Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rybnik w systemie transplantacji szpiku

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego podpisano dziś umowę o współpracy na rzecz rozwoju transplantologii szpiku.

Śląski Klaster Transplantologii Szpiku to inicjatywa polskiego środowiska medycznego, której celem jest intensywne wsparcie rozwoju przeszczepów szpiku u polskich pacjentów. Głównym założeniem jest usprawnienie i unowocześnienie metod leczenia chorych na zagrażające życiu schorzenia hematologiczne, z zastosowaniem nowoczesnych technologii w procedurach przeszczepiania komórek krwiotwórczych.

„Serdecznie dziękuję wszystkim instytucjom, które włączają się w klaster. Szeroka współpraca pozwoli na skuteczne pozyskiwanie nowych dawców szpiku, rozwój bazy komórek oraz usystematyzowanie opieki nad pacjentem po przeszczepie. Bardzo ważna jest promocja tego projektu, skierowanego przecież do zwykłych obywateli, dlatego cieszę się, że w projekt zaangażowały się autorytety medyczne z całej Polski” – powiedział marszałek Adam Matusiewicz.
Inicjatorem przedsięwzięcia jest konsultant wojewódzki w dziedzinie hematologii, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku Śląskiego Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. A. Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Sławomira Kyrcz-Krzemień, kliniki, która według najnowszych danych znajduje się na trzecim miejscu w Europie pod względem liczby transplantacji szpiku. Jak podkreśla prof. Sławomira Kyrcz-Krzemień, potencjał województwa śląskiego ciągle jest jednak niewykorzystany, bowiem na około 5 mln osób żyjących w naszym regionie można by pozyskać ok. 250 tys. dawców. Tymczasem w całej Polsce aktualnie rekrutowanych jest zaledwie 170 tys. dawców.
„Pozycja katowickiego ośrodka świadczy o wysokim poziomie usług transplantologicznych. Nasze centrum zajmuje się pobieraniem, przechowywaniem i przekazywaniem krwi do szpitali oraz doborem dawców szpiku. Im większa będzie baza potencjalnych dawców, tym większe szanse na zwielokrotnienie liczby przeszczepów. Sami jednak tego nie dokonamy, stąd idea powołania klastra jest ze wszech miar słuszna”  – mówił dr Stanisław Dyląg, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, zwracając uwagę na ogromny potencjał naukowy ośrodków medycznych w Śląskiem.
Klaster będzie wspierał polski rejestr dawców, przede wszystkim metody ich rekrutacji. Jego działania skoncentrowane będą też na unowocześnieniu i rozbudowie banku komórek krwiotwórczych, w tym uzyskaniu międzynarodowej akredytacji JACIE (The Joint Accreditation Committee-ISCT (Europe) & EBMT), w krajach Europy Zachodniej stającej się wymogiem, od którego spełnienia zależeć będzie w najbliższej przyszłości możliwość wykonywania przeszczepów szpiku. Jak dotąd żaden ośrodek w Polsce nie ma takiej akredytacji, uzyskał ją natomiast niedawno szpital w Pilznie – jedyny z krajów byłego bloku wschodniego, z którym efektywnie współpracuje katowicka Klinika Hematologii i Transplantacji Szpiku.  Klaster skupi się też na rozwoju koncepcji „Szpitala domowego” dla chorych po przeszczepie, czyli zintegrowanego systemu wspierania pacjentów po transplantacji, przebywających poza szpitalem. Baza mieszkaniowa w bezpośrednim sąsiedztwie katowickiej kliniki jest przeznaczona na pobyt chorych pozostających pod opieką potransplantacyjną. System monitoringu umożliwi stały kontakt z lekarzem ośrodka przeszczepowego.

Śląski Klaster Transplantologii Szpiku tworzyć będą placówki medyczne z województwa śląskiego:

•    Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. Andrzeja Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
•    Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach
•    Fundacja Śląskie Centrum Hematologii i Transplantacji Szpiku
•    Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie
•    Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej
•    Szpital nr 1 w Bytomiu
•    Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku
•    Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu
•    Zespół Wojewódzkich Poradni Specjalistycznych w Katowicach.
Koordynacją prac zajmie się Agencja Rozwoju Regionalnego SA z Bielska-Białej.
Ponadto uczestnictwo w nim potwierdzili specjaliści hematolodzy, szefowie klinik, w których nie wykonuje się transplantacji szpiku. Są to: prof. dr hab. n. med. Krystyna Zawilska z Poznania, prof. dr hab. n. med. Barbara Zdziarska ze Szczecina, prof. dr hab. n. med. Janusz Kłoczko z Białegostoku i prof. dr hab. n. med. Andrzej Pluta z Rzeszowa.
Honorowy patronat nad Śląskim Klastrem Transplantologii Szpiku objął Marszałek Województwa Śląskiego Adam Matusiewicz.
Umowę podpisali dziś: Marszałek Województwa Śląskiego Adam Matusiewicz, prof. dr hab. n. med. Sławomira Kyrcz-Krzemień – konsultant wojewódzki w dziedzinie hematologii, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach dr n. med. Stanisław Dyląg oraz Stanisław Ginda – prezes Agencji Rozwoju Regionalnego SA z Bielska-Białej.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
W
~wyleczony (89.76. * .45) 14.07.2011 18:34

szkoda że do współpracy nie zaproszono najlepszego laboratorium doborowego w Polsce - Medigenu z Warszawy