2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej
Czy dla mieszkańców naszego regionu wywieszenie flagi jest sposobem na wyrażenie swojego patriotyzmu?
Ankieta
Dzień Flagi Rzeczypospolitej to stosunkowo młode święto. Ustanowione zostało Ustawą Sejmu RP z dnia 20 lutego 2004 r.
Dzień 2 maja został wybrany z dwóch powodów historycznych:
- 2 maja 1945 r. o godzinie 6.00 zdobywający Berlin żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zatknęli biało-czerowny sztandar na kolumnie zwycięstwa ( Siegessäule ) w Tiergarten w Berlinie.
- W czasach PRL, 2 maja nakazywano zdejmowanie flag narodowych ( po Święcie Pracy), tak aby nie wisiały w czasie nieuznawanego przez komunistyczne władze święta 3 maja.
Święto ma popularyzować wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. W społeczeństwie polskim wiedza na temat polskich barw narodowych i hymnu jest bardzo niska. Niewielu zna genezę barw i więcej niż jedną zwrotkę polskiego hymnu narodowego.
Do niedawna nie wolno było wywieszać flag w inne dni niż świąteczne. Zabraniała tego ustawa z 1980 roku. Od ubiegłego roku, kiedy to Sejm znowelizował ustawę o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, symbole narodowe można uwidaczniać bez ograniczeń. Oznacza to, że mogą być one użyte kiedy tylko chcemy, pod jednym warunkiem - że otoczy się je należną czcią i szacunkiem.
Święto flagi państwowej obchodzone jest w wielu krajach, m.in. w USA, Szwecji, Estonii, Rosji. Najczęściej w tym dniu ozdabia się budynki flagami. W Polsce do wywieszania flag na balkonach czy w oknach wiele osób wciąż podchodzi z dystansem. Nie brakuje takich, którzy twierdzą, że święto flagi wymyślono jedynie po to, aby narodowych barw nie trzeba było ściągać pomiędzy 1 maja (Święto Pracy), a 3 maja (Święto Konstytucji 3 Maja). Są jednak tacy, którzy w ten sposób chcą manifestować swój patriotyzm oraz podkreślać więź z własnym krajem.
W Raciborzu w wielu miejscach wiszą już flagi, ale łatwo zauważyć, że mieszkańcy nie wywieszają ich z własnej inicjatywy na prywatnych domach, czy z okien mieszkań. Flagi zawisły raczej na instytucjach publicznych, a na budynkach mieszkalnych wyłącznie z inicjatywy ich administratorów.
Święta państwowe wolne od pracy w Polsce są 1 maja, 3 maja, 15 sierpnia (święto Wojska Polskiego) oraz 11 listopada (Święto Niepodległości). Jest też kilka dni świątecznych roboczych, kiedy wypadałoby flagę wywiesić - Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej (13 kwietnia), Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (2 maja), Dzień Solidarności i Wolności (31 sierpnia), Dzień Podziemnego Państwa Polskiego (27 września) i Dzień Papieża Jana Pawła II (16 października).