Efektywniej zwalczać gruźlicę
Powiat wodzisławski należy do obszarów o największej zapadalności na gruźlicę. Utworzenie Regionalnego Referencyjnego Laboratorium Prątka w Zespole Wojewódzkich Przychodni Specjalistycznych w Katowicach i wyposażenie placówki w automatyczne urządzenie do hodowli, identyfikacji oraz oznaczania lekowrażliwości prątków pozwoli szybciej reagować na problemy zdrowotne pacjenta i ograniczać przenoszenie się choroby.
Sprecyzowanie działań w zakresie profilaktyki gruźliczej ułatwią przyjęte przez Zarząd Województwa Śląskiego „Kierunki walki z gruźlicą”. Jednym z przewidzianych kroków jest otwarcie Laboratorium Prątka oraz wzmożone badania profilaktyczne.
Zarząd Województwa określił „Kierunki walki z gruźlicą”. Dokument programowy precyzuje działania do zrealizowania do roku 2013. Wśród jego założeń jest utworzenie Referencyjnego Laboratorium Prątka, które możliwe będzie dzięki dotacji dla Zespołu Wojewódzkich Przychodni Specjalistycznych w Katowicach.
Za ok. 157 tys. zł z budżetu Województwa Śląskiego zostanie zakupione automatyczne urządzenie do hodowli, identyfikacji oraz oznaczania wrażliwości prątków na leki. Zakup ten jest jednym z kluczowych warunków do spełnienia, aby starać się o uzyskanie certyfikatów pozwalających na otwarcie działalności Regionalnego Referencyjnego Laboratorium Prątka.
Zakłada się, że jedna osoba z gruźlicą potwierdzoną bakteriologicznie jest w stanie przenieść prątki na kolejne 8-15 osób. Dlatego skrócenie czasu uzyskania wyników z badań osób, u których podejrzewa się tę groźną chorobę zakaźną, ma ogromne znaczenie dla poprawy sytuacji epidemiologicznej. Obecnie w województwie śląskim diagnostyka gruźlicy prowadzona jest przez sieć poradni gruźlicy i chorób płuc, niestety jednak placówki te nie posiadają nowoczesnego, specjalistycznego sprzętu, który pozwoliłby na szybkie uzyskanie wyników potencjalnie zarażonego prątkiem gruźlicy pacjenta. Prowadzi to do sytuacji, w której czas oczekiwania na wyniki mające potwierdzić gruźlicę u danej osoby wydłuża się nawet do 5 tygodni. Po upływie takiego okresu bardzo trudno jest ponownie dotrzeć do pacjenta, ponadto brak szybkiego wdrożenia leczenia i izolacji chorego naraża na ryzyko zarażenia osoby z otoczenia prątkującego.
Zgodnie z założeniami „Kierunków walki z gruźlicą” oprócz Referencyjnego Laboratorium mają być zrealizowane także badania profilaktyczne w grupach osób największego ryzyka zachorowania na gruźlicę. Według ostatnich danych epidemiologicznych z 2009 roku badania mogłyby być realizowane w obszarach o największej zapadalności na gruźlicę. Są to powiaty: gliwicki, mikołowski, wodzisławski oraz miasto Chorzów. Szacuje się, że badaniami na tym obszarze można by objąć ponad 2 tys. osób.
Ponadto w ramach programu zostaną zorganizowane akcje badań profilaktycznych, tzw. „Białe Niedziele” skierowane do wszystkich mieszkańców województwa śląskiego. W ramach „Kierunków walki z gruźlicą” powstanie także Program Zdrowotny do Walki z Gruźlicą, który będzie określać działania z zakresu profilaktyki, lecznictwa oraz edukacji zdrowotnej z udziałem samorządów lokalnych.