Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Z automatem na egzamin

Z Aliną Rosek–Fulneczek, pracownicą szkoły nauki jazdy rozmawiamy o tym, co powinien wiedzieć przyszły kierowca.

Z automatem na egzamin

– Czy każdy może rozpocząć kurs na prawo jazdy? Czy są jakieś przeciwskazania?

– Badanie lekarskie jest obowiązkowe i o wszelkich przeciwwskazaniach decyduje już lekarz, który to badanie przeprowadza. Każdej kategorii dotyczą inne przepisy związane z badaniem lekarskim np. przy kategorii A – na motor, obowiązuje badanie na tzw. widzenie przestrzenne, bez tej zdolności nie możemy przystąpić do kursu na motocykl.

– Czy osoby z jakimś rodzajem niepełnosprawności np. głuchonieme także mogą zrobić kurs?

– Tak. Osoby niepełnosprawne też mogą zrobić kurs, w zależności od stopnia niepełnosprawności, ale o tym także decyduje lekarz. Możemy wtedy dostać prawo jazdy na okres określony terminowo.

– Jeżeli chodzi o prawa jazdy, na jaką kategorię robi się teraz kursy najczęściej, czy panuje jakiś trend?

– Kategoria B, jest zdecydowanie najpopularniejsza i cieszy się największym zainteresowaniem. Jest to kategoria niezbędna do życia, powiedzmy sobie szczerze. Kategoria B jest też podstawą do zrobienia innych kategorii, takich jak C oraz C+E. Jeżeli chodzi o kategorię A, czyli na motor, jest to raczej specyficzna grupa ludzi. Są to osoby, które z reguły motorem już jeżdżą, ale chcą nabyć uprawnienia. Kategoria T – na traktor można zdawać mając już 16 lat, jest to jedyna kategoria, która dopuszcza zrobienie kursu oraz podejście do egzaminu w tym wieku.

– Czy jest możliwość, aby zrobić kurs oraz zdawać egzamin na samochodzie z automatyczną skrzynią biegów?

– Tak, jest taka możliwość. Wtedy uczymy się na samochodzie nie posiadającym manualnej skrzyni biegów tylko automatyczną. Ale jest ograniczenie, uzyskujemy prawa jazdy tylko na samochód tzw. automatic.

– Kto dziś przychodzi na kurs, czy są jakieś ograniczenia, jeżeli chodzi o wiek?

– Najczęściej są to ludzie młodzi, osoby ok. 18 roku życia. Ograniczeń nie ma jeżeli chodzi o wiek, jedynie trzeba mieć 18 lat. Na kurs można zapisać się już 3 miesiące przed pełnoletniością i zacząć naukę, ale pierwszy egzamin może być zdawany najszybciej dzień po 18 urodzinach.

– Czy ośrodek egzaminacyjny jest narzucany z góry, czy można wybrać miasto, w którym chce się zdawać egzamin?

– Nie ma ograniczenia terytorialnego. Mamy do wyboru Opole, Jastrzębie oraz Rybnik. Opole jest najbardziej oddalone, ale tam egzaminy można zdawać w odstępach znacznie mniejszych niż w pozostałych dwóch miastach np. w Opolu czekać na kolejny egzamin będziemy zaledwie 1,5 tygodnia, natomiast w Jastrzębiu czy Rybniku może to trwać nawet dwa miesiące.

– Na jakich samochodach zdaje się w konkretnych miastach? Czy należy zwrócić na to uwagę?

– Bardzo ważne jest to, aby ośrodek szkoleniowy dysponował samochodem, na którym będziemy zdawać egzamin. W zależności od miasta są to następujące samochody: Okręg Katowicki ogólnie (Rybnik i Jastrzębie) – toyota yaris (kiedyś opel corsa, fiat punto). Opole: renault clio, jest jeszcze kilka fiest, ale raczej jak, samochód dodatkowy.

– Czy to prawda, że łatwiej zdaje się w jakimś konkretnym mieście?

– Nie, to nieprawda. W całym kraju są z góry narzucone przepisy, warunki wg których można to prawo jazdy uzyskać i nie ma znaczenia, w jakim mieście zdaję się egzamin.

– Ile godzin trwa kurs? W jakiej kolejności powinien się odbywać?

– Każda kategoria ma inny zakres. Jeżeli chodzi o B: teoria trwa 30 godzin lekcyjnych (po 45 minut), oraz 30 godzin praktycznych, ale zegarowych – po 60 minut. Najpierw kandydat powinien ukończyć część teoretyczną, by przystąpić do części praktycznej kursu. Niektórzy uważają to za stratę czasu, ale powinno się to odbywać właśnie w ten sposób w celu uniknięcia niepotrzebnych sytuacji, związanych z tym np. że kursant jedzie na miasto, nie mając pojęcia o znakach drogowych.

– Czy po ukończeniu kursu od razu jedziemy na egzamin?

– Po ukończonym szkoleniu, kandydat powinien przejść tzw. egzamin wewnętrzny, we własnym ośrodku szkoleniowym najpierw testy później jazda. Nie jest to na tyle stresujące, jak na egzaminie w ośrodku egzaminacyjnym, a pozwala sprawdzić się kandydatowi.

– Czy po ukończeniu kursu, należy wykupić dodatkowe godziny?

– Po każdym trzecim z kolei nie zaliczonym egzaminie praktycznym, należy wykupić 5 dodatkowych godzin jazdy. Natomiast, gdy 3 razy nie zdamy egzaminu teoretycznego, należy wykupić 10 godzin teoretycznych.

(wiola)

>>> Czytaj także
>>> Na drodze ogranicz zaufanie do innych
>>> Nie zapomnij o koniecznych szkoleniach okresowych
>>> Sonda: znani o prawie jazdy 
































3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~mira555 (37.47. * .85) 20.07.2017 11:21

Ciekawe, alepowiem szerze ze artykuł malo pomocny. Na tej stronie jest wiecej informacji https://www.prawo-jazdy-360.pl/

~mmm (83.16. * .38) 17.10.2011 10:23

Dwa ważne zdania : "Po ukończonym szkoleniu, kandydat powinien przejść tzw. egzamin wewnętrzny" i "Najpierw kandydat powinien ukończyć część teoretyczną, by przystąpić do części praktycznej kursu" - słowo "powinien" wprowadza zamieszanie i daje fałszywy obrazna to, że niby kursant ma jakiś wybór. Proponuję zastąpić "powinien" slowem "musi" albo "ma obowiązek".

~bardziej cyknięty instruktor (94.232. * .45) 09.08.2011 21:28

szanowna pani pracownico, kategoria T to nie jedyna, którą można robić mając 16 lat, do tego dochodzi kategoria A1 i B1. Żeby pisać trzeba wiedzieć, albo się do tego przygotować