Kanałem Ulgi w Raciborzu, w Kuźni Raciborskiej i stary most nad Sołą w Żywcu.
Według Sanepidu jakość wody dostarczanej przez wodociągi jest dobra. Stacje uzdatniania wody Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów pracują w trybie nadzwyczajnym. Woda w części studni indywidualnych nie nadaje się do picia. Zalana w magazynach żywność jest utylizowana. Do gmin Sanepid przekazał ulotki informujące o tym, jak zachować się w sytuacji zagrożenia sanitarnego.
Ewakuacją nie jest zagrożony żaden ze szpitali. W miejscowościach, w których prowadzi się akcję ewakuacyjną, szpitale przyjmują ewakuowanych przewlekle chorych dotąd leczonych w domach. Katowicki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia podjął decyzję, że pacjenci z terenów zalanych wodą mogą w pilnych sprawach zdrowotnych udać się do lekarzy w ościennych miejscowościach bez skierowań do czasu unormowania się sytuacji pogodowej w województwie.
Sytuację powodziową mogą zaostrzyć też zrzuty wody z przepełnionych zbiorników retencyjnych. W Goczałkowicach i Wiśle Czarnej zrzut będzie musiał wystąpić za 24 – 36 godzin, w Kozłowej Górze – jeszcze dziś w godzinach popołudniowych, w Łące – także około godz. 13.00. Sytuacja na Odrze jest na razie stabilna, przez Racibórz przeszła fala kulminacyjna nad ranem, ale Czesi uprzedzają o konieczności kontrolowanych zrzutów wody w swoich zbiornikach retencyjnych.
W aglomeracji katowickiej nie działała częściowo komunikacja tramwajowa. Rozlewiska na torach zablokowały ruch m.in. między Sosnowcem a Będzinem. Opady deszczu i silny wiatr zrywający konary drzew były przyczyną wielu punktowych uszkodzeń sieci energetycznej. W najgorszym momencie prądu nie miało w całym województwie ok. 8 tys. odbiorców.
W co najmniej kilkudziesięciu różnych placówkach oświatowych w regionie, m.in. w powiatach bielskim i żywieckim – tam, gdzie bezpieczne dotarcie do nich nie jest możliwe lub np. nie ma prądu – odwołano lekcje. W miejscach, gdzie będzie to potrzebne, placówki mają organizować pomoc dla poszkodowanych lub zajęcia dla dzieci.
Wiele samorządów i organizacji lokalnych rozpoczęło już organizację pomocy dla poszkodowanych. Przekazanie jedzenia zadeklarował już m.in. Śląski Bank Żywności, z pomocą zgłaszają się też lokalni przedsiębiorcy.
Marszałek Bogusław Śmigielski jest stale informowany o sytuacji. W pracach Wojewódzkiego Sztabu Kryzysowego uczestniczy członek Zarządu Województwa Piotr Spyra oraz sekretarz Województwa Łukasz Czopik.
Do walki z żywiołem włączył się Zarząd Dróg Wojewódzkich. Prawie we wszystkich powiatach regionu notuje się lokalne podtopienia. Woda napływa na drogi z pól i lokalnych dróg powiatowych i gminnych. W wielu miejscach ekipy odpowiedzialne za bieżące utrzymanie dróg zajęły się udrażnianiem przepustów i rowów oraz oznakowaniem odcinków nieprzejezdnych. ZDW w Katowicach wprowadził całodobowe dyżury pracowników. Wszyscy inspektorzy są w terenie. Przyjmowane są komunikaty od starostw powiatowych i Powiatowych Zarządów Dróg. Działania koordynowane są z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego i Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Wciąż napływają zgłoszenia od właścicieli posesji położonych przy drogach wojewódzkich o zalanych domach i podwórkach. Z magazynów ZDW wydawane są znaki potrzebne do oznakowania objazdów na drogach gminnych i powiatowych.
Podmyte tory i obsunięte skarpy uniemożliwiają prowadzenie ruchu pociągów na kilku trasach na południu Polski. Miedzy innymi na trasie Katowice/ Opole – Bohumin oraz Oświęcim – Czechowice-Dziedzice. Ponadto duże opóźnienia występują na trasach: Katowice – Tychy i Katowice – Rybnik. Tam, gdzie to możliwe, Przewozy Regionalne uruchomiły zastępczą komunikację autobusową.
Całodobowy dyżur pełni też Śląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Katowicach. Z magazynów ŚZMiUW w Bielsku-Białej, Skoczowie , Cieszynie, Bieruniu, Kaniowie wydano ponad 13 tysięcy worków na piasek oraz pompy i podstawowy sprzęt do prac ziemnych.
Dzisiaj powołana zostanie grupa operacyjna, w skład której wejdą m.in. przedstawiciele Centrum Zarządzania Kryzysowego, policji, straży pożarnej, wojska, zarządów dróg krajowych i wojewódzkich. Rozpoczyna się też zbieranie informacji o osobach potrzebujących wsparcia w ramach pomocy społecznej.
Także WFOŚiGW jest przygotowany na usuwanie skutków powodzi. „Składane do nas wnioski o dotacje dotyczące naprawy wałów, umacniania brzegów, doposażenia magazynów w sprzęt przeciwpowodziowy czy usuwania szkód w środowisku przyrodniczym będą traktowane priorytetowo. W miarę potrzeb jesteśmy gotowi rozważyć inne formy pomocy dla zagrożonych terenów” zadeklarował Adam Liwochowski, wiceprezes śląskiego oddziału Funduszu.
Najtrudniejsza sytuacja występuje w następujących powiatach:
Czechowice-Dziedzice – Sytuacja bardzo trudna m.in. na drogach. Na krajówce utknął konwój Cyrku Warszawa, który miał być czynny w środę i czwartek w Wodzisławiu.
Trwa akcja ewakuacji osób z zalanych domów w Czechowicach-Dziedzicach z ulicy Astrów i Grabowiec.
Gmina: Porąbka, Miejscowość: Kobiernice,
Wzrósł poziom wody w miejscowości Kobiernice gdzie przegrupowano zestaw pompowy wysokiej wydajności z Porąbki.
Gliwice - Gmina – Gliwice, Miejscowość Gliwice : trwa umacnianie wałów na rzece Kłodnica, istnie bardzo poważne zagrożenie ich przerwania.
Gmina Lubomia , miejscowość – Nieboczowy. W wyniku wysokiego stanu wód na rzece Odra nastąpiło przelanie się wody z koryta rzeki do wyrobisk pożwirowych.
Po wypełnieniu wyrobisk nastąpiło zalanie ośrodka wypoczynkowego „Raj” oraz ok. 40 posesji z zabudowaniami i gospodarczymi. Z propozycji przeprowadzenia ewakuacji z zagrożonego terenu skorzystały 3 osoby. Pozostali mieszkańcy pozostali w swoich domach. Część mieszkańców przeprowadziła we własnym ewakuację zwierząt domowych.
Cieszyn - Pruchna
Bąków DK - 81 na wysokości baru "Jaś" zalany pas ruchu w kierunku Katowic, spore utrudnienia.
- Uszkodzone (zamknięte) mosty:
Skoczów ul. Wiślańska (most na Bładnicy)
Górki Wielkie ul. Bielska (most na Benicy)
Drogomyśl ul. Główna (most na Wiśle)
Drogomyśl ul. Wiejska (most na Wiśle)
Kończyce Wielkie (most na Piotrówce)
Zebrzydowice (most na Słowackiego),
Kończyce Małe (most na Piotrówce)
Marklowice Górne (most na ul. Dębowej)
W wielu przypadkach (w całym powiecie) odstąpiono od wypompowania wody z piwnicy z powodu ciągłego napływu wody gruntowej lub innej niemożliwej do zatamowania ,aż czasu obniżenia się poziomu wód.
Kłobuck - Gmina - Krzepice Miejscowość – Dankowice. Na skutek uszkodzenia wału podtopione gospodarstwa rolne oraz zagrożone budynki mieszkalne. Na rzece Liswarta w niektórych miejscach przelewa się rzeka przez wał.
Gmina - Lubliniec. Miejscowość Kokotek , Pusta Kuźnica
Możliwość uszkodzenia grobli na stawie hodowlanym Kokotek, zalana droga na Pusta Kuźnicę kilka domostw odciętych – brak dojazdu; zalane piwnice na terenie całego powiatu -umocnienie za pomocą worków z piaskiem ciągły monitoring,
Gm.Herby - Brak dojazdu do miejscowości Tanina odciętych kilka domostw, możliwość przerwania grobli w miejscowości Lisów -umocnienie za pomocą worków z piaskiem i ciągły monitoring.
Myszków - Gmina: Koziegłowy; miasto Koziegłowy – zabezpieczenie koryta rzeki „Sarni Stok” oraz „Boży Stok” przed rozlaniem na miasto przy użyciu worków z piaskiem; celowe zalanie pól przed Koziegłowami od strony Gniazdowa przyległych do rzeki „Sarni Stok” w celu zmniejszenia przepływu wody przez Koziegłowy.
Gmina: Żarki ; miejscowość Jaworznik – umacnianie poboczy nowo wybudowanej drogi workami z piaskiem przed podmyciem przez wodę.
Gmina: Poraj; miejscowość Poraj - zabezpieczanie budynków przed podtopieniem przy użyciu worków z piaskiem.
Pszczyna- Gmina - Miedźna Miejscowość Góra: na godz. 5.00 zagrożona oczyszczalnia ścieków, trwa pompowanie rozlewiska wokół miejscowości.
Gmina - Pawłowice Miejscowość Krzyżowice Opis: ewakuacja 1 rodziny (4 dorosłych, 2 dzieci) z zagrożonego budynku.
Rybnik - Gmina - Miejscowość Rybnik ul. Partyzantów .Podtopionych kilkadziesiąt budynków, w tym do 5 odcięty dostęp
Gmina - Rybnik Miejscowość Rybnik ul. Nadbrzeżna. Zagrożenie dla podtopienia około 40 budynków, po przerwaniu obwałowań do wody brzegowej około 30 cm.
Gmina - Czerwionka-Leszczyny Miejscowość Czerwionka Opis Zbiornik “Tama” o pow. 38 ha, zagrożenie przerwaniem obwałowania pomiędzy tym zbiornikiem a rzeką “Bierawka”.
Kończą się możliwości napełnienia zbiornika retencyjnego przez zbiornik Elektrowni "Rybnik".
Ponieważ poziom zbiornika zbliża się do osiągnięcia maksymalnego poziomu powodziowego, obsługa zbiornika przygotowuje się do uruchomienia upustu dennego.
O godz. 5.00. poziom zbiornika wyniósł 221,30 m npm, dopływ wynosił 64,02 m3/s a zrzut 48,28 m3/s. Zostały już uruchomione upusty denne. Obecnie działania będą polegały na zrównaniu ilości wody zrzucanej z ilością dopływającą.
Żywiec - Gmina Jeleśnia, miejscowość Przyborów: Wymyty przyczółek mostu na szerokości ok. 8m. (most zamknięty uratowany).
Gmina m. Żywiec, Żywiec-Sporysz : uszkodzony przyczółek mostu na rzece Koszarawie (most zamknięty).
Gmina Jeleśnia, miejscowość Jeleśnia – obrona przyczółka mostu i brzegu rzeki Koszarawa na dł. ok. 150m.
Gmina Koszarawa, miejscowość Koszarawa – poszukiwanie osoby zaginionej (mężczyzna wpadł do rzeki Koszarawa) – bezskuteczne.
Częstochowa - Gmina - Częstochowa. Miejscowość Częstochowa Opis ul. Gazowa – zagrożona chłodnia w której zgromadzono około 15 ton amoniaku, Gm. Poczesna m. Słowik, Korwinów – umacnianie wałów na rzece Warta (pracuje 80 elewów ze Szkoły Podoficerskiej PSP w Bydgoszczy).
Tychy - Gmina – Bojszowy, Miejscowość – Jedlina: uszkodzony (pęknięty) wał na rzece Wisła, został uszczelniony za pomocą folii i worków, w gminie tej pozalewane są duże obszary dróg, posesji, upraw,
Gmina – Bieruń, Miejscowość – Czarnuchowice, Opis – przeciekające przepusty: jeden na rzece Przemsza, drugi na potoku Goławieckim, uszczelniono za pomocą folii i worków,
Katowice - Gmina – Katowice Miejscowość Katowice ul. Przodowników : zalane tory kolejowe.
Piekary - Gmina Miejscowość Piekary Śląskie - trwa umacnianie wałów przy rzecze Brynicy i Szarlejce
Z zagrożonych budynków i posesji ewakuowano 588 osób.
(raj),PSP