Umowa na wodociąg w końcu podpisana
W 2013 roku w kranach mieszkańców gminy Lubomia popłynie woda z Raciborza.
Po 3 latach od zawarcia porozumienia o budowie wodociągu Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach i Urząd Gminy w Lubomi podpisały kolejną umowę. Tym razem obie strony zapewniają, że nie ma możliwości by nie została ona zrealizowana.
Chociaż na razie nie powstał ani metr magistrali wodociągowej, która połączy Racibórz z Lubomią, to ma ona już swoją kilkuletnią historię. Jej budowa wiąże się z tym, że gmina utraci własne ujęcia wody, które znajdą się w obwałowaniu zbiornika Racibórz Dolny. Pierwotnie planowano, że ujęcia zostaną odtworzone w innym miejscu. Szukanie wody okazało się kłopotliwe i nie przynosiło skutków. W próbnych odwiertach wody było zbyt mało. RZGW zaproponował więc by gmina przeszła na zasilanie zewnętrzne. Padło na Racibórz (pod uwagę brany był również Pszów). To wiązało się z koniecznością budowa długiej rury, od miejsca w którym znajduje się centrum handlowe Auchan aż do zbiorników na Kopcu w Syryni. W ramach odtworzenia zasilania gminy w wodę koszty budowy miał pokryć RZGW. Pierwsze porozumienie, które w 2008 roku z ramienia RZGW podpisał ówczesny szef Franciszek Pistelok rozbiło się sprawy związane z finansowaniem. Teraz ma być inaczej.
Zabezpieczyli się
W umowie znalazły się bowiem dwa ważne zapisy, których nie posiadało wcześniejsze porozumienie. - Po pierwsze RZGW gwarantuje, że posiada zabezpieczone środki niezbędne do realizacji tej inwestycji. Po drugie, że nie odłączy nas od naszych źródeł, dopóki magistrala nie zostanie uruchomiona – zaznacza Czesław Burek, wójt Lubomi. - To, że ta umowa zostaje podpisana świadczy o tym, że sprawy związane z budową zbiornika idą do przodu – podkreśla Artur Wójcik, obecny szef gliwickiego RZGW.
Najdalej w sierpniu ogłoszony zostanie przetarg na budowę magistrali. Budowa ma się rozpocząć w listopadzie tego roku i potrwa do lutego 2013 roku. Wcześniej była mowa o jesieni 2012. – To bezpieczniejszy termin, który pozwoli uniknąć niepotrzebnych nerwów związanych z niesprzyjającą aurą – wyjaśnia Wójcik. Za budowę rury odpowiedzialna będzie gmina, która w tym celu już dwa lata temu wybrała inwestora zastępczego. Wstępny koszt inwestycji oceniany jest na 20 milionów złotych. – To będzie zdecydowanie największa inwestycja w historii naszej gminy – podkreśla wójt.
(art)
Ludzie
Wójt Gminy Lubomia
to za co odpowiada ten Wójt??? niech by tylko pod jego oknem tak śmierdziało, to wszyscy by się dowiedzieli kto za to odpowiada!!!
wiem, ale dlaczego nie karze się tej patologii?
to nie wójt odpowiada za ścieki które płyną potokami tylko mieszkańcy którzy spuszczają swoje szamba do owych potoków!!!!
a szambo płynie rantami, głównymi ulicami WTYD!
Nie ma to jak ostatnia kadencja Wójta!!!, Gmina zadłużona po uszy, nasze prawnuki nie spłacą pożyczek zaciągniętych przez Wójta. Wójt przekona się co dopiero będzie jak podłączą wodę z raciborza, jednym słowem WIELKA PORAŻKA!!!!