Nabór do szkół ponadgimnazjalnych zakończony
Zawodówki i technika nie narzekają na brak chętnych. Duże zainteresowanie LO I w Wodzisławiu, kiepskie ZSP 1 w Rydułtowach.
Dla ponad 1740 absolwentów gimnazjów z terenu powiatu wodzisławskiego zaplanowano 58 oddziałów (w tym jeden w LO w Gogołowej, które nie podlega starostwu). Ostatecznie liczba ta zmniejszyła się do 57 oddziałów. Z uwagi na brak chętnych nie ruszy jedna klasa w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Rydułtowach. Jako dobry można również określić nabór do tzw. klasy mundurowej przygotowującej do pracy w służbach mundurowych, która ruszy w LO I w Wodzisławiu. Tradycyjnie młodzież chce się uczyć w klasach o rozszerzeniu biologiczno – chemicznym. Technikum nr 1 w Wodzisławiu przy ulicy Gałczyńskiego kusi absolwentów gimnazjów gwarancją pracy w kopalni po zakończeniu nauki. Jak każdego roku dużym zainteresowaniem cieszy się technik budownictwa i technik elektronik w Zespole Szkół Technicznych w Wodzisławiu, a także zawody ekonomiczno – gastronomiczne zaproponowane przez Zespół Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu.
W Zespole Szkół im. 14 Pułku Powstańców Śl. (LO I) w Wodzisławiu nauka prowadzona będzie w 9 oddziałach. Z uwagi na dużą liczbę chętnych uruchomione zostaną dwie, a nie jedna jak planowano, klasa z rozszerzoną biologią, chemią i językiem obcym. W zamian powstanie jedna a nie dwie tzw. klasy mundurowe z rozszerzonym językiem obcym, wuefem i przysposobieniem obronnym.
W II LO w Wodzisławiu ruszy 8 oddziałów. Nie powstanie klasa z rozszerzoną matematyką, fizyką i informatyką. Ruszą natomiast dwie a nie jedna jak planowano klasa integracyjna z większa liczbą zajęć z polskiego, historii i języka angielskiego.
Mniej klas będzie w Zespole Szkół nr 1 w Rydułtowach. Z planowanych 4 zostały 3. Z uwagi na brak chętnych nie powstanie oddział z rozszerzonym językiem polskim, niemieckim i angielskim. - Tegoroczny nabór był specyficzny. Większość uczniów wybiera technika, w których jest nadmiar chętnych - mówi dr Piotr Skowronek, dyrektor ZSP 1 w Rydułtowach.
Zmiany w stosunku do planów wystąpią także w Zespole Szkól Technicznych w Wodzisławiu. Liczba oddziałów ogólnie się nie zmieni i pozostanie na poziomie 8. Nie powstaną oddziały „technik teleinformatyk” i klasa o specjalności „malarz – tapeciarz/stolarz” (w planach było uruchomienie po 0,5 oddziału w każdej z wymienionych specjalności). W zamian pełne klasy ruszą w kierunku „technik elektronik” i „murarz/monter instalacji i urządzeń sanitarnych”.
W Zespole Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu bez zmian w stosunku do planów starostwa. W Technikum nr 2 nauka prowadzona będzie w 7 klasach, natomiast w Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 1 ruszą dwie klasy. Korekt w stosunku do planów nie będzie także w Zespole Szkół Zawodowych w Wodzisławiu. Technikum nr 1 liczyć będzie 4 oddziały, natomiast Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 3 jeden pełny oddział (0,5 – ślusarz, 0,5 elektryk).
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Rydułtowach uruchomi 4 oddziały. Po dwa w Technikum i Zasadniczej Szkole Zawodowej. W tym drugim przypadku nie zostanie uruchomiona klasa o specjalności piekarza. W zamian uruchomiony zostanie pełny oddział cukierników.
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Radlinie zakończył nabór do 4 klas. Zrezygnowano z kształcenia w kierunku „mechanik pojazdów samochodowych” i przeznaczone wcześniej 0,5 oddziału przeniesiono na kierunek „górnik eksploatacji podziemnej”, gdzie zakres kształcenia wynosi 2,5 oddziału.
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Pszowie uruchomi 6 oddziałów. Jeden w Technikum (zrezygnowano z klasy mechaników), jeden w liceum i cztery w Zasadniczej Zzkole Zawodowej.
Jedyną szkołą nieadministrowaną przez starostwo powiatowe jest Liceum Ogólnokształcące w Gogołowej. Tutaj powstanie jednak klasa z 18 uczniami.
Kandydaci podczas naboru elektronicznego mogli się zgłosić do 3 wybranych szkół. Do 5 lipca zobowiązani są sprawdzić, do której szkoły zostali przyjęci i zanieść do niej oryginał świadectwa ukończenia gimnazjum i oryginał zaświadczenia o wynikach egzaminu. Ci, którzy będą mieli mniej szczęścia i nie znajdą swojego nazwiska na żadnej z list, nie powinni popadać w panikę. 6 lipca zostanie podana pełna informacja o wolnych miejscach w szkołach, do których będzie można złożyć dokumenty rekrutacyjne.
(raj)
wg. mnie, technika wygrywają z ogólniakami.
napsałaś: "zdaliśmy maturę bardzo dobrze", ale założę się, że również bardzo dobrze młodzież zdała maturę w każdej szkole w Rybniku, bądź Wodzisławiu, więc jednak coś "na Skalnej" musi być nie tak, skoro mają uczniów na niepełne 3 klasy.
Że w szkole jest dużo imprez, to chyba nie powód do krytyki? Wiadomo, że obecna reforma chce ze szkoły średniej zrobić przygotowalnię do zdawania testów na maturze. Po co komu tworzenie klimatu szkoły? Robienie wspólnych imprez? To tylko strata czasu? W Rydułtowach nauczycielom zależny,żeby w szkole oprócz nauki jeszcze się coś działo. I wcale nie kosztem nauki - maturę zdaliśmy bardzo dobrze.
no cóż, minus taki, iż szkoła jest w małej miejscowości, wiec młodzież z Rydułtów woli większe miasta... Wodzisław, czy nawet Rybnik. W sumie się nie dziwie. Skalna to teraz szkoła w której zamiast uczyć się, to robi się ciągle jakieś imprezy... co za dużo to nie zdrowo, dzieci ambitne, którym zależy, aby dostać się chociażby na medycynę wiedzą, iż każde stracone 45 minut na rzecz jakiejś szkolnej imprezy już się nie wróci.
Jestem zaskoczony naborem do ZSPnr 1 w Rydułtowach!
... a może powodem małego zainteresowania w "moim gimplu" jest kłótnia o nowego-starego dyrektora /?/, a może brak możliwości dojazdu /utrudnienia/ z gmin podrydułtowskich - Gaszowic, Kornowaca, Czernicy ?
Rydułtowy tylko 3 oddziały- szok!