Jest łatwiej niż rok temu
W ubiegłym roku zeznań podatkowych na terenie Rybnika oddano ponad 87 tysięcy. – Zdecydowanie wzrosła liczba podatników, którzy przekazali jeden procent na organizacje pożytku publicznego – mówi Joanna Zmorek, kierownik działu podatku dochodowego od osób fizycznych Urzędu Skarbowego w Rybniku.
Liczba chętnych do przekazania jednego procenta wzrosła o około 23 procent. Są szanse, że w tym roku będzie jeszcze więcej chętnych. Kwota podatku należnego za 2009 rok wyniosła ponad 325 milionów złotych, a kwota przekazana na organizacje pożytku publicznego wyniosła nieco ponad 2,1 mln. – Widać tutaj możliwości przekazania większej ilości pieniędzy z tytułu jednego procenta, ale wiadomo, że wszystko w rękach podatników. Należy wskazać na to, że podatników, którzy 1 procent przekazali było nieco ponad 41 tysięcy – stwierdza pani kierownik. W Rybniku pozostały ok. 252 tysiące złotych, przekazanych organizacjom z tytułu jednego procenta. Organizacją, która uzbierała najwięcej w ubiegłym roku było Stowarzyszenie na rzecz Wspomagania Osób Niepełnosprawnych i ich Otoczenia „Razem”, które otrzymało ponad 52 tys. zł.
Oddaj w terminie
– Trzeba jednak pamiętać, że są pewne warunki, które podatnik musi spełnić, aby jeden procent przekazać. Po pierwsze, zeznanie musi być złożone w podstawowym terminie. Jeżeli jest korekta zeznania, ona również musi być złożona terminowo – mówi Joanna Zmorek. W poprzednich latach ten termin wynosił 2 miesiące, w tym roku tylko miesiąc. Jeżeli podatnik ma do zapłaty kwotę wyliczoną w zeznaniu, musi ona być złożona w terminie do dwóch miesięcy od złożenia zeznania. – Jeżeli terminy nie zostaną zachowane, urząd nie może przekazać pieniędzy według wskazania podatnika – tłumaczy pani kierownik.
Uwaga na programy
W Rybniku i powiecie działa 28 organizacji, na które według rozporządzenia ministra finansów można przekazać 1 % podatku dochodowego. – Warto, aby podatnicy mieli świadomość, że korzystając z darmowych programów dołączonych do gazet, bardzo często jest tak, że program od razu wskazuje konkretną organizację. To może być organizacja z zupełnie innego rejonu Polski. My oczywiście nie mamy nic przeciwko korzystaniu z takich programów, ale podatnik musi wiedzieć, że zawsze ma prawo i powinien mieć możliwość zmiany organizacji – podkreśla Joanna Zmorek. – Warto wpisać numer organizacji, na którą chcemy przekazać jeden procent, a jeśli już chcemy zostawić numer wpisany przez program, warto dowiedzieć się czym dana organizacja się zajmuje – mówi urzędniczka. Program musi pozostawić wolną rękę podatnikowi.
Tylko numer
W tym roku formularz zeznania podatkowego jest inny niż w poprzednim. – Obecnie formularz jest uproszczony. Nie podajemy już pełnej nazwy organizacji, tylko sam numer KRS – informuje Jacek Sobik z Urzędu Skarbowego w Rybniku. – W poprzednich latach podatnicy musieli wpisywać pełną nazwę, która nieraz była tak długa, że nie mieściła się w polach programu komputerowego w urzędzie. Tym samym jeżeli ktoś wpisywał do nazwy konkretny cel, na jaki mają być przekazane pieniądze, mógł zostać pominięty. W tym roku nie powinno to mieć miejsca – tłumaczy Sobik. W nowym formularzu cel, na jaki mają być przekazane pieniądze, wpisujemy w rubryce „CEL SZCZEGÓŁOWY”. Urzędnicy wzywają podatników do korekty zeznania, jeżeli wprowadzone informacje będą nieprawidłowe. – Jeżeli jednak pomylony zostanie numer KRS, i pod tym podanym będzie znajdować się organizacja, pieniądze zostaną przelane na inne konto niż planował podatnik – ostrzega Joanna Zmorek. W rybnickiej skarbówce taki przypadek nie miał jeszcze miejsca, co nie wyklucza, że może się zdarzyć. Zeznanie należy wypełnić bardzo starannie.
Wypełniaj rzetelnie
Warto zwrócić także uwagę, aby celu szczegółowego nie wpisać do ramki pod nazwą „Kontakt”, ponieważ w niej wpisujemy swój numer kontaktowy, pod którym urząd może nas znaleźć w przypadku nieprawidłowości w zeznaniu. Czy nie ma obaw, że urząd nie będzie mieć informacji o istnieniu danej organizacji? – Nawet jeżeli zdarzy się przypadek, że w naszej bazie nie ma danej organizacji, a widzimy taką organizację w wykazie ministra, to zeznanie z jej numerem zatrzymujemy do rozpatrzenia w późniejszym czasie – zapewnia kierownik działu podatku dochodowego. Dzieje się tak dlatego, że niektóre organizacje nie dostarczyły do 15 grudnia sprawozdania finansowego, więc nie mogą otrzymać 1%. Niektóre z nich starają się jeszcze wyprostować tę sytuację, więc urząd czeka na rozwiązanie. Organizacja również nie otrzyma pieniędzy, jeśli podatek należny wynosi zero.
Pracownicy Urzędu Skarbowego w Rybniku będą przyjmowali zeznania podatkowe za 2009 rok w siedzibach Urzędów Gmin w terminach:
- Czerwionka – Leszczyny: 10 i 31 marca od 9.00 do 13.00
- Gaszowice: 9 i 30 marca oraz 15 kwietnia od 9.00 do 13.00
- Jejkowice: 7 i 28 marca od 9.00 do 13.00
- Lyski: 8 i 29 marca oraz 13 kwietnia od 9.00 do 13.00
- Jankowice (Urząd Gminy Świerklany): 11 marca oraz 1 kwietnia od 9.00 do 13.00 5 marca, jak co roku w Urzędzie Skarbowym w Rybniku odbędzie się Dzień Otwarty dla podatników. Będzie można złożyć zeznania roczne, jak i wyjaśnić wszelkie wątpliwości.
- Informacje dotyczące rozliczenia podatku dochodowego można również uzyskać zwracając się do:
- Krajowej Informacji Podatkowej, wybierając z telefonu stacjonarnego numer: 0 801 055 055 lub z telefonu komórkowego: 22 330 0330
- Izby Skarbowej w Katowicach, wybierając numer: 32 207 62 16
Szymon Kamczyk
Sklep.nowiny.pl
Kursy InspiratON