Konferencja „Kreatywni Razem” połączyła lokalnych rękodzielników
Podczas spotkania, które miało miejsce w Gminnym Ośrodku Kultury w Suszcu 27.06.2011 r. uczestnicy mogli nie tylko posłuchać prelekcji o naszym dziedzictwie, ale również mieli okazję zaprezentowania swoich rękodzieł oraz możliwość wymiany doświadczeń z pozostałymi lokalnymi twórcami.
Podczas spotkania, które miało miejsce w Gminnym Ośrodku Kultury w Suszcu 27.06.2011 r. uczestnicy mogli nie tylko posłuchać prelekcji o naszym dziedzictwie, ale również mieli okazję zaprezentowania swoich rękodzieł oraz możliwość wymiany doświadczeń z pozostałymi lokalnymi twórcami.
Wstępna faza Projektu współpracy, realizowanego przez trzy Lokalne Grupy Działania: Stowarzyszenie Lyskor, LGD Morawskie Wrota oraz LGD „Ziemia Pszczyńska” zakończyła się w listopadzie 2010 r. Wówczas to z osobami na co dzień zajmującymi się szeroko pojętym rękodziełem przeprowadzono ankiety i wyłoniono osoby chcące we współpracy z Lokalnymi Grupami Działania je popularyzować.
W Konferencji otwierającej etap realizacji Projektu współpracy uczestniczyło prawie 100 osób, wśród których obecni byli m. in. lokalni twórcy z terenów partnerskich LGD, przedstawiciele poszczególnych LGD oraz prelegenci, znawcy tematyki będącej przedmiotem Projektu, w osobach p. Waldemara Szendery – dr nauk przyrodniczych, p. dr Elżbiety Bimler-Mackiewicz – reprezentującej Muzeum w Rybniku, dr Leszka Leśniaka z Centrum Doradztwa Rolniczego o/Krakowie, p. Józefa Szypuły – reprezentującego Stowarzyszenie Twórców Ludowych z Lublina oraz p. Artura Łebeckiego – głównego księgowego firmy ITCI TAX.
Wszyscy umiejętnie podkreślali, że marka lokalna jest szansą na rozwój naszego regionu oraz zachęcali do szerzenia swoich zainteresowań, tworzenia i promowania rękodzieła, zwłaszcza w dobie mody na unikatowość, oryginalność i styl. Zachęcali do tworzenia rękodzieła, które nawiązywałoby do regionu, naszej kultury, naszego „miejsca na ziemi”.
Uczestnicy spotkania mieli także okazję dowiedzieć się o założeniach Projektu, celach i sposobie jego realizacji oraz o narzędziach, jakimi w trakcie jego wdrażania posłużą się koordynatorzy Projektu, by w efekcie osiągnąć finalny skutek, jakim jest zachowanie i popularyzowanie wśród mieszkańców tradycji rękodzielniczych oraz ich gospodarcze wykorzystanie.
Przyjemną częścią programu był występ gimnazjalistów – Michaliny Wituła z Mizerowa oraz Marcina Pastuszki z Radostowic. Wykonująca piosenki światowej sławy wykonawców Michalina przeszła najśmielsze oczekiwania wszystkich zebranych, a Marcin swoim dynamicznym i wysoce akrobatycznym popisem tańca breakdance przyprawił gości o przysłowiowy zawrót głowy… Dzięki osobom utalentowanym wokalnie i manualnie rzeczywistość staje się piękniejsza i jedyna w swoim rodzaju.
Mimo, iż wielu spośród zebranych twórców nie zdaje sobie sprawy z wartości, jaką posiadają wytwarzane przez nich przedmioty są one wyjątkowo cenne i ponadczasowe.
Już wkrótce ruszy strona internetowa www.lgdkreatywni.pl, gdzie będzie można znaleźć niebanalny prezent czy ozdobę dla swojego domu, dla siebie wykonany przez lokalnego twórcę.
Hanna Kubica
Koordynator Projektu