Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ponad 12 mln na pokrycie bieżących potrzeb powodzian

Pieniądze będą rozdysponowane między dotknięte powodzią 104 gminy, 17 powiatów województwa. Wojewoda chce także raportu Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach i Śląskiego Zarządu Melioracji na temat działań podjętych po wielkiej powodzi w 1997 r.
Ponad 12 mln na pokrycie bieżących potrzeb powodzian

Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk wystąpił do ministra finansów o uruchomienie kwoty 12, 2 mln złotych dotacji celowej dla gmin na pokrycie bieżących kosztów akcji przeciwpowodziowej.
Według informacji otrzymanych z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji każda poszkodowana gmina i powiat dostanie do 100 tys. złotych na działania przeciwpowodziowe. Środki te pozwolą na sfinansowanie najpilniejszych wydatków, np. takich jak zakup paliwa do pomp, środków dezynfekcyjnych, czy wynajem autobusów do przewozu ewakuowanych osób. Na prośbę ministra Jerzego Millera wojewodowie dostarczyli informacje o potrzebach poszczególnych samorządów.
 Taką informację przekazał wojewoda dziennikarzom, podczas konferencji prasowej, jaka odbyła się po zakończeniu dzisiejszego posiedzenia Wojewódzkiego Sztabu Kryzysowego.
Do pomocy w naprawie i uszczelnianiu wałów przeciwpowodziowych zostaną skierowane trzy grupy więźniów (po 30 osób w każdej). Pierwsza grupa z Zakładu Karnego w Wojkowicach już rozpoczęła pracę w Bojszowach.
 Podczas posiedzenia analizowano bieżącą sytuację powodziową w województwie śląskim. Sytuacja stabilizuje się, od wczoraj wieczora poziom stanów rzek obniża się, zmniejszają się zrzuty ze zbiorników retencyjnych. Prowadzone są jeszcze intensywne działania ratownicze na terenie powiatów: bielsko-bialskiego, pszczyńskiego, bieruńsko-lędzińskiego, gliwickiego, zabrzańskiego i częstochowskiego. W akcji bierze udział 1500 strażaków zawodowych i ochotników, 200 policjantów, 210 żołnierzy. Wykorzystuje się 3 amfibie, 11 samochodów terenowych, 6 pomp dużej wydajności, 18 zestawów łodzi, 3 samochody wężowe. Pracuje też w ramach pomocy nadgranicznej 20 strażaków z Czech oraz dwie pompy o dużej wydajności.
 W ciągu pięciu dni powodzi strażacy interweniowali 5 tysięcy razy, 1390 ludzi zostało ewakuowanych (nie licząc ewakuacji prowadzonej samodzielnie przez osoby zagrożone powodzią a nie ewidencjonowanej), 4690 obiektów zostało zalanych. Zalanych wodą jest 30 tys. ha lasów państwowych.
 Na terenie województwa nie odnotowano skażenia mikrobiologicznego wody, choć pogorszyła się jakość wody pitnej, nie ma też większych problemów z dostawą energii elektrycznej (choć występują przerwy w jej dostawach na terenach zalanych powodzią). Nie odnotowano też wystąpienia chorób zakaźnych, których ogniskiem byłyby tereny objęte powodzią.
Wojewoda polecił RZGW w Gliwicach, Krakowie i Poznaniu oraz Śląskiemu Zarządowi Melioracji sporządzenie raportu na temat inwestycji podjętych od 1997 roku, roku powodzi stulecia, z uwzględnieniem harmonogramu prac i środków przeznaczonych na realizację tych inwestycji. Na bieżąco gminy raportują służbom wojewody zapotrzebowanie w siły i środki do walki z powodzią i zabezpieczeniem przeciwpowodziowym. Brakuje pomp o wysokiej wydajności – w trybie pilnym zostaną one zakupione ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, z tego źródła mogą też liczyć gminy na dotację na remonty sieci wodociągów, stacji uzdatniania wody, a także na organizację wypoczynku dla dzieci powodzian. Rozdziałem żywności pochodzącej ze Śląskiego Banku Żywności oraz firm dla powodzian będzie kierować Wydział Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, który także ewidencjonuje liczbę osób w gminach, którym będzie potrzebna pomoc społeczna.
 Wojewoda zlecił też analizę przepisów prawa w zakresie kompetencji służb i instytucji zaangażowanych w akcję przeciwpowodziową, jak również zapoznanie gmin z możliwością zastosowania uproszczonych przepisów i procedur w zakresie prawa budowlanego w związku z likwidacją skutków powodzi.

(raj), ŚUW

 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].