Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Mniejszość niemiecka przyjechała do Studzienki

Przedstawiciele mniejszości niemieckiej m.in. z powiatów wodzisławskiego i rybnickiego spotkali się w jankowickiej Studzience.

Mniejszość niemiecka przyjechała do Studzienki

Spotkanie zorganizowały rybnicki i wodzisławski oddział Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego. W Studzience przy pięknej pogodzie odbyło się nabożeństwo w języku niemieckim, a chór wraz z orkiestrą wykonał niemieckie pieśni kościelne. Organizatorzy podkreślają, że jest to pierwsze spotkanie w Studzience, a kolejne ma odbyć się za rok.

(ska)

17 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Polak antypowstaniec (80.238. * .20) 29.05.2011 14:17
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Powstania to była walka między braćmi, między sąsiadami. To była Bośnia stymulowana przez Warszawę i Berlin. Jestem zwolennikiem aby nie świętować rocznicy powstań i nie tworzyć legendy wokół czegoś co dla naszego regionu było szkodliwe.

~Loslauer (109.197. * .189) 29.05.2011 14:12
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

zgadzam się z przedmówcami, że Śląsk to jest nasza prawdziwa ojczyzna i że powstania nie były niczym dobrym. Dziwi mnie jedno, dlaczego w polskich podręcznikach nie pisze się prawdy o Śląsku? Tylko jakieś propagandowe teorie o przyłączaniu do macierzy . Dobrze że teraz ludziom zaczynają się oczy otwierać, że przestajemy się chować, szkoda yno że już nasze opy nie żyjom, kierzy jeszcze tyn stary Szlonzek pamiyntali,

~Racibórz (10.0. * .29) 29.05.2011 12:58
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Ja tez się cieszę,że wreszcie śląska świadomość powraca.Że nie została ona zatruta przez polską propagandę!Jak w mazowieckim mogą być większe zarobki niż na Śląsku,skoro przemysł jest u nas?Niedawno czytałem,że w W-WiE wybudowano fontannę za 11mln PLN za nasze pieniądze,a my nawet dróg nie mamy.Toż to jakaś paranoja!Regionalizm to nasza szansa.Pieniądze mają zostawać tu,na ŚLĄSKU!BO ŚLĄSK TO NASZA PRAWDZIWA OJCZYZNA!!!

~Pszczoła (80.238. * .20) 29.05.2011 12:09
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Zobaczcie co Niemcy zrobili z takich prowincjnalnych pipidów jakimi były Pyskowice czy Kędzierzyn tworząc tam gigantyczne węzły kolejowe, nowe zakłady pracy i wspaniałą architekturę, wybudowali kanał gliwicki, autostradę itd. A co w tym czasie polskie władze zrobiły z np. Wodzisławiem czy Żorami? Tak jak je w 1921 roku Niemcy zostawili tak zostały. Po prostu Polska nie miała pomysłu na Śląsk poza wydobywanym tu węglem. Niemcy to była przed wojną potęga gospodarcza i gdyby nie chory Hitler to możliwe, że byłaby to teraz potęga finansowa równa USA. A przedwojenna Polska to był kościelny, słomiany zaścianek. Nie wiem czy wiecie, że już w latach 20 chodziły dowcipy na śląsku że po niemieckiej stronie ludzie jedzą bułkę z szynką, a po polskiej suchą kromkę ze szpyrką... Przyłączenie do Polski Śląska w 1945 było naturalną i zrozumiałą sytuację jako rewanż za wywołanie wyjątkowo mordrczej wojny ale proszę... nie mówcie że powstania były dobre jak i to że w 1921 część Śląska przyłączono do Polski. Podzielony Śląsk to były podzielone podwórka, rodziny, podzielone ulice, przedsiębiorstwa, to było ciągłe sianie propagandy i skłócania przez obydwie strony. To był automatyczny słabszy rozwój ekonomiczny społeczeństwa. Polska część Śląska straciła 20 lat rozwoju, a że 20 lat ma ogromne wrażenie porównajcie sobie z Polską w 1990 roku i obecnie. Szkoda, że prawie nikt tego oficjalnie nie chce przyznać.

~Opd. do sl (109.197. * .189) 29.05.2011 01:47
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

do sl - w naszym państwie o niczym nie wolno było powiedzieć. Wszystko było pod pręgierzem. Zawsze nam mówili: tu była Polska, zabory, germanizacja i Niemcy zniemczali polskie nazwy. Ale wziąłem sobie do ręki historię i czytam: Śląsk był czeski, austriacki i niemiecki. Więc się pytam jak Niemcy mogli zniemczać polskie nazwy skoro tu nigdy wcześniej Polski nie było? Jakoś dziwnie ta historia Śląska staje wszystkim kością w gardle

~Ślązak! nie Polak (109.197. * .189) 29.05.2011 01:42
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Śląsk to jest siła sama w sobie. Nie polska, nie niemiecka, ale własnie nasza śląska!

~Jorguś (109.197. * .189) 29.05.2011 00:28
oceniono 8 razy
8
Zgłoś

jestem mile zaskoczony komentarzami braci Ślązaków - do tej pory czytałem tylko z góry na dół krytykę i podkreślanie polskości Śląska. Dziękuję Wam, że jesteśmy razem i coraz bardziej liczą się z naszym głosem. Śląsk nigdy nie był polski, bo czasy małych księstw piastowskich trudno zaliczyć do państwowści polskiej. Przez całe życie słuchaliśmy w szkołach o powrocie do macierzy, o powstańcach śląskich. Teraz po tylu latach dowiadujemy się prawdy, że to wojsko polskie sterowało powstaniami, a wszyscy dowódcy powstania pochodzili z Łodzi, Poznania czy Warszawy. Nawet Nowiny Raciborskie były finansowane wtedy przez Polaków w państwie niemieckim. Wszystko po to, żeby dorwać się do śląskiego bogactwa, a Ślązaków sponiewierać i upokorzyć. Ile naszych ludzi musiało stąd wyjechać, żeby oni mogli zawładnąć tą ziemią

~sl (91.214. * .89) 28.05.2011 22:02
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

jeszcze trzeba dodać ze w sondażu przeprowadzonym bodajże w 1938 roku 90 procent ślązakow wybraloby Niemcy w ponownym plebiscycie O tym tez nie było wolno powiedziec

~SR do Jana z Rybnika (80.238. * .20) 28.05.2011 21:24
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

W plebiscycie rybniczanie w większości opowiedzieli się za Niemcami. Ten fakty był przez wiele lat ukrywany przez rybnickich historyków czy media. Teraz już wolno mówić, że rybniczanie przed wojną tęsknili za Niemcami i bądźmy szczerzy dla Rybnika przynależność do Polski 1921-1945 to gospodarcza strata czasu. Szkoda, że Rybnik przynajmniej do 45 ie był niemiecki. Finansowo i urbanistycznie byśmy na tym zyskali.

~Ślązak (10.0. * .29) 28.05.2011 20:39
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Kiedy te polskie darmozjady zorganizują na Śląsku pracę,by ludzie wyjeżdżać nie musieli?Jak wiedzieliście,że nie dacie sobie rady to po cholerę braliście Śląsk?!
ŁADNE RZECZY:NAJPIERW DZIADKOWIE WASI ŻYCIE ZA POLSKĘ ODDAWALI,A WY SPIEPRZACIE MILIONAMI !CIEKAWA FILOZOFIA.....

~miejscowy (91.214. * .89) 28.05.2011 15:02
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

niemcy i polacy niech wyjeżdżają Sląsk dla ślązaków

~HANYS 3 (213.238. * .163) 28.05.2011 13:42
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Ten polski rząd wszystko spszedaje ,wszyscy będziemy pracowac' na zachodzie

~Raciborzanin (10.0. * .29) 28.05.2011 10:41
oceniono 5 razy
5
Zgłoś

TU JEST ŚLĄSK!JESTEŚMY TOLERANCYJNI.JEŚLI POLACY TU MIESZKAJĄCY TEGO NIE ROZUMIEJĄ TO ZAWSZE MOGĄ GDZIEŚ W POLSKĘ WYJECHAĆ,A NIE SIAĆ ZAMĘTU.TO WASZE UNOSZENIE SIĘ HONOREM,POLSKOŚCIĄ NIKOGO NIE ZWIEDZIE,BO I TAK WYJEŻDŻACIE DO ZNIENAWIDZONYCH NIEMIEC ZA PRACĄ!TAK DBA O POLAKÓW POLSKA!ŻAŁOSNE....

~leo (79.124. * .1) 24.05.2011 16:00
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

A co MN nie ma prawa się spotykać? Zrobili to przedstawiciele tow. społ - kulturalnego legalnie działającego w RP. Dosyć ksenofobii i polskiego kołtuństwa.

~Jan z Rybnika (83.30. * .93) 23.05.2011 22:14
oceniono 5 razy
1
Zgłoś

To znaczy, że w powstaniach walczono za wolny Śląsk, a nie za Polski Śląsk tak?? A najlepiej to Ślązcy to po prostu Niemcy tak? A my Polacy, którzy czujemy przywiązanie do tej ziemi możemy sobie iść gdzie??? Może na wygnanie? Za mało wam.... Mniejszość ma nazwy niemieckie, jest dotowana i jeszcze się panoszy po całym Śląsku. proszę bardzo.... ale granica po plebiscycie była za Rybnikiem, a Jankowice Rybnickie były Polskie.

~do Jana z Rybnika (91.214. * .89) 23.05.2011 19:39
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

typowo polskich miejsc na Slasku nie ma Tu sa tylko i wyłacznie miejsca nasze śląskie

~Jan z Rybnika (83.30. * .93) 23.05.2011 19:28
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

Szkoda, że Mniejszość Niemiecka do świętowania swoich mniejszościowych obchodów wybiera typowo polskie miejsca na Śląsku.