Mniejszość niemiecka przyjechała do Studzienki
Przedstawiciele mniejszości niemieckiej m.in. z powiatów wodzisławskiego i rybnickiego spotkali się w jankowickiej Studzience.
Spotkanie zorganizowały rybnicki i wodzisławski oddział Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego. W Studzience przy pięknej pogodzie odbyło się nabożeństwo w języku niemieckim, a chór wraz z orkiestrą wykonał niemieckie pieśni kościelne. Organizatorzy podkreślają, że jest to pierwsze spotkanie w Studzience, a kolejne ma odbyć się za rok.
(ska)
Powstania to była walka między braćmi, między sąsiadami. To była Bośnia stymulowana przez Warszawę i Berlin. Jestem zwolennikiem aby nie świętować rocznicy powstań i nie tworzyć legendy wokół czegoś co dla naszego regionu było szkodliwe.
zgadzam się z przedmówcami, że Śląsk to jest nasza prawdziwa ojczyzna i że powstania nie były niczym dobrym. Dziwi mnie jedno, dlaczego w polskich podręcznikach nie pisze się prawdy o Śląsku? Tylko jakieś propagandowe teorie o przyłączaniu do macierzy . Dobrze że teraz ludziom zaczynają się oczy otwierać, że przestajemy się chować, szkoda yno że już nasze opy nie żyjom, kierzy jeszcze tyn stary Szlonzek pamiyntali,
Ja tez się cieszę,że wreszcie śląska świadomość powraca.Że nie została ona zatruta przez polską propagandę!Jak w mazowieckim mogą być większe zarobki niż na Śląsku,skoro przemysł jest u nas?Niedawno czytałem,że w W-WiE wybudowano fontannę za 11mln PLN za nasze pieniądze,a my nawet dróg nie mamy.Toż to jakaś paranoja!Regionalizm to nasza szansa.Pieniądze mają zostawać tu,na ŚLĄSKU!BO ŚLĄSK TO NASZA PRAWDZIWA OJCZYZNA!!!
Zobaczcie co Niemcy zrobili z takich prowincjnalnych pipidów jakimi były Pyskowice czy Kędzierzyn tworząc tam gigantyczne węzły kolejowe, nowe zakłady pracy i wspaniałą architekturę, wybudowali kanał gliwicki, autostradę itd. A co w tym czasie polskie władze zrobiły z np. Wodzisławiem czy Żorami? Tak jak je w 1921 roku Niemcy zostawili tak zostały. Po prostu Polska nie miała pomysłu na Śląsk poza wydobywanym tu węglem. Niemcy to była przed wojną potęga gospodarcza i gdyby nie chory Hitler to możliwe, że byłaby to teraz potęga finansowa równa USA. A przedwojenna Polska to był kościelny, słomiany zaścianek. Nie wiem czy wiecie, że już w latach 20 chodziły dowcipy na śląsku że po niemieckiej stronie ludzie jedzą bułkę z szynką, a po polskiej suchą kromkę ze szpyrką... Przyłączenie do Polski Śląska w 1945 było naturalną i zrozumiałą sytuację jako rewanż za wywołanie wyjątkowo mordrczej wojny ale proszę... nie mówcie że powstania były dobre jak i to że w 1921 część Śląska przyłączono do Polski. Podzielony Śląsk to były podzielone podwórka, rodziny, podzielone ulice, przedsiębiorstwa, to było ciągłe sianie propagandy i skłócania przez obydwie strony. To był automatyczny słabszy rozwój ekonomiczny społeczeństwa. Polska część Śląska straciła 20 lat rozwoju, a że 20 lat ma ogromne wrażenie porównajcie sobie z Polską w 1990 roku i obecnie. Szkoda, że prawie nikt tego oficjalnie nie chce przyznać.
do sl - w naszym państwie o niczym nie wolno było powiedzieć. Wszystko było pod pręgierzem. Zawsze nam mówili: tu była Polska, zabory, germanizacja i Niemcy zniemczali polskie nazwy. Ale wziąłem sobie do ręki historię i czytam: Śląsk był czeski, austriacki i niemiecki. Więc się pytam jak Niemcy mogli zniemczać polskie nazwy skoro tu nigdy wcześniej Polski nie było? Jakoś dziwnie ta historia Śląska staje wszystkim kością w gardle
Śląsk to jest siła sama w sobie. Nie polska, nie niemiecka, ale własnie nasza śląska!
jestem mile zaskoczony komentarzami braci Ślązaków - do tej pory czytałem tylko z góry na dół krytykę i podkreślanie polskości Śląska. Dziękuję Wam, że jesteśmy razem i coraz bardziej liczą się z naszym głosem. Śląsk nigdy nie był polski, bo czasy małych księstw piastowskich trudno zaliczyć do państwowści polskiej. Przez całe życie słuchaliśmy w szkołach o powrocie do macierzy, o powstańcach śląskich. Teraz po tylu latach dowiadujemy się prawdy, że to wojsko polskie sterowało powstaniami, a wszyscy dowódcy powstania pochodzili z Łodzi, Poznania czy Warszawy. Nawet Nowiny Raciborskie były finansowane wtedy przez Polaków w państwie niemieckim. Wszystko po to, żeby dorwać się do śląskiego bogactwa, a Ślązaków sponiewierać i upokorzyć. Ile naszych ludzi musiało stąd wyjechać, żeby oni mogli zawładnąć tą ziemią
jeszcze trzeba dodać ze w sondażu przeprowadzonym bodajże w 1938 roku 90 procent ślązakow wybraloby Niemcy w ponownym plebiscycie O tym tez nie było wolno powiedziec
W plebiscycie rybniczanie w większości opowiedzieli się za Niemcami. Ten fakty był przez wiele lat ukrywany przez rybnickich historyków czy media. Teraz już wolno mówić, że rybniczanie przed wojną tęsknili za Niemcami i bądźmy szczerzy dla Rybnika przynależność do Polski 1921-1945 to gospodarcza strata czasu. Szkoda, że Rybnik przynajmniej do 45 ie był niemiecki. Finansowo i urbanistycznie byśmy na tym zyskali.
Kiedy te polskie darmozjady zorganizują na Śląsku pracę,by ludzie wyjeżdżać nie musieli?Jak wiedzieliście,że nie dacie sobie rady to po cholerę braliście Śląsk?!
ŁADNE RZECZY:NAJPIERW DZIADKOWIE WASI ŻYCIE ZA POLSKĘ ODDAWALI,A WY SPIEPRZACIE MILIONAMI !CIEKAWA FILOZOFIA.....
niemcy i polacy niech wyjeżdżają Sląsk dla ślązaków
Ten polski rząd wszystko spszedaje ,wszyscy będziemy pracowac' na zachodzie
TU JEST ŚLĄSK!JESTEŚMY TOLERANCYJNI.JEŚLI POLACY TU MIESZKAJĄCY TEGO NIE ROZUMIEJĄ TO ZAWSZE MOGĄ GDZIEŚ W POLSKĘ WYJECHAĆ,A NIE SIAĆ ZAMĘTU.TO WASZE UNOSZENIE SIĘ HONOREM,POLSKOŚCIĄ NIKOGO NIE ZWIEDZIE,BO I TAK WYJEŻDŻACIE DO ZNIENAWIDZONYCH NIEMIEC ZA PRACĄ!TAK DBA O POLAKÓW POLSKA!ŻAŁOSNE....
A co MN nie ma prawa się spotykać? Zrobili to przedstawiciele tow. społ - kulturalnego legalnie działającego w RP. Dosyć ksenofobii i polskiego kołtuństwa.
To znaczy, że w powstaniach walczono za wolny Śląsk, a nie za Polski Śląsk tak?? A najlepiej to Ślązcy to po prostu Niemcy tak? A my Polacy, którzy czujemy przywiązanie do tej ziemi możemy sobie iść gdzie??? Może na wygnanie? Za mało wam.... Mniejszość ma nazwy niemieckie, jest dotowana i jeszcze się panoszy po całym Śląsku. proszę bardzo.... ale granica po plebiscycie była za Rybnikiem, a Jankowice Rybnickie były Polskie.
typowo polskich miejsc na Slasku nie ma Tu sa tylko i wyłacznie miejsca nasze śląskie
Szkoda, że Mniejszość Niemiecka do świętowania swoich mniejszościowych obchodów wybiera typowo polskie miejsca na Śląsku.