Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

NIK: Straż miejska coraz bardziej przypomina policję drogową

 

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała dzisiaj wyniki kontroli 

 

NIK: Straż miejska coraz bardziej przypomina policję drogową

 

Zamiast dbać o porządek na ulicach i osiedlach, strażnicy zajmują się przede wszystkim ściganiem kierowców, którzy przekraczają dozwoloną prędkość. Sprzyja temu wzrastająca liczba fotoradarów, których właścicielami są samorządy. Ile mandatów za przekroczenie prędkości wystawili strażnicy w Wodzisławiu nie wiadomo. Takie statystyki nie istnieją. Wiadomo natomiast, że aż ponad 94% mandatów nałożonych w ubiegłym roku przez Straż Miejską w Wodzisławiu otrzymują kierowcy. W ubiegłym roku wystawiono 5705 mandatów z czego 5396 to wystawione podczas kontroli drogowych. W 2009 r. było podobnie. Liczba wszystkich mandatów wyniosła 4879, tych nakładanych na kierowców było aż 4360, co stanowi prawie 90% wszystkich mandatów. Obecnie z uwagi na niejasność przepisów wodzisławski fotoradar nie jest wykorzystywany. Sytuacja nie zmieni się co najmniej do lipca.  

Poniżej wyniki kontroli NIK

Powołane do zapewnienia spokoju, bezpieczeństwa i porządku publicznego straże miejskie zamieniają się w straż drogową. W wielu gminach coraz mniej strażników wychodzi na patrole, a coraz więcej zajmuje się wystawianiem mandatów na podstawie zdjęć z fotoradarów. Dzieje się to kosztem dbałości o porządek publiczny. Strażnicy powinni zajmować się przede wszystkim ochroną spokoju i porządku na terenie miast i gmin, patrolować osiedla, parki i place zabaw. Robią to jednak zbyt rzadko. 

Statystyki prezentowane przez straże wykazują stały i znaczący wzrost ujawnianych przez nie wykroczeń. W latach 2005-2009 wyniósł on 23 procent. NIK zwraca jednak uwagę, że liczba interwencji w najważniejszej dla obywateli sprawie porządku publicznego wzrosła średnio zaledwie o 2,7%. Zwiększyła się za to znacząco (o blisko 200%) ogólna liczba wykrywanych przewinień komunikacyjnych. W 2005 r. wykroczenia komunikacyjne stanowiły 27,4%, a w 2009 r. już 65,2% ogólnej liczby wszystkich ujawnionych wykroczeń. Ich liczba zwiększyła się o 22,7% w tych jednostkach, które posiadały fotoradary, natomiast w pozostałych (które fotoradarów nie posiadały) liczba tych samych wykroczeń wzrosła tylko o 2,5%. Przewinienia komunikacyjne to tylko jedna z 26 grup wykroczeń, które powinni ujawniać strażnicy, a są jednostki, w których 97% spośród wszystkich wystawionych mandatów dotyczy przewinień drogowych. Większość z nich wypisywana jest na podstawie zapisów z fotoradarów (np. w Szczecinku wykorzystywanie radaru od lipca 2007 r. spowodowało w ciągu dwóch lat wzrost liczby ujawnionych wykroczeń komunikacyjnych o 811%). W efekcie działania strażników nie mają znaczącego wpływu na poprawę porządku publicznego. Liczba interwencji związanych bezpośrednio z bezpieczeństwem mieszkańców zmalała w niektórych gminach nawet o 41 procent.

W tej sytuacji konieczne jest doprecyzowanie zasad pracy straży miejskiej i nadzoru nad nią. Poprawie muszą ulec procedury wewnętrzne. Ocena rzetelności i skuteczności podejmowanych interwencji jest obecnie bardzo trudna, ponieważ strażnicy źle dokumentują swoje działania. Powodem są zarówno braki sprzętowe, jak i zwykła ludzka niedbałość. Dziewięć skontrolowanych jednostek nie posiadało rejestratorów rozmów telefonicznych. Cztery kolejne miały sprzęt, ale używały go tylko w wybranych godzinach. Dyżurni nie odnotowywali zgłaszanych i podejmowanych interwencji. W dodatku w większości jednostek nie istniały spisane procedury dokumentowania służby. Według NIK strażnicy, odpowiedzialni za bezpieczeństwo mieszkańców i uprawnieni do stosowania przymusu, powinni mieć bezwzględny obowiązek precyzyjnego dokumentowania swoich działań.  Większą wagę powinni również przywiązywać do ochrony pozyskanych danych osobowych. Kontrola NIK ujawniła przypadki naruszania przez nich prywatności i udostępniania danych osobom nieuprawnionym. 

Nadzór nad strażami, sprawowany przez prezydentów i burmistrzów, jest niewystarczający. NIK wytknął władzom brak systemu kontrolowania jakości i rzetelności pracy strażników. Prezydenci i burmistrzowie bazują jedynie na danych przekazywanych im przez poszczególne jednostki, a bezpośredni nadzór ograniczają przeważnie do bieżących spotkań z komendantami.

Z ustaleń kontrolerów wynika, że ściągalność wystawianych przez straże miejskie mandatów jest niewystarczająca. Nieprawidłowościom sprzyja tu przede wszystkim nieprecyzyjne prawo. Brak jednoznacznego określenia, kto jest uprawniony do ewidencjonowania i egzekwowania takich należności, zachęca do lekceważenia kary. Izba skierowała już w tej sprawie wniosek de lege ferenda do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Uprawnienia, zadania i obowiązki straży miejskich nie zawsze są właściwie rozumiane i interpretowane. Kontrola wykazała, że prezydenci i burmistrzowie często utrudniali strażnikom wykonywanie podstawowych obowiązków, zlecając im dodatkowe zadania. Strażnicy musieli np. wyłapywać i zapewniać opiekę bezpańskim psom, pobierać opłaty targowe czy dostarczać posiłki osobom zatrzymanym przez policję, choć są to zadania dla zupełnie innych służb. Cierpi na tym zarówno porządek w miastach, jak i autorytet samych strażników.

(raj), NIK

 

12 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Rydułtowik. (217.98. * .195) 10.05.2011 09:49
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

Konia z rzędem temu kto w Rydułtowach pokaże mi pieszy patrol straży miejskiej . I tyle komentarza . Jedyna rada na likwidację tej represyjnej jednostki nieudaczników życiowych ( odrzut społeczny ) nie wybierać radnych i burmistrzów którzy popierają to towarzycho . Amen.

~zzz (93.105. * .103) 10.05.2011 07:46
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

Też jestem za tym, żeby rozwiązać SM w Raciborzu. Pewnie w skali roku utrzymanie ich, to niezłe kilka milionów złotych. Monitoring mogliby obsługiwać uprawnieni pracownicy urzędu miasta, a cała reszta z tej kasy na dodatkowe etaty dla policji.

~:) (80.238. * .13) 06.05.2011 11:21
oceniono 6 razy
4
Zgłoś

Brawo SM tylko tak dalej:)

~nie wspomnieli (80.53. * .42) 06.05.2011 10:50
oceniono 5 razy
3
Zgłoś

pkt.2 opisanego wyżej raportu
Podsumowanie wyników kontroli.
Najwyższa Izba Kontroli, mimo stwierdzonych nieprawidłowości, pozytywnie ocenia funkcjonowanie w latach 2008-2010 straży miejskich w zakresie ochrony porządku publicznego wynikającym z ustawy o strażach gminnych.

~futrzany (178.37. * .247) 06.05.2011 09:55
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

www.holubiczko.pl

~mmm (195.238. * .147) 05.05.2011 22:39
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

"Strażnicy musieli np. wyłapywać i zapewniać opiekę bezpańskim psom, pobierać opłaty targowe " tak jest w naszym regionie.

~obywatel (88.208. * .116) 05.05.2011 21:31
oceniono 9 razy
-1
Zgłoś

to instytucja przechowująca nierobów, lepiej kasę przekazać policji i rozwiązać to towarzystwo, szczególnie w Raciborzu i Wodzisławiu

~wrog SM (91.214. * .89) 05.05.2011 20:09
oceniono 11 razy
-5
Zgłoś

a w Zorach tych problemow nie ma bo nie mają SM proste

~do raciborzanin (93.105. * .30) 05.05.2011 19:47
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Dziękuję bardzo.

~raciborzanin (88.208. * .116) 05.05.2011 17:20
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Szczególnie zastępca z Raciborza jest ważny

~jaro (46.112. * .234) 05.05.2011 16:32
oceniono 8 razy
-4
Zgłoś

jak ktoś myśli że straż to samo co policja to jest pała

~aa (87.239. * .190) 05.05.2011 14:40
oceniono 9 razy
-3
Zgłoś

Zasługa straży miejskiej to chyba żarty , kontrola sklepów czy ktoś nie pije piwa to jest to co oni lubią najbardziej .