Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Komunikacja wokół domu - dodatek twój dom

W zagospodarowaniu działki ważne jest takie zorganizowanie przestrzeni, by kluczowe miejsca były dla mieszkańców łatwo dostępne. Dzięki temu będzie się żyło wygodniej.

Komunikacja wokół domu - dodatek twój dom

 

Zanim powstaną place i ścieżki, trzeba się zastanowić, jakie miejsca na posesji wymagają powiązania komunikacyjnego i w jaki sposób będą one użytkowane, a co za tym idzie – jaki będzie w danym przypadku najodpowiedniejszy rodzaj nawierzchni. Warto też zadbać o estetyczne nawiązanie do elewacji, bo dzięki temu powstanie harmonijna całość. Teren wokół domu powinien być tak zorganizowany, by mieszkańcy mogli się po nim sprawnie poruszać.

Część frontowa

Ma charakter reprezentacyjny. Zwykle sporo miejsca zajmuje tu plac, służący zarówno jako chodnik dla pieszych, jak i podjazd do garażu. Aranżując tę powierzchnię, trzeba nie tylko skupić się na stronie estetycznej, ale przede wszystkim stworzyć możliwość wygodnej komunikacji: przejścia jak najkrótszą trasą do drzwi wejściowych od furtki i z garażu (nawet jeśli mamy wewnętrzne połączenie z domem) oraz przejechania od bramy wjazdowej do garażu lub miejsca parkowania. Wygodne chodniki powinny też łączyć dom ze śmietnikiem oraz z miejscem składowania drewna kominkowego (może to być dyskretna ścieżka z płyt lub kostek przerośniętych trawą – ważne, aby można było nawet po deszczu przejść po niej suchą stopą). Projektując przestrzeń przed domem, trzeba – w miarę możliwości – szukać rozwiązań, które pozwolą bezpiecznie poruszać się i pieszym, i użytkownikom samochodów. Rozdzielenie funkcji można zaznaczyć odmienną fakturą lub barwą nawierzchni, czy też tworząc barierę roślinną (umowną – niską lub rzeczywistą – wysoką). 

Część ogrodowa

Zazwyczaj znajduje się w głębi posesji, po przeciwnej stronie budynku niż ulica, bo to ułatwia stworzenie zielonego zakątka osłoniętego przed hałasem, spalinami i wzrokiem ciekawskich. Z założenia układ kompozycyjny jest tu mniej formalny. Dobrze, jeśli nawierzchnie ścieżek, chodników i placyków są dyskretne, bo wtedy lepiej się komponują z roślinami (chyba że z założenia są centralnym elementem kompozycji, a rośliny stanowią dla nich jednolite tło). Przestrzeń ogrodu prezentuje się też korzystnie, jeśli przynajmniej część ścieżek i chodników biegnie łagodnym łukiem. Nie można przy tym zapominać o funkcji układu komunikacyjnego: powinien prowadzić po ogrodzie tak, by łatwo było dotrzeć z domu do kluczowych miejsc zagospodarowania: oczka wodnego, placyku wypoczynkowego, kompostownika, warzywnika, basenu kąpielowego, boiska itp.

Sprawne połączenie

Dla domowników istotne jest wygodne przejście między częścią frontową a ogrodową. Dobrym rozwiązaniem jest poprowadzenie chodnika wokół domu (blisko elewacji), tak by łączył obie części działki. Takie rozwiązanie sprawdza się niezależnie od wielkości zagospodarowywanego terenu. Pozwala o każdej porze roku i przy każdej pogodzie sprawnie przejść z części frontowej posesji do ogrodowej.

Anna Skórkowska











Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].