Naukowcy poprosili radnych o lobbing
Ogród Nauki powstanie na terenie Obserwatorium Geofizycznego, a nie w Parku Jordanowskim jak planowano jeszcze przed rokiem.
Jan Kalabiński przyznaje, że jak tylko przymknie oczy to już widzi ten ogród. - W jego części znajdzie się rezerwat, a w drugiej m.in. replika lunety jaką posługiwał się Carl Mainka (sejsmolog, założyciel obserwatorium). Marzy mu się również instalacja obserwatorium astronomicznego z kopułą o średnicy 3 metrów. Już zakupiono część potrzebnego sprzętu.
Naukowiec umówił się już z prezydentem miasta i jego zastępcą, że projekt i "zamysł organizacyjny" ogrodu będzie można zaprezentować na IV edycję Dni nauki i techniki. - Pomóżcie lobbować to w radzie miasta - prosił dziś Kalabiński radnych miejskiej komisji oświaty, których zaproszono tu na posiedzenie.
Do zagospodarowania jest prawie 2 ha gruntu przyległego. W pierwszej kolejności jest do załatwienia sprawa własnościowa - właścicielem jest Skarb Państwa i aktualnie trwa procedura przekazania ziemi na rzecz Polskiej Akademii Nauk.