Bezpłatne badania nerek już jutro
Przyjdź i sprawdź, czy masz zdrowe nerki
Za darmo i bez skierowania mogą zbadać nerki mieszkańcy Rybnika, Wodzisławia, Raciborza i innych okolicznych miejscowości. Na badania krwi wykrywające problemy nefrologiczne zaprasza stacja dializ Fresenius Nephrocare mieszcząca się na terenie wodzisławskiego szpitala przy ul. 26 Marca. Pielęgniarki będą czekać na wszystkich chętnych w sobotę 14 maja od godz. 9.00 do 16.00. Należy się wcześniej zarejestrować. Można to zrobić od 11 do 13 maja, w godz. 9.00-16.00 pod nr tel. 515 656 848 i 515 656 858. Organizatorzy zamierzają przebadać 400 osób. Badania są częścią ogólnopolskiej kampanii informacyjnej „Nefrotest”, której organizatorem jest Nefron, Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska, zrzeszająca ponad połowę polskich stacji dializ.
Wyniki po dwóch dniach
Dzięki firmie Fresenius Nephrocare, właścicielowi stacji dializ w Wodzisławiu, akcja „Nefrotest” będzie miała charakter nie tylko informacyjny, ale również praktyczny. Organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy ukończyli 18 lat, niezależnie od miejsca zamieszkania – także rybniczan. - Badań nie trzeba wykonywać na czczo – informuje Lucyna Szymon, pielęgniarka oddziałowa stacji. Wyniki będzie można odebrać w poniedziałek, 16 maja, on-line, bez konieczności ponownego dojazdu do Wodzisławia, po zalogowaniu się na stronie internetowej firmy ALAB lub osobiście w szpitalnym laboratorium.„Nefrotest” w Wodzisławiu.
Tę chorobę można powstrzymać
Choroby nerek często rozwijają się powoli i skrycie. - Na początku mogą nie dawać wyraźnych objawów - mówi dr Adam Riemel, ordynator stacji dializ. - Pacjenci z reguły trafiają do lekarza, gdy ich nerki są już mocno zniszczone. Wielu problemów można jednak uniknąć. Coroczne badania krwi i moczu pozwalają na szybkie wykrycie problemów z układem moczowym. Badań nie trzeba się bać. Chorobę wykrytą w okresie bezobjawowym, często można powstrzymać – dodaje dr Riemel. Osobami szczególnie zagrożonymi chorobą nerek są przede wszystkim cierpiący na cukrzycę i nadciśnienie, ludzie po 65 roku życia i krewni cierpiących na schorzenia układu moczowego.
Teraz jest znacznie bliżej
Stacja dializ w Wodzisławiu przyjmuje pacjentów od 3 stycznia tego roku. Centrum Dializ Fresenius Nephrocare, jako jedyny ośrodek w powiecie wodzisławskim, wykonuje standardowo bardzo zaawansowane technologicznie dializy wysokoprzepływowe. Stacja była gotowa na przyjęcie chorych już w lipcu 2009 roku, jednak brak kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia uniemożliwił leczenie pacjentów. Teraz z dializoterapii w wodzisławskim ośrodku korzystają 22 osoby. Jedną z nich jest Antoni Langer z Pszowa, który od 19 lat cierpi na niewydolność nerek. Nowa stacja mieści się zaledwie kilka kilometrów od jego domu. - Wcześniej, gdy stacja stała nieczynna, dojazdy zajmowały mi dużo czasu. W tej sytuacji było wielu chorych z okolicy” – mówi pan Antoni.
Nie musisz dowiedzieć się przypadkiem
Wielu pacjentów dializowanych w Wodzisławiu żyje dzięki dializom już klika lub kilkanaście lat. Poddają się zabiegom trzy razy w tygodniu po kilka godzin. Spędzają na stacji wiele czasu. Często uważają ośrodek za swój drugi dom. Lekarz i pielęgniarki znają właściwie wszystkie ich troski. Dializowani nierzadko dowiedzieli się o swojej chorobie przypadkiem, np. podczas okresowych badań w pracy. To uratowało im życie. Dlatego teraz gorąco zachęcają wszystkich do udziału w badaniach „Nefrotest”. Profilaktykę i integrację osób z niewydolnością nerek oraz po przeszczepie wspiera Stowarzyszenie Dializowanych „Nephros”, które działa w środowisku pacjentów tutejszej stacji dializ.
Patronat medialny nad akcją sprawują „Tygodnik Rybnicki”, „Nowiny Wodzisławskie”, „nowiny.pl”, „Radio 90 FM” i TVP Katowice.
(ts)