Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Dom wypełniony ciepłem - dodatek twój dom

Budowa domu energooszczędnego to dobra inwestycja na przyszłość. Taki budynek zapewni mieszkańcom maksymalny komfort cieplny, zużywając przy tym niewiele energii. W jaki sposób, korzystając z oferowanych nam dziś możliwości, wybudować dom racjonalnie gospodarujący energią?

Dom wypełniony ciepłem - dodatek twój dom

Najwaýniejszym kryterium charakteryzujŕcym dom energooszczćdny jest iloúă prognozowanego rocznego zuýycia energii, czyli iloúă ciepůa niezbćdnego do ogrzania jednostkowej powierzchni lub kubatury domu. Zapotrzebowanie domu energooszczćdnego nie powinno przekraczaă 70 kWh/(m˛•rok) – wartoúă ta jest blisko o poůowć mniejsza, niý wynosi zapotrzebowanie na energić budynków stawianych jeszcze kilka lat temu. Budowa domu energooszczćdnego wymaga jednak fachowej wiedzy i doúwiadczenia, czyli znajomoúci zasad budowania energooszczćdnego nie tylko w teorii, ale przede wszystkim w praktyce.

Dla kogo dom energooszczędny?

Wzniesienie domu, który cechuje niskie zapotrzebowanie na energię cieplną, wymaga zastosowania specjalnych rozwiązań budowlanych oraz instalacyjnych. Wymaga to np. użycia izolacji termicznej przegród o zwiększonej grubości czy wyposażenia domu w kocioł o sprawności przekraczającej 100%. Ponieważ wszystkie te udoskonalenia wiążą się z większymi kosztami inwestycyjnymi, może to utwierdzić w przekonaniu, że budowa domu energooszczędnego nie jest przedsięwzięciem dla przeciętnego, niezbyt zamożnego inwestora. Nic bardziej mylnego. Mówi się bowiem, że biednego nie stać na tanie rzeczy, których słaba jakość zmusi wcześniej czy później do poczynienia kolejnego wydatku na ten sam cel. To samo dotyczy inwestorów, którzy nie dysponują zasobnym portfelem. Osoby te z pewnością nie mogą sobie pozwolić na oszczędzanie na izolacji termicznej domu czy wydajnym źródle ciepła, gdyż w większości przypadków takie działania skutkują wysokimi rachunkami za jego ogrzewanie. Lepiej więc od razu zadbać o przyszłość rodzinnego budżetu, ponieść jednokrotny wydatek i postawić na rozwiązania pozwalające racjonalnie gospodarować energią przez wiele kolejnych lat użytkowania domu, niż każdego miesiąca płacić wysoką cenę za błędne decyzje.

Budowa z cenzurką

Zgodnie z nowelizacją Prawa budowlanego od 1 stycznia 2009 roku każdy oddawany do użytku dom jest poddawany ocenie przez uprawnionego audytora pod względem zapotrzebowania na ciepło. Otrzymuje on świadectwo, które określa jego klasę energetyczną. Dokument ten zawiera informację o zapotrzebowaniu domu na ciepło, określa główne parametry mówiące o izolacyjności cieplnej budynku oraz związane z tym straty ciepła. Ponadto w certyfikacie energetycznym odnajdziemy charakterystykę urządzeń grzewczych, wentylacyjnych oraz tych do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Taki dokument  jest zatem informacją zbiorczą na temat kondycji energetycznej domu, prognozowanych kosztów jego utrzymania, jak również wpływu na środowisko. Certyfikt energetyczny

będzie niezmiernie pomocny, gdy zechcemy sprzedać lub nabyć dom. Pokaże bowiem jak na dłoni jego najmocniejsze, ale i najsłabsze punkty. Świadectwo jest wydawane na okres 10 lat. Jeśli w tym czasie zostaną przeprowadzone roboty budowlane zmieniające standard energetyczny domu, których wartość będzie równa lub przekroczy 25% jego wartości odtworzeniowej (czyli kosztów odtworzenia z uwzględnieniem stopnia zużycia), wówczas inwestor po zakończeniu modernizacji będzie musiał uzyskać nowe świadectwo energetyczne. Jeżeli natomiast w ciągu 10 lat od wydania świadectwa dom nie zostanie poddany modernizacji, ważność świadectwa energetycznego zostanie przedłużona na kolejne 10 lat, ale jego aktualność musi potwierdzić audytor energetyczny.

Beata Wysoczarska

 










Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].