Czwarty festiwal nauki w Liceum Ogólnokształcącym Noblistów Polskich
Podczas odbywającego się 27 maja IV festiwalu nauki Liceum Ogólnokształcące im Noblistów Polskich oficjalnie rozpoczęło współpracę z Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej.
- Współpraca zakłada m.in. wyjazdy klas maturalnych o profilu matematycznych do laboratorium. Gościnnie pracownicy naukowi będą do nas przyjeżdżać z wykładami – mówi dr Eugeniusz Gwóźdź, zastępca dyrektora szkoły. Ciekawy wykład o Chinach, szczególnie Tybecie wygłosił dr hab. inż. Kazimierz Kłosek, kierownik Katedry Dróg i Mostów Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej. Naukowiec kilkanaście razy podróżował do Chin, służbowo i turystycznie. Pierwszy raz był w Państwie Środka 50 lat temu jako 7-letnie dziecko towarzyszące ojcu w pracy. Miał więc okazję obserwować zmiany zachodzące w tym kraju. W części poświęconej współczesnym Chinom tłumaczył z czego bierze się fenomen rozwoju. Kraj ma olbrzymią nadwyżkę finansową i może sobie pozwolić praktycznie na wszystko. Natomiast wcale nie jest tak, że Chińczycy są nadzwyczajnymi pracownikami. - Za złe położenie asfaltu grozi kara śmierci – mówił prof. Kłosek. Wrażenie na widzach w auli zrobiła prezentacja zdjęć mostów powstających w Chinach. Tam zbudowano najdłuższy most świata, liczący 42,4 km Qingdao Haiwan Bridge.
Uczniowie prezentowali podróże biologiczne, matematyczne i historyczne. Festiwal zakończył koncert uczniów i absolwentów naszego liceum „Podróże muzyczne”.