Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Król ze wzgórza Lipki

Przy zbiorniku na wzgórzu Lipki w dzielnicy Brzezie od niedawna stoi posąg Jana III Sobieskiego. Wykonany z belki drewna, ustrojony w husarskie skrzydła wykonane z blachy, przy boku dzierży berło a na piersi ma wypisany apel.

Wzgórze Lipki jest znane przede wszystkim ze swojego wyjątkowego położenia geograficznego. Rozpościera się stąd widok na cały Racibórz i okolicę. W słoneczny dzień widać Karpaty i Sudety. Na wzgórzu mieści się zbiornik wody. Zbiornik tworzy jeszcze wyższe wzniesienie, przez co do niedawna przechodnie wchodzili na niego aby lepiej przyjrzeć się okolicom. Od pewnego czasu ogrodzenie dookoła zbiornika zostało uszczelnione a jego teren objęto monitoringiem.

Wzgórze Lipki jest najwyższym punktem Raciborza. Jego nazwa wzięła się prawdopodobnie od siedmiu lip, które tu rosną. Na temat drzew krąży wiele legend. O jednej z nich piszą wykonawcy pomnika na tablicy przybitej do piersi Jana Sobieskiego. Powołują się na legendę, według której na wzgórzu 24 sierpnia 1683 roku podczas marszu na Wiedeń miał tu rozbić obóz król Polski. Przekaz mówi, że na prośbę miejscowej ludności Jan II Sobieski zasadził w tym miejscu lipę.

Jedna z innych legend o wzgórzu Lipki mówi o tym, że kiedyś stał tu klasztor. Mieszkało w nim siedem niewiast, które korzystały ze swojej urody i powodzenia u mężczyzn. Brak pokory dla przykazań boskich odwrócił się przeciwko nim w Wielki Piątek, gdy zorganizowały imprezę. Klasztor miał zapaść się pod ziemię a na jego miejscu wyrosło siedem lip.
Od 1988 r. na wzgórzu mieści się obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Jak opisuje w swojej książce Beata Kuliś umieszczono go tu z okazji 775 lecia Brzezia oraz na pamiątkę innego obrazu, który wisiał na jednej z lip w latach 50-tych ubiegłego wieku.

Poza historycznym aspektem posągu Sobieskiego, pomysłodawcy pomnika zaznaczają w teksie, że tak jak król Sobieski spoglądał stąd na okolice tak i oni chcieliby podziwiać okolicę. „Może prezydent i rajcy Raciborza wybudują wieżę widokową. My też chcemy spoglądać w kierunku Wiednia, nie wchodząc na teren zbiornika! Prosimy!”.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].