Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Górnicy nie całowali

Pracownicy Muzeum Górnictwa Węglowego przybliżyli uczniom zwyczaje śląskie i górnicze. ZOBACZ ZDJĘCIA W GALERII.
Górnicy nie całowali
Słowami „Szczęść Boże” przywitali się Urszula Potyka i Adam Frużyński, pracownicy Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu z uczniami rydułtowskich szkół 16 września podczas lekcji muzealnej w Rydułtowskim Centrum Kultury. Było to zwyczajowe powitanie górników przychodzących do pracy w kopalni. Adam Frużyński, ubrany w galowy mundur górniczy, wyjaśnił, skąd w herbie górniczym znalazły się kilof, czyli żelazko i młotek, czyli pyrlik. - Kiedyś górnicy używali kilofków do kucia, a kiedy skała była bardzo twarda, pomagali sobie pyrlikiem.  Narzędzia były małe, bo też w chodnikach było mało miejsca. I tak pracowali siedem, osiem godzin dziennie. To była kartożnicza praca – opowiadał Adam Frużyński. - Przed wyjściem do kopalni górnicy całowali żony, a dzeciom robili na czole znak krzyża. To był jedyny moment, kiedy okazywali uczucia. Całowanie, obejmowanie się było nie do przyjęcia – mówiła z kolei Urszula Potyka o dawnych zwyczajach w górniczych rodzinach. Podobnych ciekawostek pracownicy muzeum przekazali więcej. Odwiedzili RCK w ramach projektu Rydułtowskie Spotkania Kulturalne na Pograniczu.

Tego dnia w RCK została również otwarta wystawa pokazująca m.in. tradycyjną kuchnię śląską z przełomu XIX i XX wieku, także pierwszej połowy XX wieku, do tego eksponaty górnicze rzeźby i obrazy malowane na szkle i olejne.

Dziś w ramach projektu odbędzie się spotkanie z autorami publikacji "Doświadczyć pogranicza", zawierającej materiały z konferencji popularno-naukowej "Pogranicze jako łącznik kulturowy - prawda czy mit?", która odbyła się 24 marca 2010 roku. Będzie to pierwsza prezentacja nowego wydawnictwa, podczas której wręczane będą pamiątkowe egzemplarze.

Spotkanie odbędzie się w Sali Kameralnej Rydułtowskiego Centrum Kultury o godz. 17.00.

(tora)
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].