Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zwierzęta uciekają z lasu Krześnioki, ekolodzy protestują

Obrońcy przyrody i mieszkańcy Pogrzebienia podjęli walkę o ocalenie 150-letniego gminnego lasu zwanego Krześnioki, który zaczynają opanowywać motocykliści, posiadacze quadów, wandale i zwolennicy głośnych zabaw w środowisku leśnym.

Do starosty raciborskiego skierowane zostało pismo z prośbą o interwencję, m.in. pilne zarządzenie przeprowadzenia kontroli stanu zniszczeń i rozmiaru wyrządzonych szkód środowiska tegoż lasu.

Oto jego obszerne fragmenty:
"Ten przepiękny skarb pogrzebieńskiej przyrody, o niezwykle ukształtowanym terenie - jedynym w najbliższej okolicy, z kilkoma głębokimi wąwozami z dużym obniżeniem środka, od którego w różnych kierunkach rozchodzi się zespół malowniczych jarów porośniętych stuletnimi drzewami, kwalifikuje się do objęcia ochroną ze względu na walory krajobrazowe i przyrodnicze. Na terenie lau stwierdzono gniazdowanie bądź prawdopodobieństwo gniazdowania kilkudziesięciu gatunków ptaków, z których najciekawsze to: myszołów (gniazdo z dwoma młodymi w tym roku), krogulec (gniazdo wiosną 2009 roku), grzywacz, turkawka zaliczana w województwie śląskim do gatunków zagrożonych wyginięciem, słowik, drozd śpiewak i kos zaliczany do najlepszych śpiewaków w świecie ptaków, płochacz pokrzywnica, pokrzewka czarnołbista i wiele innych zakładających gniazda w oazach ciszy leśnej i spokoju. Niezwykle ciekawym mieszkańcem tegoż lasu był niegdyś lubiący spokój  borsuk, który z chwilą pojawienia się tzw. pseudoturystów po prostu opuścił na stałe swoją norę.

Ten piękny teren czczony przez naszych mieszkańców jako świątynia przyrody, zabytek historii Pogrzebienia (zanim w Pogrzebieniu powstały boiska, właśnie tu, w lesie Krześnioki odbywały się wszystkie sportowe imprezy, festyny, konkursy, akademie, przed wojną ćwiczyli tu adepci Sokoła) - przyciaga nie tylko miłośników przyrody, ale - niestety - i grupy motocyklistów, posiadaczy quadów, rowerzystów, wandali, krzykaczy i różnych poszukiwaczy zabaw w środowisku leśnym.

Samorządowe władze Kornowaca nie interesują się walorami przyrodniczymi ani stanem estetycznym i ekologicznym swojego lasu, wskutek czego na efekty nie trzeba było długo czekać. Już przy samym wjeździe do lasu od strony ulicy Pamiątki widoczne są głebokie koleiny, zrujnowane drogi leśne przez motokrosowców zapuszczających się do miejsc o urozmaiconej konfiguracji, a nieco dalej udeptana i ubita gleba, zniszczone runo leśne wraz z ostojami godnych ochrony roślin, mchów i grzybów. Zniknęły m.in. występujące tu rośliny chronione, np. konwalia majowa, kosmatka leśna (to rzadka roślina lasów górskich), gdyż na stromych skarpach pomiędzy wiekowymi drzewami dzielni żużlowcy urządzili liczne zjeżdżalnie i tory treningowe. Oczywiście wycinając uprzednio wszystkie rosnące po drodze krzewy i pozostawiając kupki śmieci pod drzewami.

Ryk silników, głośne zabawy, okrzyki, wzajemne nawoływania, gonitwy i hałasy płoszą zwierzynę i przyczyniają się do niszczenia ptasich lęgów. 26 maja w odległości około 30 m od ronda, w środku lasu znaleziono np. gniazdo myszołowa z dwoma młodymi, które stale niepokojone mogą zginąć śmiercią głodową. Obecność tak dużej liczby pojazdów w środowisku leśnym pociąga za sobą rozlewanie olejów, benzyny, smarów i chemikaliów, które w trwały sposób zatruwają glebę. A kto z leśnych rajdowców przestrzega zakazu palenia papierosów w lesie, gdzie wyrzuca niedopałki? A wystarczy iskra do wzniecenia pożaru.

Szanowny Panie Starosto! Mając na uwadze opisane wyżej zagrożenie środowiska przyrodniczego lasu Krześnioki, powodujące bezustanne naruszanie równowagi biologicznej, rodzi się pytanie: Jak to się dzieje, że władze gminy Kornowac nie potrafią rozstrzygnąć dylematu: dzika przyroda, zabytek historyczny, czy tor motokrosowy i dzikie wysypiska śmieci w uroczysku Krześnioki?

Praca, wysiłki i starania ekologów nie przyniosą poprawy w tej dziedzinie, jeśli nie będą oni wspierani przez właścicieli lasów, straż leśną, straż gminną, służby ochrony środowiska i wszystkie odpowiedzialne jednostki.

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~666 (213.238. * .167) 07.05.2012 11:23
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

tam niema już zwierząt

~666 (77.255. * .107) 11.01.2012 08:22
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

trzeba crosić

~Podpisz się... (31.60. * .159) 20.12.2011 17:27
oceniono 6 razy
4
Zgłoś

22 12 2011 wielka jazda na quadach damy czadu

~rowerzysta górski (89.200. * .94) 16.06.2011 23:44
oceniono 6 razy
-2
Zgłoś

Też jestem ciekaw w jaki sposób niszczę przyrodę jak przyjadę przez las na rowerze. Jestem za tym żeby ścigać motocrossowców i wszystko co ma silnik i wjeżdża do lasu, ale nie słyszałem żeby rower był zagrożeniem dla przyrody. Żaden strażnik leśny nigdy nie ścigał rowerów, ba, nawet do rezerwatów czy parków narodowych można wjechać na rowerze, więc skąd im przyszedł pomysł z tymi rowerami?

~bbb (88.208. * .148) 14.06.2011 22:26
oceniono 7 razy
7
Zgłoś

ciekawe ,kiedy uciekną ekolodzy ?

~rowerzysta (93.105. * .177) 14.06.2011 14:38
oceniono 9 razy
-5
Zgłoś

cyt " w lesie Krześnioki odbywały się wszystkie sportowe imprezy, festyny, konkursy, akademie, przed wojną ćwiczyli tu adepci Sokoła) - przyciaga nie tylko miłośników przyrody, ale - niestety - i grupy motocyklistów, posiadaczy quadów, rowerzystów, wandali, krzykaczy i różnych poszukiwaczy zabaw w środowisku leśnym. " czyli jadac na rowerze strasze zwierzeta i niszcze las, a te festyny i inne imprezy odbywaly sie w calkowitej ciszy i nie mialy wplywu na przyrode ?